Hypoteční trh na hraně: Na hypotéku se pečlivě připravujte

Zlatým časům hypotečních úvěru odzvonilo. Po zásahu České národní banky mají od 6. dubna 2017 bankovní domy nůž na krku a neměly by poskytovat hypotéky s LTV vyšším než 90 %. Reálně jde sice pouze o nezávazné doporučení, v praxi ale může ČNB bance pěkně zavařit – do čelního konfliktu se žádné instituci pouštět nechce, a tak raději poskytování hypoték omezily. V důsledku toho jsou zákazníci nuceni platit čím dál větší část nemovitosti rovnou, z vlastní kapsy. Jenže – kde na to vzít a nekrást?

Jak se nejlépe připravit na hypotéku?

Mezi finančními odborníky sílí názory, že případnou hypotéku by si klient banky měl dobře promyslet. Papírové náklady na nemovitost těm skutečným totiž vůbec nemusí odpovídat. Kromě kupní ceny čeká na novopečeného majitele 4% daň z nabytí nemovitosti, další finance si uzme odměna notáři za úschovu, nejrůznější poplatky na katastru nemovitostí a také třeba úřední ověření kupní smlouvy a dalších dokumentů.

Realita může nepříjemně překvapit

Před pořízením nového domu či bytu nestačí mít jen finance na dorovnání hypotečního úvěru do kupní ceny. Ta se totiž od zástavní hodnoty nemovitosti může výrazně lišit – protože ale bankovní domy zajímá hodnota zástavy, stává se, že nemovitosti chtivý kupec musí rozdíl doplatit z vlastní kapsy. Často mu pak nezbývají finance na vybavení nové nemovitosti, nebo dokonce její rekonstrukci.

Kdo šetří, má za tři

Ostrou přípravu na hypotéku odstartujte co nejdříve – navzdory tomu, že o svém budoucím bydlení máte nanejvýš mlhavé představy. Dobrým, i když poněkud konzervativním krokem je založení stavebního spoření (ačkoliv dle posledních statistik jej má u nás zřízeno asi třetina obyvatel).

Tip na závěr: Uvažujete o hypotéce a chcete mít jistotu, že se na ni dobře připravíte? Prostudujte si e-book s 10 praktickými radami, jak zažádat o hypotéku!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...