Chystáte se v roce 2017 žádat o hypotéku? Přečtěte si, jaké změny přinesla novela zákona

PF 2017 Všem klientům přejeme vše nejlepší, hodně zdraví, štěstí a úspěchů v roce 2017. Děkujeme všem za dosavadní důvěru. Díky Vám - našim klientům, jsme největším specialistou na hypotéky v ČR! A CO NÁS ČEKÁ V ROCE 2017? Ten nejlepší rok v historii Gepard Finance. Pro vás prvotřídní hypoteční servis a podpora. Zájmy klienta jsou pro makléře na prvním místě, vyřídí za něj veškerou administrativu a postará se o bezproblémové čerpání hypotéky. Máte se na co těšit. Buďte u toho s námi.

Chystáte se v roce 2017 žádat o hypotéku? Přečtěte si, jaké změny přinesla novela zákona

Jaké hlavní změny přinesla novela zákona o úvěrech

Zákon o spotřebitelském úvěru, který vešel v účinnost 1. prosince 2016, upravuje mimo jiného i podmínky pro získání a splácení hypotéky. S čím vším musíte jako žadatelé nově počítat? Připravili jsme pro vás přehled zásadních novinek, o kterých byste určitě měli vědět.

1. Banky budou velmi detailně prověřovat vaši bonitu

Prescoring bude mnohem přísnější. Poskytovatel úvěru bude muset posuzovat vaši schopnost splácet pečlivěji než dosud. Pokud tak neučiní, může být smlouva prohlášena za neplatnou, a to až do 3 let od jejího uzavření. Pro dlužníka by taková situace znamenala, že nemusí platit žádné úroky a vrátí jen jistinu.  

2. Dva týdny čas na rozmyšlenou

Jakmile vám banka či jiná instituce předloží vypracovanou nabídku, budete mít čas 14 dní na finální rozhodnutí, zda ji využijete, či nikoliv. Během této lhůty nesmí být upravována ani zrušena. Pokud smlouvu nakonec uzavřete, musí být podmínky přesně takové, jaké byly v návrhu.

3. Snadnější a bezplatné předčasné splacení

Novela se dotýká i možnosti předčasného splacení hypotéky, za kterou si banky účtovaly nemalé poplatky. Tato možnost úplně levná nebude i nadále, ale zatím není jasné, jaké všechny poplatky si banky dokáží obhájit.

Pokud budete nemovitost, na které vázne zástavní právo, prodávat, pak může být cena těchto nákladů maximálně 1 % z předčasně splacené částky a nesmí být vyšší jak 50 tisíc korun. Jedinou podmínkou, která s tímto souvisí, je, že hypoteční úvěr musí existovat alespoň 2 roky.

Dále budete moci každý rok zdarma splatit až 25 % hypotéky, a to vždy měsíc před výročím smlouvy.

4. Informace o nové sazbě obdržíte alespoň 3 měsíce předem

Poskytovatel úvěru, u něhož budete mít pevnou úrokovou sazbou s fixací od 1 roku, vás bude muset s dostatečným předstihem informovat o sazbě pro další fixační období. Tuto dobu stanovuje legislativa na minimálně 3 měsíce před změnou.

Chcete vědět, jak vám to nyní bude vycházet?

Je zřejmé, že regulace, které nový zákon o spotřebitelském úvěru zavedl vůči věřitelům, mají za cíl zajišťovat ochranu dlužníka. Počítejte proto s tím, že se úrokové sazby mírně zvýšily. Chcete vědět, jak vám to nyní bude vycházet? Využijte naši online kalkulačku, která vám za pár kliknutí porovná nabídky jednotlivých bankovních institucí.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Zákon o spotřebitelském úvěru v praxi aneb Jaký dopad bude mít novela na zprostředkovatele

Začátkem prosince loňského roku vstoupila v platnost novela Zákona o spotřebitelském úvěru. Jak možná víte, novela zavádí některé změny, týkající se odborné způsobilosti zprostředkovatelů. Jaké novinky tedy čekají na hypoteční a finanční poradce?

Spotřebitelské úvěry: ČNB přebírá kompletní dohled. Jaký to bude mít dopad na distribuci?

Dle novely Zákona o spotřebitelském úvěru přebírá dohled nad poskytovateli úvěrů Česká národní banka. Doposud úvěrové firmy kontrolovala Česká obchodní inspekce. Centrální banka bude také vydávat licence poskytovatelům a oprávnění zprostředkovatelům.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru: Jak konkrétně ovlivní půjčování peněz?

Od prosince začal platit nový zákon, který změnil podmínky všech úvěrů a to včetně těch na bydlení. Cílem změny má být především omezit nekalé praktiky u nebankovních subjektů, zmírnit postihy při nesplácení úvěrů a umožnit klientům výhodnější předčasné...