4 způsoby, jak mohou rodiče pomoci svým dětem s vlastním bydlením

Trestně odpovědní jsou mladí lidé v České republice od patnácti let věku. Způsobilost k právním úkonům pak získávají standardně v 18 letech. Přesto však s vlastním bydlením otálejí. Za jejich rozhodnutí obvykle nemůže pohodlný styl života a tzv. „mama hotel“, který okupují. Problém je často v nedostupném bydlení.

4 způsoby, jak mohou rodiče pomoci svým dětem s vlastním bydlením

Sám sedmadvacetiletý Ondřej říká:Jsem rád, že jsem po škole získal poměrně rychle práci. Z platu 15 tisíc hrubého ale hypotéku nezískám a nájem v našem městě nezaplatím. Proto stále žiju s rodiči, kterým na bydlení ani nemusím přispívat. Vnitřně ale vím, že to není správné, a proto se snažím snížit výdaje na minimum a šetřit peníze pro budoucí náklady spojené s bydlením.

Nabízí se tedy otázka: Existují způsoby, jak mladým lidem pomoci? Ano, a je jich dokonce několik!

1. Finanční podpora

Velkou pomocí je nepochybně dar ve formě financí, které k absolventovi obvykle putují z jeho kdysi dávno uzavřeného spořicího účtu. Alternativou k této variantě je také „půjčka v rámci rodiny“, která je ovšem poměrně diskutovaným tématem. Standardní délka splácení hypotéky činí 20–30 let. V případě půjčky se bavíme o totožném časovém horizontu, což může znamenat, že se rodiče splacení dluhu v krajním případě vlastně vůbec nemusejí dožít.

2. Poskytnutí zástavy

Podle aktuálních průzkumů nabízí svou vlastní nemovitost jako zástavu pro hypoteční úvěr takřka každý desátý rodič. Taková pomoc se může hodit třeba při snížení hodnoty LTV nebo při koupi obecního nebo družstevního bytu, který nelze oproti hypotéce zastavit. Zde ovšem existuje poměrně citelné riziko. Pokud dítě nebude úvěr zodpovědně platit, rodiče mohou o střechu nad hlavou přijít.

3. Zvýšení bonity

Pokud bychom pracovali s výše uvedeným příběhem Ondřeje, pak mu musíme dát za pravdu ohledně jeho obav týkajících se schválení hypotéky. Příjem Ondřeje totiž není tak vysoký, aby mu banka hypotéku povolila. Pokud nemá jiné vlastní zdroje, i zde mohou pomoci rodiče, kteří budou v žádosti o úvěr figurovat jako spolužadatelé, čímž zvýší bonitu žadatele. Ani tato varianta se ovšem neobejde bez výčtu rizik a nevýhod. Nevýhodou je skutečnost, že starší žadatelé omezují dobu splatnosti hypotéky, a rizikem pak nezodpovědné dítě, které své závazky nehradí. V takovém případě bude banka vymáhat peníze po rodičích. Jejich mzdu může zatížit exekucí a v krajním případě opět mohou přijít o veškerý majetek i o střechu nad hlavou.

4. Poskytnutí bytu

Tou nejspolehlivější variantou, jak získat po studiích vlastní střechu nad hlavou, je jistě hmotný dar ve formě bytu. Tento dar je zcela pochopitelně vřele vítán, na druhou stranu ale pro rodiče představuje poměrně zásadní krok a dlouhé roky úspor.

Kdo se pomoci rodičů těší nejvíce?

Podle aktuálních průzkumů rodiče nejčastěji podporují mladé muže ve věku do 26 let z Prahy, Libereckého a Zlínského kraje. Naopak mezi kraje, v nichž se pomoci od rodičů mladým lidem často nedostává, patří Moravskoslezský či Karlovarský kraj. Podpora ze strany rodičů se nejčastěji pohybuje do čtvrtiny ceny nemovitosti, pouze 28 % rodičů je pak ochotno svému dítku přispět vyšší částkou.

A jak jste vyřešili bydlení svých dětí vy? Podělte se s námi o své zkušenosti v diskuzi pod tímto článkem!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...