Předčasné splacení hypotéky

Co mám dělat, když potřebuji prodat nemovitost po 2 letech od podpisu hypotečního úvěru a mám sjednanou např. 5-ti letou fixaci hypotéky?

Předčasné splacení hypotéky

Jak je to s možností předčasného splacení hypotéky?
 

Nejprve je asi dobré si ujasnit situace a důvody předčasného splacení hypotéky:
 

  1. Chci mít hypotéku co nejdříve splacenou nebo mám mimořádné příjmy.
  2. Změnila se moje životní situace a nemovitost potřebuji co nejdříve prodat
     

V prvním případě nejspíše využiji možnost splatit hypotéku celou nebo její část v době fixace úrokové sazby. S touto splátkou nejsou spojeny žádné poplatky, pokud hypotéku doplatím celou, splácení končí, banka mi neúčtuje žádný poplatek.

V druhém případě nemohu čekat na konec fixačního období, což je nepříjemná situace, protože banky si za splátku mimo fixaci účtují většinou velice vysoké poplatky v závislosti na tom, kolik zbývá do fixace. Tento poplatek, spíše sankce může být i několik set tisíc korun.

Jak mohu řešit předčasné splacení hypotéky?

Především domluvit situaci s předstihem a plánovat.

Hned na počátku při sjednávání hypotéky si uvědomit, zda si například kupuji malý startovací byt a brzy si budu chtít pořídit větší a pak si raději sjednat kratší fixaci nebo si sjednat hypotéku s možností mimořádných splátek i mimo fixaci. Tato možnost je obvykle různým způsobem ze strany banky zpoplatněna.

Pokud ale přesto potřebuji například prodat nemovitost po třeba dvou letech od podpisu úvěrové smlouvy a mám sjednanou 5 letou fixaci, co mám dělat?

Především to začít řešit již s plánováním prodeje.

Existují možnosti, jak se sankci za předčasné splacení hypotéky vyhnout.
 

Jak se sankci za předčasné splacení vyhnout?

  • 1. Převzetí hypotéky kupujícím (obvykle dost obtížné)
     
  • 2. Zajistit si kupujícího, který sice hypotéku nepřevezme, ale „nahradí“ moji osobu u mé banky. Pak teoreticky mohu požádat banku o odpuštění sankce. K tomu doporučuji spolupráci se zkušeným poradcem, banky rozhodně neodpouštějí sankci automaticky.
     
  • 3. Pokud prodávám nemovitost a zároveň si budu kupovat jinou, mohu si původní hypotéku po dohodě s bankou ponechat, jen si sjednám dodatek ke smlouvě a zástavu převedu na novou nemovitost.(problém, jak to časově sladit)
     
  • 4. Nebo si mohu s bankou vyjednat odpuštění sankce výměnou za to, že si na novou nemovitost vezmu hypotéku opět u této banky.
     

Obraťte se na hypoteční profesionály

Všechny tyto varianty jsou poměrně náročné na proces a doporučuji konzultovat se zkušeným hypotečním poradcem, který se dobře orientuje i v problematice prodeje nemovitostí.

 

Autor článku: Pavel Aron, hypoteční makléř GEPARD Praha 4 Hvězdova

www.gpf.cz/pavel-aron

Sdílejte článek