Daň z nemovitých věcí: Vztahuje se i na vás? A jak ji zaplatit?

Český daňový systém bychom přízviskem „přehledná záležitost“ označili jen stěží. Nejrůznější odvody ze mzdy, pojištění a zboží jsou základem fungování státu – zajišťují zdravotní péči, důchody i ochranu. Zatímco placení daní za nás běžně řeší zaměstnavatel a prodejní řetězce, daň z nemovitosti musíme obstarat sami.

Vztahuje se na vás daň z nemovitosti a víte, jak ji zaplatit?

Daň z nemovitosti se týká většiny majitelů domů, bytových jednotek a pozemků a je třeba ji platit pravidelně každý rok. Základem k jejímu výpočtu je přiznání k dani z nemovitých věcí. To se podává buď v případě, že se stanete novým majitelem nemovitosti (počítá se sem jak nákup, tak dědění), nebo pokud svůj stávající dům, byt či pozemek zásadně upravíte (např. přístavbou garáže nebo změnou v inženýrských sítích).

Daňové přiznání je poplatník povinen podat příslušnému správci daně do 31. ledna zdaňovacího období.

A pozor – místem jeho podání není finanční úřad v oblasti vašeho trvalého bydliště, ale v místě, pod které nemovitost spadá.

Tisíce korun v Praze, pár set na venkově

Samotná výše daně z nemovitosti se počítá z velikosti stavby, počtu nadzemních pater a především lokality. Každá obec má určitý koeficient, kterým vypočítaný základ daně násobně zvyšuje.

Zatímco na Praze 4 tak za dvoupodlažní dům na zastavěné ploše 180 m2 a s pozemkem o výměře 700 m2 zaplatíte daň 9 475 Kč, výdaje na třípokojový byt o výměře 80 m2 v Broumech u Berouna budou činit 192 Kč.

Zkontrolujte schránku

O daňovém poplatku informuje finanční úřad vlastníky buď e-mailem, nebo složenkou. Tu je třeba proplatit do 31. května daného roku, bez ohledu na to, zda jste přiznání letos podali, nebo ne – samotné přiznání slouží jen k výpočtu daňového základu.

Pokud je daň vyšší než 5 000 Kč, můžete si její uhrazení rozložit na dvě splátky. Potom jste povinni první splátku uhradit standardně do 31. května, druhou do 30. listopadu.

Nezaplatíte-li včas, připravte se na úroky z prodlení. Jejich výše se řídí aktuálními tarify České národní banky, podobně se postupuje i v případě, že zapomenete podat samotné přiznání.

Týká se daň i mě?

Povinnost platit daň z nemovitosti má i své výjimky. Především se netýká držitelů průkazů ZTP nebo ZTP/P, neplatí ji majitelé rozestavěných staveb ani nájemci družstevních bytů (v tomto případě to ovšem platí družstvo).

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...