Pojistěte si odpovědnost za škodu způsobenou nemovitostí

Pojistku proti nenadálým událostem lze zřídit na škodu, kterou svým chováním způsobíme jinému člověku. Vedle ní však existuje další pojistka, a sice na škodu, kterou způsobí naše nemovitost (dům, byt, ale i strom na zahradě) na jiné nemovitosti, respektive jejímu vlastníkovi (a dalším osobám, které zmíníme níže). Prasklá voda ze stupaček, která vyplaví byt pod námi nebo střešní krytina spadnuvší na cizí auto umí citelně zasáhnout do domácího rozpočtu. Uzavřená pojistka odpovědnosti za škodu vlastníka, držitele, nájemce nebo správce nemovitosti je v takové situaci geniálním tahem vlastní opatrnosti a předvídavosti.

Pojistěte si odpovědnost za škodu způsobenou nemovitostí

Nenechte se odradit definicí

Celý název této pojistky zní „pojištění odpovědnosti za škodu vlastníka, držitele, nájemce nebo správce nemovitosti“ a definice o ní říká, že „pokrývá odpovědnost pojištěného vlastníka, držitele, nájemce nebo správce nemovitosti za škodu způsobenou jiné osobě, která vznikla v souvislosti s touto nemovitostí. Vztahuje se rovněž na odpovědnost osob, jež byly pověřeny čištěním a údržbou chodníků, schodišť, chodeb a prostranství patřících k nemovitosti.“

Praktické příklady

Navzdory poměrně složité definici lze přínos tohoto pojištění pro člověka nebo firmu (pojistit se v tomto případě může fyzická i právnická osoba) shrnout do několika konkrétních příkladů. Těmi jsou:

  • požár, který se rozšíří na sousední majetek,
  • pád střešní krytiny (na auto, dům, osoby),
  • pád stromu na sousedovu nemovitost (auto, dům, osoby),
  • pád sněhu, ledu, rampouchů ze střechy domu (na auta nebo osoby),
  • prasklá voda ze stupaček, která vytopí cizí byt,
  • prasklá voda ze zkorodovaného radiátoru, která vytopí spodní byt,
  • náhrady za léčení osoby, která uklouzne na chodníku patřícího k domu nebo na mokrém schodišti.
     

Co z toho plyne

Snad v každé bytové jednotce (ale i zahradě apod.), která sousedí s jinou nemovitostí nebo je okolo přístupná veřejnosti (chodníky, parkoviště pod střechou či stromy, které patří k danému domu), teoreticky hrozí nebezpečí vzniku nehody. Ta může být způsobena nedbalostí či nehodou (požár), stejně jako přirozeným zestárnutím materiálu (v případě stupaček nebo radiátoru) nebo přírodních podmínek. Pojištěným řeší náhrady škody pro postižené škodou pojišťovna a ne domácí rozpočet. A za pár set korun měsíčně ten pocit, že se máte na koho obrátit i v této neobvyklé a třeba nečekané situaci, mnohým stojí. Co na něj říkáte vy? 

Zajímá vás, jak se ochráníte před škodami souvisejícími s nemovitostí už při zařizování hypotéky? Stáhněte si níže náš e-book zdarma. V přehledném formátu poradí o hypotéce a také o pojištění, které pro svůj nový domov budete potřebovat.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka a životní pojištění: Vyplatí se pojištění k hypotéce kvůli nižší sazbě?

Rostoucí ceny nemovitostí současně zdražují i pojistné nemovitostí, zvyšují se ale i náklady na životní pojištění.

Týká se to především lidí s hypotékou, kteří v životním pojištění potřebují pokrýt plně zdravotní rizika na celkovou hodnotu hypotéky.

Tornádo a pojištění nemovitosti aneb Jak pojistit své bydlení

Pořídit si vlastní bydlení stojí obrovské množství času, úsilí a financí. A bohužel ani když se to podaří, nemáte jistotu, že se ze dne na den, z minuty na minutu nepřihodí něco, co vámváš vysněný domov před očima zdevastuje. Katastrofický zásah...

GEPARD & RENOMIA: Spojení silných

Společnost Gepard Finance je již řadu let největším hypotečním specialistou na českém trhu. Svým franšízovým partnerům, makléřům a klientům přináší v oblasti hypoték a úvěrů dlouhodobě řadu výhod a novinek. Cílem společnosti vždy bylo poskytovat ty...