Převod hypotéky nemusí být snadný. Víte, jak na to?

Čekáte na konec fixačního období jako na smilování a v naději vyhlížíte novou úrokovou sazbu, která se nedá s tou vaší aktuální vůbec srovnávat? Pokud jste uzavírali smlouvu o hypotečním úvěru, jehož úrok se dotýkal hranice 5 nebo 6 procent, pak si jistě v současnosti zoufáte a do běla vás rozpalují sazby hypoték, které někde začínají třeba i na 1,69 procentechPokud začnete refinancování hypotéky řešit s dostatečnou časovou rezervou, můžete se tomuto úroku značně přiblížit. Mnohdy však takový převod hypotéky nemusí být tak snadný, jak na první pohled vypadá. Na co můžete v průběhu tohoto procesu narazit a co vám cestu za nižší úrokovou sazbou ztrpčí? To bude obsahem následujících řádků.

Převod hypotéky nemusí být snadný. Víte, jak na to?

Přísnější podmínky díky novému občanskému zákoníku

Nový občanský zákoník změnil v roce 2014 mnohé. Změny se dotkly pojištění, dědického řízení a „s čistým štítem“ nevyšly ani hypotéky a hypoteční financování. Dříve bylo jejich převedení otázkou několika mála týdnů a takřka jistou samozřejmostí. Dnes vás již banka ke konkurenci tak snadno nepustí. Banky totiž mohou do uzavírané smlouvy zakotvit požadavek, aby spolu se zástavním právem k nemovitosti byly do katastru zapsány také nové instituty, jež prakticky znemožňují refinancování bez souhlasu a součinnosti banky. Pokud máte tedy ve své smlouvě zmíněnu formulku o tzv. zákazu zatížení nebo zcizení nemovitosti, pak máte problém. Jelikož se jedná o poměrně čerstvou a mezi klienty již nyní značně neoblíbenou novinku, výklady bank se v této problematice značně rozcházejí. Některé banky tento nástroj používají pouze z důvodu zajištění úvěru, což refinancování nijak zvláště nekomplikuje, některé se tímto jednáním chrání před „útěkem klienta“ ke konkurenci.  V takovém případě bude záležet pouze na vůli banky, zda refinancování povolí či nikoli.

Laxní přístup bankovních domů převod hypotéky ztěžuje

Jak jsme již zmínili výše, konec fixačního období je nutno pořádně ohlídat. Jediným zájmem banky je totiž udržet si vaši přízeň za jakékoli situace. Proto nepočítejte s tím, že by vás sama od sebe na konec fixačního období nějak významně upozorňovala. Zpravidla obdržíte dopis, jehož prostřednictvím vám banka nabídne výhodnější sazby a podmínky, o možnosti refinancování se ovšem – ze zcela pochopitelných důvodů – nezmíní. Proto zapátrejte ve smlouvě a případné refinancování začněte řešit alespoň 3 měsíce před vypršením fixace. Zjistěte si maximum dostupných informací o nabídkách konkurenčních bankovních domů, kontaktujte dané banky se svými požadavky a zjistěte, jaké jsou vaše šance na refinancování za výhodnějších podmínek. Shromážděte potřebné dokumenty a pak jen vyčkávejte, zda se vaše současná banka „vytáhne“ s výhodnější nabídkou nebo sbalte „všech pět švestek“ a zamiřte ke konkurenci.

Nevíte jak na to? Obraťte se na profesionály!

Pokud se procesu převodu hypotéky obáváte, nevíte, co všechno budete muset nové bance doložit a jak vlastně takové refinancování funguje, neváhejte kontaktovat zástupce společnosti Gepard Finance. Zde vám poradí a zodpoví všechny vaše dotazy a zároveň pro vás vyjednají ty nejlepší podmínky refinancování, na které byste sami jen stěží dosáhli. S refinancováním již dlouho neotálejte, úrokové sazby hypoték začnou s dalšími měsíci pomalu, ale jistě růst.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Refinancování hypoték v závěru roku 2022

V minulém roce se z refinancování stal bezmála národní sport a dokonce jsme zaznamenali označení jako je "hypoteční turistika" či "refinancovací turistika". Rok 2022 se v oblasti refinancování hypotečních úvěrů nese v úplně jiném gardu.

Jaké jsou aktuální...

Refinancování hypotéky a vyvázání druhé nemovitosti ze zástavy

Ceny nemovitostí vzrostly v České republice za posledních pět let téměř nejvíce ze všech zemí Evropské unie. Vyšší cenový nárůst zaznamenali pouze v Maďarsku. Na jedné straně mohou rostoucí ceny nemovitostí představovat překážku v pořízení...

Jak na snadné refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky řeší v letošním roce několik desítek tisíc lidí. Pokud jste uzavírali hypoteční smlouvu v roce 2014 s pětiletou fixací, případně v roce 2016 s tříletou fixací, spadáte do této skupiny také vy. Přinášíme vám užitečné tipy, jak...