[video] 3 tipy, jak získat 100% hypotéku bez vlastních zdrojů

Získat hypoteční úvěr na nemovitost je stále složitější. Ceny nemovitostí rostou a našetřit potřebných 10 či 20 % z hodnoty pořizované nemovitosti je pro mnoho žadatelů o hypotéku tou největší překážkou. Hypoteční makléř GEPARD FINANCE Daniel Kyjonka věří, že když člověk v životě něco chce, tak si cestu vždycky najde. V následujícím videu vám představí rovnou 3 možnosti, jak získat 100% hypotéku bez nutnosti vlastních zdrojů.

 

Banku nezajímá kupní cena, ale hodnota nemovitosti

Když si kupujete nemovitost, banku až tak nezajímá, jaká je kupní cena nemovitosti, nýbrž jakou má nemovitost hodnotu z pohledu jejich odhadce. Budeme vycházet z následujícího příkladu:

Kupujete nemovitost za 5 mil. Kč. V ideálním případě banka nemovitost ocení na 5 mil. Kč a nabídne vám 80% nebo 90% hypotéku.

  • S 80% hypotékou vám banka půjčí maximálně 80 % z 5 mil. Kč, tzn. 4 mil. Kč. Banka vám nabídne také nižší úrokovou sazbu.
  • S 90% hypotékou vám banka půjčí maximálně 90 % z 5 mil. Kč, tzn. 4,5 mil. Kč, ovšem s vyšší úrokovou sazbou.

Jak je tedy možné získat 100% hypotéku, když banky běžně nabízí max. 90 %?

Jak získat 100% hypotéku?

1. Zástava další nemovitosti

První možností je, že dáte bance do zástavy další nemovitost. Může se jednat o rodinný dům, byt v osobním vlastnictví nebo stavební pozemek. Banka bude chtít, abyste danou nemovitost vlastnili vy a nebo někdo z vaší rodiny (rodiče, prarodiče, sourozenci, děti).

Kupujete nemovitost za 5 mil. Kč a prarodiče vám dočasně poskytnou do zástavy byt v hodnotě 2 mil. Kč. Bance dáváte do zástavy tedy 2 nemovitosti v celkové hodnotě 7 mil. Kč a banka je schopná vám půjčit až 80 % ze 7 mil. Kč, tzn. 5,6 mil. Kč. Díky nemovitosti prarodičů můžete profinancovat až 100 % kupní ceny, tzn. 5 mil. Kč a zbylých 600 tis. si můžete, ale nemusíte, vzít jako neúčelovou část k hypotéce za stejně výhodných podmínek a bance nemusíte dokládat, k čemu jste peníze použili.

Nemovitost můžete po čase vyvázat

Nemovitost prarodičů můžete za pár let vyvázat. Počítejme s tím, že jste si půjčili 5,2 mil. Kč a za 5 let vzrostla hodnota vaší nemovitosti na 6,5 mil. Kč, 80 % ze 6,5 mil. Kč je 5,2 mil. Kč. Díky tomu, že hodnota vaší nemovitosti vzrostla a zároveň jste část své hypotéky již umořili, můžete banku požádat o vyvázání nemovitosti prarodičů.

2. Zástava nemovitosti, která je již zatížena hypotékou

Další možnost spočívá v tom, že využijete nemovitost, která už je v tuto chvíli zatížena hypotékou. Opět platí pravidlo, že se musí jednat o vaši hypotéku nebo hypotéku někoho z rodiny. O hypotéku můžete v takovém případě žádat pouze u stejné banky, u které již je druhá nemovitost v zástavě, protože banky neakceptují zástavní právo jiné banky na stejné nemovitosti.

Kupujete nemovitost za 5 mil. Kč a rodiče mají rodinný dům v hodnotě 5 mil. Kč. Zůstatek jejich hypotéky je 3 mil. Kč. Pro krytí 3 mil. hypotéky je potřeba zástavní hodnota alespoň 3 750 000 Kč.

Jelikož má dům hodnotu 5 mil. Kč, tak 1 250 000 Kč zástavní hodnoty z rodinného domu rodičů můžete využít vy. Předpokládejme opět, že banka nemovitost ocení na 5 milionů a nově máte k dispozici 5 mil. Kč + 1 250 000 Kč zástavní hodnoty z domu vašich rodičů. Celkem máte tedy zástavní hodnotu 6 250 000 Kč a banka je schopna vám půjčit s výhodnější úrokovou sazbou až 80 %, tzn. maximálně 5 mil. Kč.

I v tomto případě můžete banku nechat profinancovat 100 % kupní ceny nemovitosti.

3. Dofinancování hypotéky jiným úvěrem

Poslední možnost spočívá v dofinancování hypotéky jiným úvěrem. U této varianty je důležité vědět, které banky dofinancování umožňují. V České republice existuje pouze jedna banka a dvě stavební spořitelny, které oficiálně umožňují dofinancování jiným úvěrem. V praxi to funguje tak, že si od banky vezmete 80% nebo 90% hypotéku a zbytek dofinancujete jiným úvěrem. Nejvýhodnější jsou tzv. nezajištěné úvěry stavebních spořitelen, které umožňují splatnost až na 20 let. Hypotéku můžete dofinancovat i běžným spotřebitelským úvěrem, ale u nich je splatnost max. 10 let, což by však pro vás znamenalo zbytečně vyšší měsíční splátku.

 

Odkaz na video
Jak v roce 2022 získat 100% hypotéku? - Daniel Kyjonka - Gepard Finance

 

Kontaktní údaje:

Ing. Daniel Kyjonka, MSc.
hypoteční makléř
tel.: +420 777 611 882
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

www.gpf.cz/daniel-kyjonka

www.facebook.com/hypotekybrno 

www.facebook.com/GetMortgageBrno 

 

Doporučte tento článek svým přátelům

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...