• Blog

    Pomáháme lidem k lepšímu bydlení. Doporučíme, jak získat nejvýhodnější hypoteční úvěr a pomůžeme vám vše zařídit.
    Díky naší specializaci o hypotékách leccos víme.
    A proto o nich píšeme na tomto blogu.

Hypoteční úvěry - leden 2023

středa, 01 únor 2023 15:15 | Hypotéky očima experta | David Eim
Na začátku února máme konečně k dispozici data za celý minulý rok. Můžeme tedy konečně rekapitulovat. Ale není nic stašího, než data minulého roku. Jejich jediná výhoda je jejich přesnost a navíc nám dávají prostor k úvahám, proč věci byly tak, jak byly. Ale hledět musíme do budoucna. Konec roku 2022 byl v hypotékách špatný. Začátek roku 2023 je zatím to samé v bledě modrém. Ale oživení přijde a my…
V dubnu 2022 Státní fond podpory investic pozastavil příjem žádosti do programu Vlastní bydlení (dříve Program pro mladé). Důvodem byl nedostatek finančních prostředků. A ono pozastavení se, jak se zdá, protáhne na neurčito. Porgram v roce 2023 nebude otevřen pro nedostatek finančních prostředků. Oč jsme jako klienti přišli? A projeví se tato změna nějak v celkové situaci trhu s vlastním bydlením?
Mnoho klientů čeká letos konec fixace úrokové sazby. Jedná se o klienty, kteří si hypotéky brali s úrokovými sazbami plus mínus dvě až tři procenta. Dnes budou mít hypotéku se sazbou kolem šesti procent a logicky se ptají, na jak dlouho dobu si mají sazbu fixovat? Na krátkou, kde jsou ale dnes sazby nejhorší, a doufat, že sazby rychle klesnou? Nebo fixovat na delší dobu, kde sazby jsou o něco…

Rok 2023: Co nás čeká na trhu hypoték?

pátek, 06 leden 2023 12:01 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Zájem o nové hypotéky v roce 2022 prudce klesl. Důvodem byly hlavně vysoké úroky a rostoucí ceny nemovitostí. Se sny o vlastním bydlení se tak v loňském roce musela na čas rozloučit velká část lidí. Jak to bude v roce 2023? Budou úrokové sazby z hypoték i nadále růst, nebo se dočkáme jejich pozvolného poklesu? Zastaví se růst cen nemovitostí, nebo se dostupnost vlastního bydlení v roce 2023 ještě zhorší?

Účelně vynaložené náklady

středa, 04 leden 2023 09:26 | Hypotéky očima experta | David Eim
V životě se mohou vyskytnout situace, kdy člověk má zájem hypotéku předčasně splatit. Většinou se tak děje na konci fixace. Ale lze tak učinit i během trvání fixace. V takovou chvíli však do hry mohou vstupovat náklady, které banka v takové situaci klientovi naúčtuje. Formální termín zní "účelně vynaložené náklady". Jakkoliv zní toto slovní spojení jednoduše, tak pokud jde o jeho výklad, panuje na trhu nesoulad. Důsledkem je nejednotný přístup…

Hypoteční úvěry - prosinec 2022

úterý, 03 leden 2023 12:00 | Hypotéky očima experta | David Eim
Začátek nového roku bývá důvodem k tomu, abychom bilancovali rok starý. To samozřejmě platí i o hypotečním trhu, ale má to jedno "ale". Oficiální statistická data jsou vždy k dispozici o jeden měsíc později. Aktuálně zveřejněná čísla se tedy vztahují k listopadu. Ale jedna věc je jasná. Prosinec rozhodně nepřinesl žádné překvapení a výsledek roku 2022 tedy dovedeme dost přesně odhadnout.
"Naše hypotéka byl docela složitý proces, protože manžel dělá v zahraničí, já byla na mateřský, čekala jsem třetího potomka. Spousta makléřů říkala, že v této situaci hypotéku získat nelze. A já jsem říkala: "proč se ptám jinde? Vždyť znám Káťu, která dělá hypotéky tolik let..." A Káťa se společnosti GEPARD FINANCE nám to vybojovala a v podstatě jsme jí za to vděční doteď." Takže konec dobrý, všechno dobré?
Matka a syn. Hypotéky a reality. Petra Nesvadbová a Lukáš Nesvadba. Úzká spolupráce matky a syna - to se nerozumí samo sebou. Ale pokud se to povede ... pokud se to povede, tak potom jsme u Nesvadbových v Olomouci. Pojďme se podívat, jak jablko nepadlo daleko od stromu a co to může přinést jak jedné, tak i té druhé generaci.

Hypoteční úvěry - listopad 2022

středa, 30 listopad 2022 13:00 | Hypotéky očima experta | David Eim
Plamínek poskytnutých hypotečních úvěrů skomírá jako svíčka v průvanu. Hlavním důvodem jsou samozřejmě vysoké úrokové sazby. Ne každý je srozuměn s tím, že by si měl vzít hypotéku za 6 % ročně. Nepříliš dobré ekonomické prognózy tento smutný obraz již pouze zasazují do smutného rámu. Jen jej umístit do galerie, popatlat vteřinovým lepidlem a na protest se k němu přilepit. Ale tak, jako žádný strom neroste do nebe, tak ani…
Jste živnostník v režimu tzv. paušální daně? A uvažujete nad hypotečním úvěrem? Jak doložíte své příjmy, když nemáte daňové přiznání? Je paušální daň z pohledu hypotéky výhoda nebo komplikace? Co po vás banky budou chtít? A s čím vůbec můžete počítat? Pokud vás téma paušální daně a hypotečního úvěru zajímá, odpovědi naleznete v tomto článku.
Hypoteční úvěr za 1,9 %? Hypoteční úvěr za 2,2 %? Hypoteční úvěr za 2,99 %? Kde se ty nabídky berou v době, kdy čteme, jak jsou hypotéky drahé? A nejsou v tom nějaké ty háčky? A na otázku rovnou odpovím: ano, jsou. A nemusí být od věci, dozvědět se o tom víc.

Nové smlouvy stavebního spoření výhodněji

středa, 09 listopad 2022 13:18 | Stavební spoření | Lenka Svobodová
Před rokem jsme byli svědky prudkého zvyšování úrokových sazeb úvěrových produktů a očekávali jsme pomalejší růst úrokových sazeb pro spoření. Neuměli jsme si představit, že se vrátíme k sazbě obvyklé v počátcích stavební spoření a to 3 %. Dnes je tato sazba reálná bez podmínek za dodržení obratů na smlouvě stavebního spoření.

GEPARD NEWS: Výhody stavebního spoření v roce 2022

středa, 09 listopad 2022 11:30 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
I letošní rok přeje sjednávání smluv ze stavebnímu spoření, možná extrémně více než roky předchozí. O tom, jaké novinky stavební spořitelny přinesly i jak jsou na tom úvěry ze stavební spoření, popovídala metodička Lenka Svobodová. A jak Lenka v závěru překvapí moderátorku a makléřku Barboru Bašteckou? Podívejte se ve videu.

GEPARD NEWS: Drahé hypotéky očima experta

středa, 09 listopad 2022 11:20 | Hypotéky očima experta | David Eim
Místopředseda představenstva GEPARD FINANCE a analytik David Eim zrekapituloval, jaký byl rok 2022 na hypotečním trhu, kam se do této chvíle dostal a zda máme to nejhorší za sebou. S hypoteční makléřkou Barborou Bašteckou probrali téma nájmů versus hypoték i jak přemýšlet nad hypotékou v době vysokých úrokových sazeb.

ČNB ponechala sazby beze změny

čtvrtek, 03 listopad 2022 15:43 | Hypotéky očima experta | David Eim
Zasedání bankovní rady České národní banky na počátku listopadu nepřineslo žádné překvapení. Úrokové sazby zůstávají beze změn a nedá se tedy ani čekat, že by začalo docházet k nějakým znatelným změnám v nastavení úrokovýách sazeb hypotečních úvěrů. Ostatně trh to nečekal a nečeká to ani v následujících měsících.

GEPARD NEWS: O poklesu cen nemovitostí a zvyšování nájemného

čtvrtek, 03 listopad 2022 11:11 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Hostem říjnového dílu GEPARD NEWS byl obchodní ředitel GEPARD FINANCE Jindřich Roun. S Bárou Bašteckou společně probrali nejen aktuální situaci na trhu s nemovitostmi. Co může rozhýbat zmrazený hypoteční a realitní trh? Jak se mění nálada kupujících při výběru nemovitosti? A co může udělat s trhem hypoték trend zvyšování nájemného? Poslechněte si v rozhovoru.

Hypoteční úvěry - říjen 2022

středa, 02 listopad 2022 06:01 | Hypotéky očima experta | David Eim
Hypoteční trh v měsíci říjnu potvrdil svou kondici. Totiž potvrdil svou mizernou kondici. Úrokové sazby zůstávají víceméně beze změn, objemy poskytnutých hypoték zase o něco klesly. Světlo na konci tunelu zatím nevidíme. Snad to není tím, že by někdo konec tunelu zazdil.
Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o střechu nad hlavou. Ovšem významnou překážkou může být ztráta zaměstnání také v případě, kdy se chystáte refinancovat svou hypotéku, protože vám končí fixační období.
Kateřina Plhalová, hypoteční makléřka, franšízantka a školitelka nováčků byla hostem dalšího dílu GEPARD NEWS. Je pro makléře důležité zázemí centrály? A jak by podle Katky měla vypadat správná péče o makléře a čím se podle ní liší GEPARD od jiných finančně-poradenských společností? Poslechněte si tipy, jak se připravit na návrat "zlatých časů" hypoték. Moderuje hypoteční makléřka Barbora Baštecká.

Hypoteční úvěry - září 2022

pondělí, 03 říjen 2022 00:00 | Hypotéky očima experta | David Eim
Srpen 2022 přinesl opět o něco horší výsledky. Alespoň pokud se jedná o objemy poskytnutých hypotečních úvěrů. Úrokové sazby mírně klesly. Jedná se o pokles symbolický, ale pořád lepší, než kdyby sazby rostly. Platební morálka v oblasti hypotečních úvěrů měřená ukazatelem tzv. nevýkonných úvěrů je stále vynikající.
Generální ředitel GEPARD FINANCE Jiří Pathy promluvil na vysoce aktuální témata. Inflace, energie, hypotéky, reality - jedno téma větší, než druhé. Poslechněte (a prohlédněte) si rozhovor, který s Jiřím Pathy vedla Bára Baštecká.

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

pondělí, 19 září 2022 19:28 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru. Univerzální odpověď neexistuje. Ten, kdo chce bydlet ve vlastním, na nízké sazby ani pokles cen nemovitostí čekat nebude, a ten, kdo váhal už před rokem, bude váhat i nadále. Proto…

Hypoteční úvěry - srpen 2022

sobota, 03 září 2022 11:20 | Hypotéky očima experta | David Eim
Jaká byla hlavní témata července 2022 v oblasti hypoték? Další výrazné oslabení trhu. Objemy poskytnutých hypoték atakují nejslabší měsíce od ledna 2014. Úrokové sazby zůstávají i nadále vysoké. Ale pozor! V srpnu jsme se přesvědčili, že banky slovní spojení "snížení sazeb" přece jen tak úplně nezapomněly. Alespoň ne všechny. Dvě z bank si na něj vzpomněly a vypustily zkušební balonky v podobě snížení sazeb.
"Ivano, velmi jednoduchá otázka: co vidíš nebo co cítíš nebo jak prostě žiješ dneska v realitách? Co se tam děje? Co řešíte? Jak to vypadá?" Těmito otázkami začíná rozhovor s Ivanou Cikánkovou, majitelkou franšíz GEPARD REALITY a GEPARD FINANCE, zakladatelkou projektů Ženy v realitách a Realitního vzdělávacího institutu, členkou dozorčí rady Asociace realitních kanceláří a především velice zkušenou tedy i povolanou realitní makléřkou.
Trh s hypotečními úvěry prochází složitým obdobím. Vysoké ceny nemovitostí, vysoké úrokové sazby, limity, kterými Česká národní banka reguluje trh. To samo o sobě by stačilo dělat bankám a hypotečním zprostředkovatelům hluboké vrásky na čele. Ale je toho ještě více. Vysoká inflace, vysoké a stále rostoucí zadlužení České republiky, problematická geopolitická situace - to dělá vrásky na čele snad úplně každému.
Vlastní zdroje. Pojem, který v oblasti financování bydlení hypotečním úvěrem nabyl na významu a stává se stále důležitějším. A také stále více a více limitujícím. Podle zákona o České národní bance mohou dnes banky poskytovat hypoteční úvěry maximálně do výše 80 % zástavní hodnoty. Výjimkou jsou mladší žadatelé do 36 let, kde maximální limit činí 90 %.
V minulém roce se z refinancování stal bezmála národní sport a dokonce jsme zaznamenali označení jako je "hypoteční turistika" či "refinancovací turistika". Rok 2022 se v oblasti refinancování hypotečních úvěrů nese v úplně jiném gardu. Jaké jsou aktuální podmínky refinancování? Jak vypadají úrokové sazby? Perou se banky o refinancované klienty?

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

čtvrtek, 18 srpen 2022 11:55 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete hypoteční úvěr doplatit zcela zdarma. Kolik vás bude stát mimořádná splátka hypotečního úvěru a jak se k tomu staví jednotlivé banky?
Stavební spoření a úvěry od stavebních spořitelen můžeme bez nadsázky považovat za jeden z tradičních produktů financování bydlení, ať už jde o rekonstrukce nabo třeba koupě družstevních bytů. Obsahuje v sobě důležitý prvek pravidelného spoření a umí garantovat budoucí podmínky poskytnutého úvěru. Je to prostě dobrý a důležitý doplněk k hypotékám. Nyní se objevily úvahy o zrušení státní podpory, která byla i tak předchozími vládami již výrazně zredukována.
Podle zákona o spotřebitelském úvěru pod pojmem "roční procentní sazba nákladů" (nebo častěji jen "RPSN") rozumíme "celkové náklady spotřebitelského úvěru vyjádřené jako roční procento z celkové výše spotřebitelského úvěru". Na jednu stranu se jedná o celkem spravedlivý nástroj k porovnání nákladovosti úvěrů, na druhou stranu se ale vůbec nejedná o triviální nástroj a k jeho porozumění rozhodně nestačí intuice.
Strana 1 z 36