Hladký průběh vyřízení hypotéky. Doporučíme vám jak na to!

Uvažujete o vlastním bydlení? Ačkoliv český hypoteční trh zažívá prudké turbulence, hypotéka je stále jednou z nejlepších možností pro financování koupě nemovitosti. Co vše je k vyřízení hypotečního úvěru potřeba? A jaké kroky podniknout předtím, než o něj vůbec zažádáte?

Jak na to, aby byla vaše žádost o hypotéku vyřízena rychle a kladně?

Snem většiny mladých rodin je „bydlet ve vlastním“. Přestože dosáhnout na hypoteční úvěr je po intervenci České národní banky obtížnější, počet žádostí o hypotéky roste. Jen za první čtvrtletí letošního roku banky poskytly 28 466 úvěrových produktů – ve stejném období loni jich bylo o čtvrtinu méně.

Dvakrát měř, jednou řež

První otázka je v zásadě jasná. Kolik peněz budete v rámci hypotečního úvěru od banky žádat? A jakou formu záruky poskytnete?

Tradiční zástava kupované nemovitosti se totiž komplikuje v případě družstevního bytu. Ten vlastní samozřejmě družstvo – a ručit jím tak nemůžete. V takovém případě se musíte poohlédnout po vhodné alternativě, platí ovšem zásada, že musí jít o nemovitost.

Při žádosti o hypoteční úvěr berte také v potaz, že o poskytnuté částce rozhodne až znalecký odhad ceny nemovitosti či nákladů na její výstavbu.

Důležitá je i doba, po jakou jste hypoteční úvěr ochotni splácet. Dle trvání pohledávky se totiž odvíjí výsledná výše úrokové sazby a tedy i konečná částka, kterou za hypotéku zaplatíte.

Jednání s bankou i úřady? Nezbytnost

Hypotečních produktů je na trhu nepřeberné množství a každý má svá specifika. Jednotlivé úvěry se liší nejen napříč bankovními institucemi, ale i v rámci portfolia jednotlivých bank. K tomu je třeba počítat s nejrůznějšími (a stále se měnícími) slevami, akcemi a různými požadavky na zákazníka. S jejich výběrem vám pomůže např. zkušený hypoteční broker.

Bonita – to je oč tu běží!

Nezbytným krokem k vysněnému bydlení je tzv. pre-scoring, tedy předhodnocení žadatele o úvěr. Jde o proces, během kterého banka posuzuje bonitu, tedy schopnost splácet své závazky.

Každá instituce má odlišná hodnotící kritéria, obecně ale platí, že dluhy, absence úspor a stálého zaměstnání jsou přítěží a bonitu významně snižují.

Nezapomeňte na příslušné podklady

Ať už plánujete novostavbu nebo koupi staršího bytu, návštěvě katastrálního úřadu se nevyhnete.

O nemovitosti (či plánech na výstavbu) chtějí bankovní instituce vědět první poslední – a ještě před poskytnutím kýženého finančního obnosu tak požadují výpis z katastru nemovitostí, kopii katastrální mapy, v případě koupě bytu či domu i kupní smlouvu a kopii návrhu na vklad do katastru nemovitostí. Obíhání úřadů se rozhodně nevyhnete.

Na kolik to vyjde?

Nezbytnou součástí žádosti o hypoteční úvěr je mj. znalecký odhad ceny nemovitosti, popř. nákladů na její stavbu. V případě koupě bytu či domu banka odhad vypracuje s realitním makléřem protistrany, u novostaveb zařídí ohodnocení budoucí nemovitosti sama.

Výsledná cena záleží na mnoha faktorech – vedle lokality a stavu realitního trhu se do hodnoty domu či bytu promítá i další plánovaná výstavba v okolí, stav objektu, popř. vzdálenost od průmyslové zóny nebo zemědělské výroby.

Konzultujte hypoteční úvěr s odborníkem

Před podepsáním smlouvy o hypotéce dokument důkladně pročtěte, na každou nejasnost se ptejte. S vaším podpisem se ze smlouvy stává závazek, který váš život ovlivní pro příštích několik desetiletí.

Nevíte, po které hypotéce sáhnout a z vyjednávání s úřady vám naskakují osypky? Domluvte si ZDARMA schůzku s hypotečním makléřem a zjistěte, který hypoteční úvěr je nevýhodnější právě pro vás!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...