Sankce za předčasné splacení hypotéky: Jak vysoké jsou a je možnost se jim vyhnout?

Víte, co mají společného hypotéka, fixace, předčasná splátka a sankce? Více, než se na první pohled může zdát. Pokud jste si hypotéku brali v letech, kdy její průměrná sazba oscilovala okolo hranice pěti procent, dnes si pravděpodobně trháte vlasy z hlavy. Současné sazby – začínající na 1,49 % – se totiž s těmi původními nedají za žádných okolností srovnat. Možná vás tak napadlo, že doplatíte zbývající část hypotéky a budete mít konečně klid. Chyba lávky – rozhodnete-li se pro předčasnou splátku, u mnoha bankovních institucí na vás mohou číhat sankce za předčasné splacení hypotéky. Jak vysoké jsou a jak se jim vyhnout?

podle diáře

Proč vůbec sankce za předčasné splacení hypotéky existují?

podle diáře

Každého z nás nejspíše v první řadě napadne, že banky se sankcemi za předčasné splacení hypotéky brání před odchodem klienta ke konkurenci a refinancování stávající hypotéky. Ano, samozřejmě, že jde o jeden, nikoli však jediný důvod. Aby banky mohly svým klientům finance půjčovat, také ony je musí někde sehnat. Pokud se jim ovšem v současném období neustále klesajících sazeb vrátí vypůjčené peníze dříve, těžko pro tuto drahou přebytečnou likviditu najdou efektivní využití. Proto musí tento problém kompenzovat poplatkem, jenž nepatří zrovna k nejnižším.

Jak vysoké sankční poplatky si banky účtují?

Poplatky za předčasné splacení hypotéky se u jednotlivých bank různí. Některé si účtují 10 % z výše mimořádné splátky, někde spočítají procenta z doposud nesplacené jistiny hypotéky. Existují ovšem i banky – a dle nejnovějších odhadů a nařízení Evropské unie jich bude čím dál víc – které si za předčasnou splátku neúčtují ani korunu navíc (máme na mysli částečnou splátku, nikoliv splacení celé jistiny). 

Sankci se můžete vyhnout také v případě, že mimořádnou splátku budete řešit již při samotném podpisu smlouvy o hypotečním úvěru. Mnohé banky totiž klientům umožní i v době fixace bez sankce uhradit více, než je běžná měsíční splátka. Tato skutečnost ovšem musí být pochopitelně ve smlouvě jasně ujednána.

Poplatků se možná úplně zbavíme

Již od roku 2014 platí v Evropské unii nová směrnice, která členským státům umožňuje sankce za předčasné splacení hypotéky zakázat. Změna se v českém právním prostředí dotkla novely zákona o spotřebitelských úvěrech, která zavedla nižší sankce za předčasné splacení, případně jejich úplné vyloučení. I zde ovšem existují jistá omezení a přísná pravidla, od kterých se bude odvíjet finální výše poplatku či jeho případné prominutí. Pokud je však klient přímým účastníkem nečekaných životních situací (úmrtí, dlouhodobá nemoc či invalidita), může být sankčního poplatku zcela zbaven. Rozhodně tak můžeme říct, že se blýská na lepší časy!

Máte-li k problematice hypotečních úvěrů jakékoli dotazy, neváhejte kontaktovat hypoteční makléře, kteří vám rádi poradí!

Sdílejte článek