• Blog

    Pomáháme lidem k lepšímu bydlení. Doporučíme, jak získat nejvýhodnější hypoteční úvěr a pomůžeme vám vše zařídit.
    Díky naší specializaci o hypotékách leccos víme.
    A proto o nich píšeme na tomto blogu.

Nic netrvá věčně – ani lesk a svěžest novostaveb. Fasádu omítne patina, do nosných trámů se pustí přírodní živly, parkety se časem zkřiví. Ke slovu pak přichází rekonstrukce. Z finančního hlediska žádná legrace – náklady v řádu statisíců až milionů jsou spíše pravidlem než výjimkou. A protože ne každý takovou částku pod polštářem schraňuje, je třeba sáhnout po úvěru. Kde jej ale sehnat a s jakými úroky je třeba počítat?
Ještě před rokem byl hypoteční trh pro spotřebitele zemí zaslíbenou. Úroková sazba byla na historickém minimu a nezdálo se, že by tuto idylu cokoli narušilo. Jenže pak vešla v platnost novela o spotřebitelském úvěru a Česká národní banka vyrukovala s plánem na nezávaznou regulaci poskytování hypoték. Rázem bylo vše jinak – a bankovní instituce začaly zákazníkům utahovat opasky.
Letošní rok je pro český hypoteční trh revoluční. A to doslova. V dubnu se ke slovu dostala nezávazná doporučení České národní banky o omezení poskytování hypoték nad 80 % LTV, o měsíc později na sebe strhlo pozornost ukončení intervencí ČNB ve věci úpravy kurzu české koruny. Nejzásadnější změna zatím ale stále visí ve vzduchu. Jak to vypadá s dlouho projednávanou – a odkládanou – novelou o České národní bance?

Pojištění do zahraničí: Kterou pojišťovnu zvolit?

pátek, 28 červenec 2017 11:35 | Pojištění | GEPARD FINANCE
Léto je tu a s ním i ideální čas pro poznávání exotických míst. Nehody a onemocnění se ale nevyhýbají ani turistům. Nezbytnou součástí zájezdu je cestovní pojištění. Bez něj se totiž lékařská péče může prodražit natolik, že se k moři už nikdy nemusíte podívat.
Česká národní banka (ČNB) svými doporučeními postupně omezila maximální výši hypotéky na 90 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV). V červnu přitom přišla s dalšími omezeními, kdy bankám doporučuje také obezřetné vyhodnocování poměru výše zadlužení k ročním příjmům (DTI) nebo poměru sumy splátkových závazků k příjmům (DSTI). Praktické výpočty ukazují, že nejzásadnější z hlediska dostupnosti hypoték zůstává omezování LTV a snaha zamezit možnosti dofinancování z jiných cizích zdrojů.
Jak si stojí hypoteční trh tři měsíce od omezení maximální výše LTV? Jak moc rostou úrokové sazby hypoték rostou, kteří klienti pociťují největší dopad? A jak se k problematice narůstajících úroků staví samotné bankovní instituce?
Stavební spoření se mezi Čechy těší mimořádné oblibě. Při přepočtu na zastoupení v populaci se v rámci Evropy řadíme na třetí místo – na cca 10 milionů obyvatel bylo ke konci roku 2016 aktivních 3 312 077 smluv o stavebním spoření. Někteří lidé mají dokonce smluv na „stavebko“ sjednaných více. Logicky pak vyvstává otázka: Jak je to v takovém případě se státním příspěvkem?
Oblast hypotečních úvěrů nabízí kariéru finančního poradce nebo bankéře. Pokud ale chcete založit vlastní společnost, narazíte. Prorazit v silném konkurenčním prostředí si žádá obrovské nasazení – bez záruky úspěchu. Gepard Finance z vás starosti o živobytí sejme a umožní vám rozvíjet váš podnikatelský potenciál.
Na Česko naplno udeřilo léto. Slunce svítí, pracovní morálka klesá, každý se už vidí na dovolené. Ti pasivnější s nafukovací matrací u vody, aktivnější jedinci třeba v sedle kola. Horké letní dny jsou ovšem také dobou, kdy vzrůstá aktivita nenechavých zlodějů. O povinném ručení a pojištění automobilu slyšel každý – ale věděli jste, že pojistit můžete i své kolo?

Stavební spořitelny a jejich produkty (odbornost*****)

středa, 12 červenec 2017 18:39 | Stavební spoření | Lenka Svobodová
Většina stavebních spořitelen umožňuje svým klientům z poskytovaných úvěrů hradit i daň z nabytí, kterou od listopadu 2016 musí vždy hradit kupující, to jistě mnozí klienti ocení. Pokud není nabízený úvěr plně využit na daň z nabytí, může klient část nabízené částky využít na část kupní ceny, nebo na modernizaci kupovaného objektu. Pokud by částka nestačila, může klient využít i tzv. překlenovací úvěr. V současnosti má řada stavebních spořitelen akci…
Máte obě ruce levé a pojištění hmotné odpovědnosti zatvrzele odmítáte? Pak budete platit – a rozhodně ne malé částky. Sázet na to, že se nám ze škody vzniklé naší vinou podaří vymluvit, je bláhové. Stejně to vidí i zákon nařizující újmu či poškození uhradit.
Hodnoty úrokových sazeb se od počátku letošního roku zvyšují. Nahrává tomu hned několik faktorů: snaha České národní banky regulovat hypoteční trh prostřednictvím svých doporučení, ukončení devizových intervencí a především pak hrozba schválení novely zákona o ČNB. Výsledkem je průměrná úroková sazba 2,01 %.
Honem, než bude pozdě! I tak by se dala shrnout současná situace na realitním trhu. Vidina tvrdé regulace hypotečních úvěrů žene zájemce o nemovitost do náruče bankovních institucí, netratí ovšem ani stavební spořitelny. Ty cítí příležitost a klienty s hypotékou lákají na výhodné úroky k sobě. Nejsou bez šancí – průměrný úrok úvěru ze stavebního spoření se koncem května 2017 pohybuje na úrovni 2,67 %.
Nový zákon o spotřebitelském úvěru, podle kterého se řídí i hypotéky, přinesl mnoho novinek. Vývoj v oblasti poskytování hypoték ovlivnily i nedávná omezení ze strany České národní banky (ČNB), kdy již nelze z hypotéky financovat 100 % hodnoty nemovitosti. Hovoří se však i o dalších regulacích. Co se u hypoték změnilo a jaké další novinky nás možná čekají?
Posledních šest měsíců zbořilo všechny zažité hypoteční trendy. Zatímco jindy je první čtvrtletí co do počtu a objemu sjednaných úvěrů nejslabším obdobím, počátkem letošního roku trhala čísla hypotečního trhu rekordy. Počet uzavřených hypotečních úvěrů oproti loňsku narostl o pětinu, množství poskytnutých prostředků vzrostlo o neuvěřitelných 12,5 miliardy korun.
Podmínka šestileté vázací doby je jednou z prvních informací, kterou se novopečený klient spořitelny dozví. Magická šestka se skloňuje při zmínkách o státní podpoře, je ale i určitou hrozbou – pokud smlouvu vypovíme dříve než po uplynutí šesti let, o státní příspěvek přijdeme. Jak ale šestiletá vázací lhůta souvisí s poskytnutím úvěru ze stavebního spoření?
Je tomu již 15 let, kdy společnost Gepard Finance vstoupila na hypoteční trh. Od té doby se stala špičkou ve zprostředkování hypotečních úvěrů. Strategický záměr se od doby založení společnosti nezměnil: Pomáhat lidem získat jejich vysněné bydlení. Člověk, který chce investovat do nemovitosti a chce uspokojit svou primární potřebu bydlení, se k tomu ani za dvacet, třicet let neprošetří. Cena nemovitosti, to nejsou tisíce, ale miliony. Hypotéku chápeme jako pasivní…
Uvažujete o vlastním bydlení? Ačkoliv český hypoteční trh zažívá prudké turbulence, hypotéka je stále jednou z nejlepších možností pro financování koupě nemovitosti. Co vše je k vyřízení hypotečního úvěru potřeba? A jaké kroky podniknout předtím, než o něj vůbec zažádáte?

Co by měl znát a umět dobrý hypoteční makléř?

pondělí, 12 červen 2017 13:38 | Hypoteční makléři | GEPARD FINANCE
Chcete se stát hypotečním makléřem? Dle nového zákona o spotřebitelském úvěru Vás bude čekat povinná odborná zkouška u ČNB. Jinak kromě maturity a čistého trestního rejstříku nic jiného nepotřebujete. Přesto bude Vaše profese náročná na systematickou, odbornou, podnikatelskou a psychologickou průpravu. Bez čeho se kvalitní makléř neobejde?
Stavební spoření oslaví zanedlouho 25 let existence na českém trhu. Během posledního čtvrtstoletí se „stavebko“ v Česku stalo nejoblíbenějším spořicím produktem – uzavřené je má téměř třetina obyvatel. V porovnání se zbytkem Evropy je Česko, spolu s Německem a Rakouskem, v oblasti stavebního spoření jasným lídrem.
Médii nedávno proběhla zpráva, že Česká národní banka 6. 4. 2017 dopoledne uvolnila kurz české koruny. Po necelých čtyřech letech tím definitivně skončila intervence devizového trhu, skrze kterou bankovní rada držela v šachu nejen posilování české měny, ale i růst úroků na úvěrovém trhu. Pro hypotéky to znamená jediné – růst úrokové sazby.
Úvěrový trh v Česku prochází proměnou. Doposud oblíbené hypotéky jsou mnohdy nahrazovány nebo doplňovány úvěry ze stavebního spoření. Důvodem je jak loňská novela zákona o spotřebitelském úvěru, tak intervence České národní banky ve věci poskytování hypotečních produktů. Nahradí úvěr ze „stavebka” klasickou hypotéku?
Nedávné zpřísnění podmínek pro udělování hypoték udělalo některým žadatelům čáru přes rozpočet. Pokud ovšem sněmovnou projde novela zákona o České národní bance, postihne hypoteční trh nefalšované zemětřesení. Reálně totiž hrozí šance, že většina domácností na rozumný hypoteční úvěr nebude mít nárok. Jak je to možné?
Česká republika je světovou velmocí ve stavebním spoření. Na 10,5 milionu obyvatel připadá okolo 3,3 milionu uzavřených smluv, v loňském roce se navíc po několika letech podařilo zvrátit propad zájmu o stavební spoření. Oblíbené „stavebko“ je vůbec nejoblíbenějším spořicím produktem pro děti, popularitě se ovšem těší i mezi studenty.

Vybudujte úspěšnou franšízu pod silnou značkou!

pátek, 19 kvě 2017 11:17 | Franšízing | GEPARD FINANCE
Provozování franšízy je v České republice oblíbeným způsobem podnikání. Na českém trhu působí v současnosti kolem 250 franšízových subjektů, pod jejich záštitou existuje na 6 500 poboček. Šance na úspěch je veliká. Podle statistik je franšízing šestkrát bezpečnější než podnikání na vlastní pěst. Co vše je třeba pro otevření franšízové pobočky udělat?
O nahlašování pojistných událostí kolují historky o neprostupnosti a neochotě pojišťoven pojistné plnění vyplácet. V pozadí zkušeností mnohých pojištěnců ovšem nestojí zlovůle pojistných institucí, ale omezená znalost nahlašování škod. Jak postupovat, abychom měli pojistné plnění co nejdříve na účtu?

Jak poznat nekvalitního finančního poradce?

pátek, 12 kvě 2017 12:33 | Hypoteční makléři | GEPARD FINANCE
Svět financí láká vysokými výdělky. Jen stěží se lze proto divit, že vedle renomovaných brokerů a finančních poradců není neobvyklé narazit na „odborníky“, kteří se snaží klienta utáhnout na vařené nudli – a pod záminkou skvělého hypotečního úvěru nutí svým zákazníkům produkty, ze kterých profitují především oni sami.
3. 4. 2017 došlo k razantní změně pravidel na českém hypotečním trhu. Hypoteční úvěry plně pokrývající náklady na nemovitost jsou minulostí, přísná omezení dolehla i na hypotéky s LTV nad 80 %. Trumf v rukou drží Česká národní banka – a pokud sněmovnou projde novela zákona o ČNB, může se snadno stát, že většina českých domácností na hypotéku nedosáhne.
Kdo šetří, má za tři, říká staré české rčení. Snaha zajistit dětem důstojný start do dospělého života staví rodiče před závažnou otázku: Jaké spoření se v dlouhodobém horizontu opravdu vyplatí? A jakou mám jistotu, že pracně naspořené peníze potomek opravdu uvidí?
Současný růst české ekonomiky v kombinaci s nízkou nezaměstnaností má za následek narůstající výši průměrného platu. V příznivé ekonomické situaci se zvyšuje poptávka po investičních příležitostech, a vedle koupě nemovitostí je mimořádně oblíbenou investicí především stavební spoření. Důvody jsou nasnadě – jde o bezpečnou variantu investice, která se těší státní podpoře a relativně vysokému výnosu. Jak výhodné ale stavební spoření doopravdy je?
Strana 15 z 36