Sdílený úvěr: Vyplatí se jej pořídit a co vše obnáší?

Vlastnit nemovitost se pro řadu lidí stává nedostupným snem. V pozadí nestojí jen rostoucí ceny bytů a domů, ale i obtížnější přístup k výhodným hypotékám. Splácet hypoteční úvěr z jednoho příjmu mnozí nezvládají, a proto často volí možnost sdíleného úvěru, díky kterému nemusí na svá bedra brát příliš vysoký platební závazek.

S kým vším lze sdílet úvěr?

Sdílení úvěru přichází ke slovu především ve chvíli, kdy o úvěrový produkt žádají např. nesezdaní partneři žijící mimo společnou domácnost. Sdílení s sebou ovšem nese nejen radost v podobě nového domova, ale i povinnost dodržovat splátkový kalendář. Problém může ale nastat např. ve chvíli, kdy společně zakoupenou nemovitost chce dvojice po rozchodu spravedlivě rozdělit.

S kým hypotéku sdílet?

Spoludlužníkem se může stát člověk, který dovršil osmnácti let, je svéprávný a prošel bonitním posouzením bankovní instituce. Kromě manžela či manželky může spoludlužníkem být sourozenec či jiný rodinný příslušník a samozřejmě i partner.

U sdíleného úvěru je proces schvalování hypotéky časově delší, trpělivým klientům jsou ale odměnou třeba výhodnější úvěrové podmínky, nejčastěji nižší úroky či vyšší hodnota úvěru.

Důvěřuj, ale prověřuj – a nezapomeň na pojištění

Ze zákona se na splácení hypotéky musí spoludlužníci podílet rovným dílem, co ale dělat, když jeden z partnerů onemocní a odejde do invalidního důchodu, nebo zemře? Břemeno splácení v takovém případě přechází na druhého spoludlužníka, který ale ne vždy je schopen nečekaný závazek finančně utáhnout.

Pojišťovny jsou si podobných nečekaných událostí dobře vědomy, a proto nabízí pojištění proti neschopnosti splácet. Před jeho uzavřením důkladně prostudujte obsah smlouvy. U každého pojišťovacího domu jsou podmínky pro vyplacení pojistky odlišné. Výjimkou nebývají situace, kdy klienti s hrůzou zjistí, že se na danou krizovou situaci jejich pojistka nevztahuje.

Břemeno splácení leží na obou dvou svorně a nerozdílně. Ano, je možné, že hypotéku fakticky platí jeden z nich. Asi bude pojištěn, takže pokud zemře, bude invalidní atd. je šance na pokrytí rizik. Ale proti nesplácení z důvodu nějaké „rozepře“ žádná instituce hypotéku nepojistí.

Hodí se pro vás sdílený úvěr?

Neztrácejte čas pátráním po podmínkách jednotlivých bankovních domů. O nabídce bank můžete mít jasno během okamžiku.

Domluvte si bezplatnou schůzku s našimi hypotečními poradci a zjistěte, která sdílená hypotéka je pro vaši situaci nejvýhodnější!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...