„Jaké životní pojištění je nejvhodnější?“ - Častá otázka našich klientů

Máte uzavřeno životní pojištění? Víte, před čím vás a vaše nejbližší může vlastně ochránit? A slyšeli jste již někdy o životním pojištění, s jehož pomocí snadněji dosáhnete na hypotéku nebo můžete snáze uzavřít leasingovou smlouvu? Pokud ve světě tohoto pojistného produktu tápete, pak je tento článek určen právě vám. Na následujících řádcích prozradíme, z jakých typů životního pojištění si můžete vybírat, a které pojištění pro vás bude to nejvhodnější.

Víte, jaké životní pojištění je nejvhodnější?

Základem je správné zvolení druhu životního pojištění

Jak již bylo v úvodu zmíněno, typů životního pojištění existuje hned několik. Vybírat si můžete mezi pojištěním rizikovým, kapitálovým a investičním. Pojďme se nyní ve stručnosti podívat, co všechno jednotlivé typy životního pojištění pokryjí.

- Rizikové životní pojištění – v rámci tohoto typu pojištění platíte výlučně za krytí určitého rizika. Součástí rizikového životního pojištění není žádná spořicí složka. Proto při výpovědi pojistné smlouvy nedostáváte nazpátek ani korunu (není-li ve smlouvě ujednáno jinak). Tento typ pojištění je vhodný zejména pro rodiny, které jsou závislé na příjmu některého jejich člena. Mezi největší výhody patří nepochybně příznivá cena, pokrytí nákladů v případě smrti nebo trvalých následků pojištěného člena rodiny a případné převzetí hypotéky (vysokého úvěru) pojišťovnou za zemřelého člena rodiny. Mezi nevýhody patří již výše zmíněná chybějící spořící složka pojištění a skutečnost, že u tohoto typu není možné využít poměrně zajímavých daňových úlev.

- Investiční životní pojištění – také zde pojistka kryje určitá rizika. Zároveň však obsahuje spořící složku, jež je následně investována dle přání klienta nebo na základě rozhodnutí dané pojišťovny. Výnosy v tomto případě ovšem nejsou nijak garantovány. Ideální je pro ty osoby, jež chtějí zajistit svou rodinu v případě smrti a zároveň se nebojí investovat. Mezi největší výhody investičního životního pojištění patří možnost daňových odpočtů a úlev, variabilní změna spořicí a rizikové složky a šance na zajímavé výnosy. Ani tento produkt však není tak úplně oproštěn od nevýhod, mezi které patří vyšší cena produktu, stejně jako nutnost platit poplatky pojišťovně a podílovým fondům, nulová garance zisku (na pojištění je možno také prodělat) a nemožnost čerpat peníze po značnou dobu trvání pojistné smlouvy.

- Kapitálové životní pojištění – posledním typem životního pojištění je kapitálové životní pojištění. Účelem tohoto produktu je poměrně vysoká pojistka v případě smrti. Pokud se však dožijete konce pojistné smlouvy, je vám pojišťovnou vyplacena garantovaná pojistná částka i výnos ze spoření. Z toho lze usuzovat, že produkt taktéž obsahuje spořicí složku. Ideální je pro osoby, které chtějí zajistit pozůstalé v případě své smrti, chtějí si spořit na důchod a zároveň se spokojí s menšími, avšak jistými, zisky. Výhodami kapitálového životního pojištění je možnost čerpání daňových úlev a slev na roční platby, garantovaný zisk a skutečnost, že na spořící složku může přispívat i sám zaměstnavatel pojištěného. Na druhou stranu se však jedná o nejdražší variantu životního pojištění. V případě předčasného vypovězení smlouvy se bude jednat o poměrně značnou ztrátu, proto je výhodnější pojistku nevypovídat, z čehož plyne, že jsou peníze po značnou dobu nedostupné.

Nejlevnější = nejvýhodnější?

Jak můžete vidět z výše uvedeného, cena jednotlivých druhů pojištění se od sebe značně liší. Pokud chcete vybrat pojištění, jež bude nejvíce vyhovovat právě vám a dalším členům rodiny, nevybírejte jej dle ceny. Zde totiž rozhodně neplatí, že levnější produkty jsou ty nejvýhodnější. Ba právě naopak. Obecně platí, že nápadně levné životní pojištění sice může pozůstalé zajistit v případě vaší smrti, nicméně neobsahuje spořicí složku, která by zhodnotila vložené finance.

Pozor na změny v čerpání životního pojištění v roce 2015

Do 1. 1. 2015 bylo možno peníze z životního pojištění průběžně čerpat a to zpravidla po 5 letech od uzavření smlouvy bez nějakých citelných postihů nebo poplatků. Od nového roku je však možnost čerpání značně omezena. Ke „svým“ penězům se nebudou moci klienti dostat dříve než v 60 letech. U smluv, u kterých se uplatňuje daňový odpočet, proto nebudou průběžné výběry možné. Pokud by chtěl klient smlouvu vypovědět, bude muset dodanit daňové odpočty za 10 let zpětně, což je pro něj krajně nevýhodné.

Stále si nevíte rady?

V případě, že vám ani tyto řádky nepomohly, obraťte se na experta ve světě financí, hypoték a pojistných produktů, kterým je společnost Gepard Finance. Její zástupci vám ochotně poradí, který druh pojištění bude nejvíce vyhovovat právě vašim potřebám a požadavkům rodiny. Zároveň pro vás také vyjednají ty nejvýhodnější podmínky u jednotlivých pojišťoven, na které byste sami dosáhli jen stěží. Kontaktujte zástupce společnosti Gepard Finance a získejte to nejvhodnější životní pojištění pro sebe, potažmo celou svou rodinu.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka a životní pojištění: Vyplatí se pojištění k hypotéce kvůli nižší sazbě?

Rostoucí ceny nemovitostí současně zdražují i pojistné nemovitostí, zvyšují se ale i náklady na životní pojištění.

Týká se to především lidí s hypotékou, kteří v životním pojištění potřebují pokrýt plně zdravotní rizika na celkovou hodnotu hypotéky.

Tornádo a pojištění nemovitosti aneb Jak pojistit své bydlení

Pořídit si vlastní bydlení stojí obrovské množství času, úsilí a financí. A bohužel ani když se to podaří, nemáte jistotu, že se ze dne na den, z minuty na minutu nepřihodí něco, co vámváš vysněný domov před očima zdevastuje. Katastrofický zásah...

GEPARD & RENOMIA: Spojení silných

Společnost Gepard Finance je již řadu let největším hypotečním specialistou na českém trhu. Svým franšízovým partnerům, makléřům a klientům přináší v oblasti hypoték a úvěrů dlouhodobě řadu výhod a novinek. Cílem společnosti vždy bylo poskytovat ty...