Hypoteční banka se zaměřila na dlouhodobé fixace

Naši klienti, ale vlastně klienti v ČR obecně, nejčastěji využívají tříletou a pětiletou fixaci úrokové sazby. Tyto fixace aktuálně nabízí dobrou úrokovou sazbu a zároveň klienta nevážou na nesmyslně dlouhou dobu. Především mladší klienti, kteří financují své první nebo druhé bydlení, většinou uvažují právě v horizontu nějakých tří až pěti let a potom chtějí mít opět volné ruce pro své další plány.

Hypoteční banka se zaměřila na dlouhodobé fixace

Hypotéky nejčastěji s tříletým nebo pětiletým fixem

To je zároveň důvodem, proč banky u tříletých a pětiletých fixací stlačily v rámci konkurenčního boje své obchodní marže na minimum. Sazby jsou skutečně velice zajímavé, ale příliš prostoru pro další snižování už prostě nezbývá. Pokud se někdo odhodlá k nějakému cenovému benefitu, většinou jsou to jen kosmetické změny. To platí třeba i pro Hypoteční banku, která v rámci své akce Pěkná hypotéka snížila sazby o 10 bps na 1,99 % p.a., což je skutečně zajímavá sazba, ale ostatní banky ji plus mínus mají taky a v prostoru sazeb „těsně pod dvě“ je teď skutečně dost velká tlačenice :-)

Hypoteční banka se tedy zcela zjevně chce pokusit zaujmout část klientů zajímavými sazbami na dlouhodobé fixace, kde zcela evidentně zatím je prostor pro práci s úrokovou sazbou. Aktuálně přistoupila ke snížení úrokové sazby o 1 procentní bod (pro velký úvěr a s využitím všech dostupných slev až na sazbu 2,09 % p.a.) u fixace na deset let resp. dokonce o 1,2 procentního bodu u fixací na patnáct a dvacet let (opět pro velký úvěr a s využitím všech dostupných slev až na sazbu 2,39 % p.a.).

I pro menší úvěry a bez využití všech slev (např. za rizikové pojištění) se klienti dostanou k sazbám okolo 2,4 % až 2,7 % p.a. Myšlenka zafixovat si úrokovou sazbu na takové úrovni může znít velmi lákavě. Zvláště pro ty klienty, kteří pamatují roční úrokové sazby kolem 5 % a více. Bohužel ale dlouhodobá fixace sebou nese velice nepříjemnou okolnost a to, že v době trvání fixace nelze úvěr zcela splatit. Resp. náklady na takovou mimořádnou splátku celého zůstatku úvěru (lidově se jim říká „sankce“) jsou naprosto nepřijatelně vysoké. To se může vymstít třeba tehdy, pokud se klient rozhodně nemovitost prodat.

Rozhodně bych si netroufnul svého klienta od dlouhodobé fixace vysloveně odrazovat. Ale na druhou stranu bych si vždy chtěl být jistý, že klient přesně rozumí všem důsledkům takto dlouhé fixace a že po několika letech nebude svého rozhodnutí litovat.

Gepard s kalkulačkou  

Chcete vědět víc?

Pro další informace k hypotékám a úrokovým sazbám stačí vyplnit hypoteční kalkulačku.

  

 

 

 

Autor článku: David Eim, produktový manager GEPARD FINANCE a.s.

 

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak vypočítat RPSN (roční procentní sazba nákladů)

Podle zákona o spotřebitelském úvěru pod pojmem "roční procentní sazba nákladů" (nebo častěji jen "RPSN") rozumíme "celkové náklady spotřebitelského úvěru vyjádřené jako roční procento z celkové výše spotřebitelského úvěru".

Na jednu stranu se...

Mimořádné splátky hypoték ztraceny ve slepé uličce

17. 9. 2020, Profi Poradenství & Finance: Komentář k hypotečnímu trhu

Slepá ulička se vyznačuje tím, že na jejím konci je zeď a dál to prostě nejde. Pokud zeď není vysoká, můžeme ji přelézt a uvidíme, co je za ní. Anebo se vrátíme na křižovatku a...

Úrokové sazby, očekávaný vývoj v roce 2020

Během nedávné doby Česká národní banka přistoupila bezprostředně dvakrát po sobě ke snížení klíčových úrokových sazeb. V té souvislosti se objevují úvahy, že úrokové sazby hypotečních úvěrů by mohly či dokonce měly klesnout.

Objevila se dokonce...