Jak lze čerpat stavební spoření? A je to výhodné?

Každý měsíc posíláte sjednanou částku na stavební spoření. Jednou se ale můžete dostat do nepříjemné situace, kdy nebudete moci peníze poslat, naopak byste potřebovali nějaké získat. A peníze na účtu stavebního spoření jsou přece vaše. Jak a kdy lze ze stavebního spoření čerpat prostředky a vyplatí se to vůbec?

Jak lze čerpat stavební spoření? A je to výhodné?

Co můžete udělat s naspořenými penězi

Existují 3 způsoby, jak použít uspořené peníze, tedy jak využít cílovou částku. Jednou z možností je čerpat peníze na účtu stavebního spoření s využitím překlenovacího úvěru, pokud nesplňujeme podmínky pro tzv. přidělený úvěr a za předpokladu řešení bytové potřeby. Druhá možnost je samotné vybrání naspořených peněz. Ve třetím případě můžeme zvýšit cílovou částku a spořit dál, ale je nutno počítat se změnou úrokových sazeb. Proto tato možnost je využívána většinou v případě naspoření sjednané cílové částky a nesplnění vázací doby. Zaměřme se na možnost druhou – na jednoduché využití uspořených financí.

Vybírejte peníze až po smluvené době

Při uzavírání smlouvy stavebního spoření většinou počítáme i s maximálním využitím výhod tedy i státní podporou. Pro její získání je nutno na smlouvě o stavebním spoření splnit 6 let trvání smlouvy tzv. doba vázací je dána zákonem o stavebním spoření. Je nejlepší počítat s penězi až po uplynutí této doby. Až tehdy teprve získáte nárok na veškerou státní podporu. Pokud peníze vyberete dříve, získáte opravdu pouze to, co jste na účet sami vložili, bez jakékoli podpory (tu musí stavební spořitelna vrátit MF), ještě poníženo o poplatky stavební spořitelny za nedodržení vázací doby.

Na druhou stranu, pokud nepotřebujete finance ze stavebního spoření akutně a z nějakých mimořádných důvodů, po uplynutí doby vázací máte nárok jak na státní podporu, tak mnohdy i na zvýhodnění úroků za celou dobu spoření. Zároveň je nutno počítat s možností ukončení smlouvy stavební spořitelnou po uplynutí vázací doby při splnění podmínek přidělení. V současné době při dlouhodobém nízkém úročení, tuto možnost všechny stavební spořitelny využívají, vždy ale nejdříve klientům nabídnou nějaké zvýhodnění např. novou smlouvu stavebního spoření se založením zdarma, zvýhodněný úrok pro úvěr ze stavebního spoření apod.

Kdy získáte přístup k penězům

Uspořené peníze na účtu stavebního spoření jsou sice vaše, ale ze dne na den se k nim nedostanete. Doba, která je potřeba k vyřízení vašeho požadavku na vyplacení naspořené částky se může u různých stavebních spořitelen lišit. Ve smlouvách stavebního spoření se sjednává tříměsíční výpovědní lhůta, která je dána zákonem o stavebním spoření. A aby toho nebylo málo, lhůta začíná až 1. dne následujícího měsíce. Všechny stavební spořitelny, ale dávají klientům možnost rychlejšího výběru naspořené částky při splnění navržených podmínek či zaplacení poplatků. Navrženými podmínkami je ve většině případů uzavření nové smlouvy stavební spoření s převodem části naspořených prostředků na tuto smlouvu.

Odborníci vám poradí

Na internetu je bohužel nemalé množství článků o tom, jak finanční odborník komusi doporučil v případě finanční tísně vybrat úspory ze stavebního spoření. Jistá možnost to je, neměla by ale být tou první, na kterou v nouzové situaci pomyslíte. Nejen že své úspory získáte až minimálně po 3 měsících od podání žádosti, také se vám částka zkrátí o dosud přiznanou státní podporu a ještě zaplatíte navíc za poplatky.

V případě potřeby se můžete vždy bez obav obrátit na odborníky z Gepard Finance, kteří zjistí všechna dostupná řešení vaší situace a nabídnou vám opravdu to nejvýhodnější. Svěřte se jim se svými starostmi s financemi. Vědí, jak je vyřešit!

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Roční výpisy z účtů stavebních spořitelen

Leden je ve znamení ročních výpisů jak ze stavebního spoření, tak úvěrů s potvrzením o zaplacených úrocích. Na co si dát pozor, jak dokumenty využít? Stavební spořitelny svým klientům v lednu vystavují roční výpisy z účtů. Někomu je písemně zašlou, jinému...

Proč si zřídit stavební spoření?

Stavební spoření je speciální bankovní produkt, který na českém trhu nabízejí stavební spořitelny. Primárně je určeno k řešení potřeb spojených s bydlením, lze ho však využít výhradně jako spořící produkt. Při splnění daných podmínek lze navíc...

Vyplatí se překlenovací úvěr? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Hypoteční úvěry nejsou jediným prostředkem pro koupi vysněné nemovitosti. Stoupající popularitě se v posledních letech těší i překlenovací úvěry, známé také jako meziúvěry. Podmínky pro jejich získání nejsou tak striktní jako u hypoték. Některé...