Jak usmlouvat nižší úrok u hypotéky při změně fixace

V době, kdy jste si vyřizovali hypotéku, jste si určitě zvolili délku fixace úrokové sazby, ta se tedy po tento čas neměnila. Období fixace ale končí a vy z toho můžete vytěžit nižší úrok, budete-li vědět, jak na to. Dobrá zpráva je, že nejde o nic složitého. Pokud máte informace a k ruce šikovného hypotečního makléře.

Jak usmlouvat nižší úrok u hypotéky při změně fixace

 

Kdy začít situaci řešit

Moment, který je pro fixaci stávající úrokové sazby konečný, si musíte dobře pohlídat, a vše začít řešit několik týdnů před ním, obvykle 4-6 týdnů. Nová úroková sazba, kterou vám banka nabídne, může být teoreticky stejná, ale zpravidla se mění. V případě, že je tržní úroková sazba nízká, můžete zvolit delší fixační období, čímž si zajistíte nízký úrok na dlouhá léta. Druhou možností je zvolit krátkou dobu fixace (1 - 3 roky) v případě, že je aktuální sazba na trhu vysoká. Může totiž dojít k jejímu poklesu, kterého budete moci využít na konci fixace dalšího období.

Smlouvejte a buďte připraveni

Při jednání s bankami jsou ze všeho nejdůležitější informace. Jakmile je máte, můžete začít smlouvat a usmlouvat si výhodný úrok. Když je máte, jste na dobré cestě získat nejlepší podmínky na trhu. Proto si před vyjednáváním o nové úrokové sazbě a její fixaci zjistěte parametry ostatních bank. S těmito parametry potom můžete argumentovat ve své bance. Pokud vám nebude vyhověno, můžete zkusit osvědčenou přímou prosbu s tím, že jestli vám vaše banka není schopna nabídnout výhodnější úrokovou sazbu, přejdete ke konkurenci. Vězte, že banky nechtějí, aby se o nich říkalo, že jejich klienti přecházejí ke konkurenci.

Jinou možností je přibrání dalšího účastníka do úvěru. Tímto krokem se dá ve finále také snížit úrok. Pokud je vaše banka schopna vyjednávání, požádejte o novou délku fixace domluveného úroku a v případě vysokých fixních sazeb využijte možnosti úročení variabilní úrokovou sazbou, která se mění průběžně s pohybem tržních úrokových sazeb.

Aktuální vývoj (r. 2015) variabilních sazeb není zdaleka tak dynamický jako v případě fixních sazeb, a tak se propast mezi oběma ukazateli měsíc co měsíc zvětšuje. Průměr fixních sazeb je nyní o 0,21 % níže, což je zcela výjimečná situace. Běžně bývá tento poměr obráceně ve prospěch variabilních sazeb alespoň o 0,5 %. Proto se momentálně o variabilních sazbách nevyplatí uvažovat.

Starosti vám může ušetřit hypoteční makléř

Ano, konec fixačního období a začátek toho nového můžete ustát sami, ale za bezesné noci to nestojí. Pokud máte ve svém okolí hypotečního poradce, rozhodně využijte jeho služeb. Makléř se totiž v této problematice orientuje a navíc má lepší vyjednávací možnosti v bankách, vyzná se v metodikách a možnostech, dokáže posoudit nabídku, kterou klientovi banka dává, a není pro něj problém připravit klientovi srovnání bank na celém trhu s ohledem na individuální podmínky.

Nenechte se zastrašit nabídkou, kterou vám vaše banka předloží, a snažte se o výši úrokové sazby na další fixační období vyjednávat. Pokud se v tomto ohledu nechcete spoléhat sami na sebe, přizvěte si na pomoc hypotečního makléře, který s bankami umí vyjednávat a dokáže vám zajistit to, co pro vás bude nejvýhodnější.

 

Sdílejte článek