[video] 3 tipy, jak získat 100% hypotéku bez vlastních zdrojů

Získat hypoteční úvěr na nemovitost je stále složitější. Ceny nemovitostí rostou a našetřit potřebných 10 či 20 % z hodnoty pořizované nemovitosti je pro mnoho žadatelů o hypotéku tou největší překážkou. Hypoteční makléř GEPARD FINANCE Daniel Kyjonka věří, že když člověk v životě něco chce, tak si cestu vždycky najde. V následujícím videu vám představí rovnou 3 možnosti, jak získat 100% hypotéku bez nutnosti vlastních zdrojů.

 

Banku nezajímá kupní cena, ale hodnota nemovitosti

Když si kupujete nemovitost, banku až tak nezajímá, jaká je kupní cena nemovitosti, nýbrž jakou má nemovitost hodnotu z pohledu jejich odhadce. Budeme vycházet z následujícího příkladu:

Kupujete nemovitost za 5 mil. Kč. V ideálním případě banka nemovitost ocení na 5 mil. Kč a nabídne vám 80% nebo 90% hypotéku.

  • S 80% hypotékou vám banka půjčí maximálně 80 % z 5 mil. Kč, tzn. 4 mil. Kč. Banka vám nabídne také nižší úrokovou sazbu.
  • S 90% hypotékou vám banka půjčí maximálně 90 % z 5 mil. Kč, tzn. 4,5 mil. Kč, ovšem s vyšší úrokovou sazbou.

Jak je tedy možné získat 100% hypotéku, když banky běžně nabízí max. 90 %?

Jak získat 100% hypotéku?

1. Zástava další nemovitosti

První možností je, že dáte bance do zástavy další nemovitost. Může se jednat o rodinný dům, byt v osobním vlastnictví nebo stavební pozemek. Banka bude chtít, abyste danou nemovitost vlastnili vy a nebo někdo z vaší rodiny (rodiče, prarodiče, sourozenci, děti).

Kupujete nemovitost za 5 mil. Kč a prarodiče vám dočasně poskytnou do zástavy byt v hodnotě 2 mil. Kč. Bance dáváte do zástavy tedy 2 nemovitosti v celkové hodnotě 7 mil. Kč a banka je schopná vám půjčit až 80 % ze 7 mil. Kč, tzn. 5,6 mil. Kč. Díky nemovitosti prarodičů můžete profinancovat až 100 % kupní ceny, tzn. 5 mil. Kč a zbylých 600 tis. si můžete, ale nemusíte, vzít jako neúčelovou část k hypotéce za stejně výhodných podmínek a bance nemusíte dokládat, k čemu jste peníze použili.

Nemovitost můžete po čase vyvázat

Nemovitost prarodičů můžete za pár let vyvázat. Počítejme s tím, že jste si půjčili 5,2 mil. Kč a za 5 let vzrostla hodnota vaší nemovitosti na 6,5 mil. Kč, 80 % ze 6,5 mil. Kč je 5,2 mil. Kč. Díky tomu, že hodnota vaší nemovitosti vzrostla a zároveň jste část své hypotéky již umořili, můžete banku požádat o vyvázání nemovitosti prarodičů.

2. Zástava nemovitosti, která je již zatížena hypotékou

Další možnost spočívá v tom, že využijete nemovitost, která už je v tuto chvíli zatížena hypotékou. Opět platí pravidlo, že se musí jednat o vaši hypotéku nebo hypotéku někoho z rodiny. O hypotéku můžete v takovém případě žádat pouze u stejné banky, u které již je druhá nemovitost v zástavě, protože banky neakceptují zástavní právo jiné banky na stejné nemovitosti.

Kupujete nemovitost za 5 mil. Kč a rodiče mají rodinný dům v hodnotě 5 mil. Kč. Zůstatek jejich hypotéky je 3 mil. Kč. Pro krytí 3 mil. hypotéky je potřeba zástavní hodnota alespoň 3 750 000 Kč.

Jelikož má dům hodnotu 5 mil. Kč, tak 1 250 000 Kč zástavní hodnoty z rodinného domu rodičů můžete využít vy. Předpokládejme opět, že banka nemovitost ocení na 5 milionů a nově máte k dispozici 5 mil. Kč + 1 250 000 Kč zástavní hodnoty z domu vašich rodičů. Celkem máte tedy zástavní hodnotu 6 250 000 Kč a banka je schopna vám půjčit s výhodnější úrokovou sazbou až 80 %, tzn. maximálně 5 mil. Kč.

I v tomto případě můžete banku nechat profinancovat 100 % kupní ceny nemovitosti.

3. Dofinancování hypotéky jiným úvěrem

Poslední možnost spočívá v dofinancování hypotéky jiným úvěrem. U této varianty je důležité vědět, které banky dofinancování umožňují. V České republice existuje pouze jedna banka a dvě stavební spořitelny, které oficiálně umožňují dofinancování jiným úvěrem. V praxi to funguje tak, že si od banky vezmete 80% nebo 90% hypotéku a zbytek dofinancujete jiným úvěrem. Nejvýhodnější jsou tzv. nezajištěné úvěry stavebních spořitelen, které umožňují splatnost až na 20 let. Hypotéku můžete dofinancovat i běžným spotřebitelským úvěrem, ale u nich je splatnost max. 10 let, což by však pro vás znamenalo zbytečně vyšší měsíční splátku.

 

Odkaz na video
Jak v roce 2022 získat 100% hypotéku? - Daniel Kyjonka - Gepard Finance

 

Kontaktní údaje:

Ing. Daniel Kyjonka, MSc.
hypoteční makléř
tel.: +420 777 611 882
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

www.gpf.cz/daniel-kyjonka

www.facebook.com/hypotekybrno 

www.facebook.com/GetMortgageBrno 

 

Doporučte tento článek svým přátelům

Podobné články z blogu

Rok 2023: Co nás čeká na trhu hypoték?

Zájem o nové hypotéky v roce 2022 prudce klesl. Důvodem byly hlavně vysoké úroky a rostoucí ceny nemovitostí. Se sny o vlastním bydlení se tak v loňském roce musela na čas rozloučit velká část lidí. Jak to bude v roce 2023? Budou úrokové sazby z hypoték...

Hypotéka a ztráta zaměstnání. Co dělat a na co se připravit?

Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o...

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....