Rok 2021 – přichází ideální doba na vyřízení hypotéky?

I když ještě nejsou k dispozici kompletní čísla ohledně objemu nově poskytnutých hypoték za loňský rok, můžeme s jistotou konstatovat, že rok 2020 byl rekordní. Krize nekrize, Češi touží po jistotě a chtějí bydlet ve vlastním. Bude zájem lidí o hypotéky pokračovat také v roce 2021? Možná právě nyní stojíte před důležitou otázkou, zdali si pořídit vlastní nemovitost na hypotéku, a zvažujete, jestli je na to nyní vhodná doba. Podívejte se s námi blíže, proč by měl být rok hypotéky 2021 vhodným rokem pro její vyřízení.

Prodej domu

Prosinec 2020 – rekordní měsíc v rekordním roce 2020

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v listopadu 22,1 miliardy Kč. V prosinci 2020 to bylo dokonce ještě o něco více. V meziročním srovnání je to oproti loňskému listopadu o 39 % více. Údaje vychází z aktuálních statistik ČNB a České bankovní asociace. Listopad se tak stal nejsilnějším měsícem v prodejích hypoték v historii statistik ČNB. Očekávaný výsledek objemu hypoték za celý rok 2020 se pohybuje kolem 250 miliard korun. Zatím nejsilnějším rokem byl rok 2018 s objemem poskytnutých hypoték ve výši 187 miliard korun.

1. Levné hypotéky a nízké úrokové sazby

Průměrná úroková sazba klesá již několik měsíců v řadě a podle aktuálních údajů ČNB byla v listopadu průměrná úroková sazba z hypotečních úvěrů 2,04 %. To představuje v meziročním srovnání pokles o 0,34 procentního bodu. Stejně tak klesá Index RPSN ČBA (průměrná roční procentní sazba nákladů), který byl za listopad u hypotečních úvěrů 2,19 %. I v tomto případě se jedná o meziroční pokles o 0,34 procentního bodu, což u průměrné hypotéky představuje snížení měsíční splátky o více než 800 Kč.

„Byť se standardní nabídky většiny bank pohybují kolem 2,19 až 2,29 procenta, reálně je u některých bank možné získat hypotéku na 80 procent hodnoty nemovitosti za sazby kolem 1,89 procenta p.a.,“ popisuje situaci na trhu David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance, s tím, že u hypotéky s takzvaným rizikovým pojištěním se dá dostat dokonce až na 1,69%. „Rizikové pojištění ale zvyšuje celkové náklady a mělo by tedy být sjednáváno s rozmyslem a z jasného důvodu, nikdy ne pouze kvůli získání výhodnější úrokové sazby,“doplňuje David Eim.

2. Úspora na dani z nemovitosti

K vyššímu zájmu o koupi nemovitosti nahrává také zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti. U nemovitosti za 3 miliony korun ušetří kupující na dani rovných 120 tisíc korun, na které nebylo možné čerpat peníze z poskytnutého hypotečního úvěru. Součástí daňového balíčku, který zrušil daň z nabytí nemovitých věcí, bylo také snížení částky daňového odpočtu pro hypotéky pořízené po 1. lednu 2021. Limit pro uplatnění daňového odpočtu úroků z hypotéky se snížil z částky 300 tisíc na 150 tisíc korun. I tak je to pozitivní zpráva, protože původní daňový balíček počítal s kompletním zrušením možnosti daňového odpočtu pro nově sjednané hypotéky.

3. Zrušené limity a LTV 90 %

Získat hypotéku v roce 2021 bude jednodušší také díky tomu, že ČNB v předchozím roce zrušila hned dva limity pro posuzování žádostí o hypotéku. V dubnu 2020 byl zrušen limit pro poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI), v červnu 2020 zrušila centrální banka také limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) v loňském roce vzrostl z původních 80 % na 90 %.

4. Levněji nebude, ceny nemovitostí rostou dál

I přes všechna očekávání, že by ceny nemovitostí mohly po propuknutí pandemie koronaviru poklesnout, se ukázalo, že ceny navzdory koronavirové krizi rostou dál. Ceny bytů a domů, stejně jako pozemků se odvíjí především od aktuální poptávky a nabídky. Za rostoucí poptávkou, která dlouhodobě převyšuje nabídku, stály v loňském roce převážně nízké úrokové sazby a zrušená daň z nabytí nemovitosti. Vysokou poptávku po bydlení by mohly zastavit až rostoucí úrokové sazby z hypoték, i tak ale není vyloučeno, že ceny nemovitostí především v atraktivních lokalitách budou růst i nadále. I to je důvod, proč s pořízením nemovitosti neotálet a nečekat na dobu, kdy budou nemovitosti levnější.

Kompletní přehled: Úrokové sazby hypoték 2021

Potřebujete hypotéku?

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...