Spočítejte si hypotéku na míru: doporučíme vám, jak na to

Chcete si splnit svůj velký sen o vlastním bydlení, a proto plánujete využít rekordně nízkých sazeb hypotečních úvěrů? A víte, že si můžete výši měsíční splátky i dobu, po kterou budete hypotéku platit sami spočítat bez toho, abyste oslovili banku nebo společnost, jež se na zprostředkování a schvalování hypotečních úvěrů specializuje?

Spočítejte si hypotéku na míru: doporučíme vám, jak na to

Na následujících řádcích vám prozradíme jak na to a uvedeme i další metody a postupy, které se vám v oblasti hypotečního financování mohou hodit. Nyní se tedy pohodlně usaďte, naše hypoteční krasojízda právě začíná.

Anuitní, progresivní nebo degresivní splácení?

Hypoteční úvěry jsou v drtivé většině spláceny tzv. „anuitními splátkami“. Že nevíte, co to anuitní splátky jsou? Jedná se o takové splátky, jejichž výše je po celou dobu splácení hypotéky konstantní, čili stejná. To ovšem v případě, kdy se nemění výše úrokové sazby. V tomto případě tedy hovoříme o hypotékách s různě dlouhou dobou fixace. Kromě anuitních splátek však existují také splátky progresivní nebo degresivní, se kterými se však u hypotečních produktů zpravidla příliš nesetkáte.

Na kolik mě hypotéka vyjde?

Pokud si chcete spočítat, na kolik by vás hypoteční úvěr ve finále vyšel při různých dobách splácení anebo při změně úrokové sazby, vypočítejte si výši anuity (splátky) dle následujícího vzorce:

HU  x  i p.m.  x  (1+i p.m.) 12n

(1+i p.m.) 12n1

Přičemž: i p.m. = i p.a. / 12

HU = výše hypotečního úvěru

n = doba splatnosti úvěru v letech

i p.m.  = měsíční úroková sazba

i p.a. = roční úroková sazba

Dobu splatnosti, ba i výši hypotéky můžete následně variabilně měnit a zjistit, kdy pro vás bude hypotéka nejvýhodnější.

Sestavte si svůj vlastní splátkový kalendář

Pokud chcete při svých výpočtech zajít ještě dál, pak můžete využít také jedné z chytrých funkcí programu Microsoft Excel, která nese název PLATBA (PLATBA.ZÁKLAD, PLATBA.ÚROK). Díky ní si na základě vypočtených parametrů sestavíte přehledný a velmi jednoduchý splátkový kalendář

Pokud to budete chtít vyzkoušet, myslete na to, že do funkcí „PLATBA“, „PLATBA.ZÁKLAD“ a „PLATBA.ÚROK“ se splatnost nezadává jako počet let, ale jako počet splátek. Pro splatnost 20 let tedy musíte do funkce zadat nikoli 20, ale 240!

Dalším chytákem je to, že tyto funkce chtějí zadat sazbu za tzv. úrokové období. Protože se splácí měsíčně, je tímto úrokovým obdobím jeden měsíc. Ale banky uvádí roční sazby. Proto do funkce Excel musíte zadat roční úrokovou sazbu vydělenou 12. A nesmíte zapomenout na to, že sazba je v procentech, tedy vlastně v setinách! Roční sazba 3 % se do odpovídající funkce zadá jako 0,03/12 což se rovná 0,0025.

Nenechte se překvapit tím, že vám vyjde záporné číslo – je to splátka, takže vlastně záporný pohyb peněz.

Zdá se vám to příliš složité?

Pokud nemáte k matematice a vzorečkům zrovna dvakrát kladný vztah, nebo se vám jednoduše nechce nic počítat, pak vsaďte na nejrychlejší a nejjednodušší alternativu, kterou jsou internetové kalkulačky.

Jednu z kalkulaček naleznete i na stránkách Gepard Finance.

Po jejím vyplnění, které vám nezabere více, než pár minut, získáte nejen informace o výši splátek a finální hodnotě hypotéky, ale také o společnostech, u kterých můžete hypotéku uzavřít nejvýhodněji.

Využijte atraktivních úrokových sazeb, jež provází leden roku 2015, a získejte hypotéku, o které se vám doposud ani nesnilo.

Najděte si nejnižší sazbu hypotéky.

  
Použijte HYPOTEČNÍ KALKULAČKU

 

tlačítko porovnat hypotéky

  

Gepard s kalkulačkou

 

Sdílejte článek