ČNB opět zpřísňuje pravidla pro získání hypotéky. Zavádí požadavky na výši příjmu

Banky mohou od loňského dubna poskytovat hypotéky jen do 90 % hodnoty nemovitosti. Zároveň platí i omezení pro hypotéky mezi 80 a 90 %, které mohou činit jen 15 % objemu všech úvěrů poskytnutých během čtvrtletí. Nyní přichází další podmínky pro zájemce o hypotéku, které budou platné od letošního října. Jaké požadavky bude muset žadatel o hypotéku splnit?

ČNB opět zpřísňuje pravidla pro získání hypotéky. Zavádí požadavky na výši příjmu

Nové požadavky na výši příjmu

Ceny tuzemských nemovitostí rekordně rostou, získat hypotéku se stává stále více obtížnější záležitostí. A bude hůře. Výše dluhu žadatele o hypotéku by nově neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu (ukazatel DTI). Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 % měsíčního čistého příjmu (ukazatel DSTI).

Informovala o tom dnes ČNB v souvislosti se zveřejněním Zprávy o finanční stabilitě

V roce 2017 ČNB doporučila a nabádala k obezřetnosti u limitů DTI < 8 a DSTI < 40 %.

Nyní v roce 2018 komunikuje o něco jednoznačněji.
Doporučuje limit DTI < 9 a DSTI < 45%.

Na základě prvního doporučení některé banky začaly s DTI/DSTI pracovat.

V tomto roce k tomu postupně přistoupí všechny banky.

Proč další omezení?

ČNB považuje domácí finanční sektor za stabilní a vysoce odolný vůči případným nepříznivým šokům. Upozorňuje však na fakt, že vzrostla rizika spojená s pokračující expanzí bankovních úvěrů a možným podceňováním rizik bankami i klienty. K dalším omezením trhu vedl ČNB rychlý růst cen nemovitostí i objemu úvěrů na bydlení.

V případě zhoršení ekonomického vývoje by se mohla dostat řada domácností s hypotékou do problémů se splácením, což by se následně mohlo dotknout také bank. ČNB také upozornila na fakt, že růst cen nemovitostí byl loni nejvyšší v EU. Aktuálně mají české domácnosti úvěry na bydlení ve výši 1,174 bilionu korun.

Omezení skutečně pro všechny?

Centrální bankéři se shodli na skutečnosti, že malá část žádostí o úvěr má specifický charakter a trvání na uplatnění těchto limitů by mohlo vést k nadměrné tvrdosti. Proto bude možné ve specifických případech tyto hodnoty překročit, avšak nejvýše u 5 % úvěrů.

Novela zákona o ČNB

Platné limity pro výši úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti (ukazatel LTV) se nemění. ČNB však i nadále pracuje na přípravě novely zákona o ČNB, která by jí dala pravomoc stanovovat závazné limity LTV, DTI a DSTI. Veškerá aktuální omezení hypoték ze strany ČNB mají podobu doporučení, banky se nicméně těmito doporučeními řídí.
 

Zvažujete koupi nemovitosti na hypotéku?
Chcete se dozvědět více?

Obraťte se na naše odborníky a zjistěte, kolik můžete získat. Zdarma si sjednejte schůzku ještě dnes.
 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...