• Blog

    Pomáháme lidem k lepšímu bydlení. Doporučíme, jak získat nejvýhodnější hypoteční úvěr a pomůžeme vám vše zařídit.
    Díky naší specializaci o hypotékách leccos víme.
    A proto o nich píšeme na tomto blogu.

Hypoteční úvěry - duben 2023

čtvrtek, 04 kvě 2023 09:05 | Hypotéky očima experta | David Eim
Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data nejen z České národní banky, ale i z jiných relevantních zdrojů.
Nic netrvá věčně. A týká se to nejen našich životů, ale i tak triviální záležitosti, jakou je státní podpora stavebního spoření. Zatím není nic jisté, ale zdá se, že státní podpora stavebního spoření pějě svou labutí píseň. Státní rozpočet je v natolik tristním stavu, že vláda hledá příležitosti k úsporám kde jen může. Nechci posuzovat, zda hledá pouze na těch správných místech, ale každopádně se do jejího hledáčku aktuálně dostala…
Mrazí z toho trochu v zádech. Z čeho? No z toho, jak kvalitní text je možno vygenerovat za pomoci tzv. umělé inteligence, konkrétně pomocí aplikace ChatGPT. Zvažujete hypotéku? Ty vysoké úrokové sazby se vám ale asi moc nelíbí... Máte počkat na lepší? Nebo není nač čekat? Jaké mohou být výhody? A jaká rizika? Vaše otázky zodpoví umělá inteligence. Vítejte v 21. století...

Hypoteční úvěry - březen 2023

úterý, 04 duben 2023 13:02 | Hypotéky očima experta | David Eim
Zajímá vás, kolik se aktuálně poskytuje hypotečních úvěrů a jaké jsou v současné době úrokové sazby? Zajímá vás historický vývoj hypotečního trhu? Nebo snad vývoj repo sazby či vývoj úrokových swapů? Náš pravidelný měsíčník přináší oficiální data nejen z České národní banky, ale i z jiných relevantních zdrojů.

Hypoteční úvěry - únor 2023

úterý, 28 únor 2023 13:33 | Hypotéky očima experta | David Eim
Leden bývá z pohledu poskytovaných hypoték tradičně jedním z nejhorších měsíců v roce. Mnohdy dokonce úplně nejhorším. Leden 2023 však trumfnul prakticky vše v rozumně dohledné historii. Abych zůstal u té mariášnické terminologie, hypoteční trh s námi už nějakou dobu hraje betla a v lednu hodil zbylé karty na stůl s prohlášením, že zbytek už je ložený.

Úvěry ze stavebního spoření v roce 2023

pondělí, 27 únor 2023 14:03 | Stavební spoření | Lenka Svobodová
Několik let se tento typ úvěrů ze strany klientů téměř nevyužíval a ani makléři jej aktivně dlouho nenabízeli. Měli podstatně levnější hypotéky. Rychlý růst úrokových sazeb v roce 2022 to změnil a úvěry ze stavebního spoření se opět dostaly do hledáčku jak klientů tak i finančních poradců.

Hypoteční úvěry - leden 2023

středa, 01 únor 2023 15:15 | Hypotéky očima experta | David Eim
Na začátku února máme konečně k dispozici data za celý minulý rok. Můžeme tedy konečně rekapitulovat. Ale není nic stašího, než data minulého roku. Jejich jediná výhoda je jejich přesnost a navíc nám dávají prostor k úvahám, proč věci byly tak, jak byly. Ale hledět musíme do budoucna. Konec roku 2022 byl v hypotékách špatný. Začátek roku 2023 je zatím to samé v bledě modrém. Ale oživení přijde a my…
V dubnu 2022 Státní fond podpory investic pozastavil příjem žádosti do programu Vlastní bydlení (dříve Program pro mladé). Důvodem byl nedostatek finančních prostředků. A ono pozastavení se, jak se zdá, protáhne na neurčito. Porgram v roce 2023 nebude otevřen pro nedostatek finančních prostředků. Oč jsme jako klienti přišli? A projeví se tato změna nějak v celkové situaci trhu s vlastním bydlením?
Mnoho klientů čeká letos konec fixace úrokové sazby. Jedná se o klienty, kteří si hypotéky brali s úrokovými sazbami plus mínus dvě až tři procenta. Dnes budou mít hypotéku se sazbou kolem šesti procent a logicky se ptají, na jak dlouho dobu si mají sazbu fixovat? Na krátkou, kde jsou ale dnes sazby nejhorší, a doufat, že sazby rychle klesnou? Nebo fixovat na delší dobu, kde sazby jsou o něco…

Rok 2023: Co nás čeká na trhu hypoték?

pátek, 06 leden 2023 12:01 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Zájem o nové hypotéky v roce 2022 prudce klesl. Důvodem byly hlavně vysoké úroky a rostoucí ceny nemovitostí. Se sny o vlastním bydlení se tak v loňském roce musela na čas rozloučit velká část lidí. Jak to bude v roce 2023? Budou úrokové sazby z hypoték i nadále růst, nebo se dočkáme jejich pozvolného poklesu? Zastaví se růst cen nemovitostí, nebo se dostupnost vlastního bydlení v roce 2023 ještě zhorší?

Účelně vynaložené náklady

středa, 04 leden 2023 09:26 | Hypotéky očima experta | David Eim
V životě se mohou vyskytnout situace, kdy člověk má zájem hypotéku předčasně splatit. Většinou se tak děje na konci fixace. Ale lze tak učinit i během trvání fixace. V takovou chvíli však do hry mohou vstupovat náklady, které banka v takové situaci klientovi naúčtuje. Formální termín zní "účelně vynaložené náklady". Jakkoliv zní toto slovní spojení jednoduše, tak pokud jde o jeho výklad, panuje na trhu nesoulad. Důsledkem je nejednotný přístup…

Hypoteční úvěry - prosinec 2022

úterý, 03 leden 2023 12:00 | Hypotéky očima experta | David Eim
Začátek nového roku bývá důvodem k tomu, abychom bilancovali rok starý. To samozřejmě platí i o hypotečním trhu, ale má to jedno "ale". Oficiální statistická data jsou vždy k dispozici o jeden měsíc později. Aktuálně zveřejněná čísla se tedy vztahují k listopadu. Ale jedna věc je jasná. Prosinec rozhodně nepřinesl žádné překvapení a výsledek roku 2022 tedy dovedeme dost přesně odhadnout.
"Naše hypotéka byl docela složitý proces, protože manžel dělá v zahraničí, já byla na mateřský, čekala jsem třetího potomka. Spousta makléřů říkala, že v této situaci hypotéku získat nelze. A já jsem říkala: "proč se ptám jinde? Vždyť znám Káťu, která dělá hypotéky tolik let..." A Káťa se společnosti GEPARD FINANCE nám to vybojovala a v podstatě jsme jí za to vděční doteď." Takže konec dobrý, všechno dobré?
Matka a syn. Hypotéky a reality. Petra Nesvadbová a Lukáš Nesvadba. Úzká spolupráce matky a syna - to se nerozumí samo sebou. Ale pokud se to povede ... pokud se to povede, tak potom jsme u Nesvadbových v Olomouci. Pojďme se podívat, jak jablko nepadlo daleko od stromu a co to může přinést jak jedné, tak i té druhé generaci.

Hypoteční úvěry - listopad 2022

středa, 30 listopad 2022 13:00 | Hypotéky očima experta | David Eim
Plamínek poskytnutých hypotečních úvěrů skomírá jako svíčka v průvanu. Hlavním důvodem jsou samozřejmě vysoké úrokové sazby. Ne každý je srozuměn s tím, že by si měl vzít hypotéku za 6 % ročně. Nepříliš dobré ekonomické prognózy tento smutný obraz již pouze zasazují do smutného rámu. Jen jej umístit do galerie, popatlat vteřinovým lepidlem a na protest se k němu přilepit. Ale tak, jako žádný strom neroste do nebe, tak ani…
Jste živnostník v režimu tzv. paušální daně? A uvažujete nad hypotečním úvěrem? Jak doložíte své příjmy, když nemáte daňové přiznání? Je paušální daň z pohledu hypotéky výhoda nebo komplikace? Co po vás banky budou chtít? A s čím vůbec můžete počítat? Pokud vás téma paušální daně a hypotečního úvěru zajímá, odpovědi naleznete v tomto článku.
Hypoteční úvěr za 1,9 %? Hypoteční úvěr za 2,2 %? Hypoteční úvěr za 2,99 %? Kde se ty nabídky berou v době, kdy čteme, jak jsou hypotéky drahé? A nejsou v tom nějaké ty háčky? A na otázku rovnou odpovím: ano, jsou. A nemusí být od věci, dozvědět se o tom víc.

Nové smlouvy stavebního spoření výhodněji

středa, 09 listopad 2022 13:18 | Stavební spoření | Lenka Svobodová
Před rokem jsme byli svědky prudkého zvyšování úrokových sazeb úvěrových produktů a očekávali jsme pomalejší růst úrokových sazeb pro spoření. Neuměli jsme si představit, že se vrátíme k sazbě obvyklé v počátcích stavební spoření a to 3 %. Dnes je tato sazba reálná bez podmínek za dodržení obratů na smlouvě stavebního spoření.

GEPARD NEWS: Výhody stavebního spoření v roce 2022

středa, 09 listopad 2022 11:30 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
I letošní rok přeje sjednávání smluv ze stavebnímu spoření, možná extrémně více než roky předchozí. O tom, jaké novinky stavební spořitelny přinesly i jak jsou na tom úvěry ze stavební spoření, popovídala metodička Lenka Svobodová. A jak Lenka v závěru překvapí moderátorku a makléřku Barboru Bašteckou? Podívejte se ve videu.

GEPARD NEWS: Drahé hypotéky očima experta

středa, 09 listopad 2022 11:20 | Hypotéky očima experta | David Eim
Místopředseda představenstva GEPARD FINANCE a analytik David Eim zrekapituloval, jaký byl rok 2022 na hypotečním trhu, kam se do této chvíle dostal a zda máme to nejhorší za sebou. S hypoteční makléřkou Barborou Bašteckou probrali téma nájmů versus hypoték i jak přemýšlet nad hypotékou v době vysokých úrokových sazeb.

ČNB ponechala sazby beze změny

čtvrtek, 03 listopad 2022 15:43 | Hypotéky očima experta | David Eim
Zasedání bankovní rady České národní banky na počátku listopadu nepřineslo žádné překvapení. Úrokové sazby zůstávají beze změn a nedá se tedy ani čekat, že by začalo docházet k nějakým znatelným změnám v nastavení úrokovýách sazeb hypotečních úvěrů. Ostatně trh to nečekal a nečeká to ani v následujících měsících.

GEPARD NEWS: O poklesu cen nemovitostí a zvyšování nájemného

čtvrtek, 03 listopad 2022 11:11 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Hostem říjnového dílu GEPARD NEWS byl obchodní ředitel GEPARD FINANCE Jindřich Roun. S Bárou Bašteckou společně probrali nejen aktuální situaci na trhu s nemovitostmi. Co může rozhýbat zmrazený hypoteční a realitní trh? Jak se mění nálada kupujících při výběru nemovitosti? A co může udělat s trhem hypoték trend zvyšování nájemného? Poslechněte si v rozhovoru.

Hypoteční úvěry - říjen 2022

středa, 02 listopad 2022 06:01 | Hypotéky očima experta | David Eim
Hypoteční trh v měsíci říjnu potvrdil svou kondici. Totiž potvrdil svou mizernou kondici. Úrokové sazby zůstávají víceméně beze změn, objemy poskytnutých hypoték zase o něco klesly. Světlo na konci tunelu zatím nevidíme. Snad to není tím, že by někdo konec tunelu zazdil.
Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o střechu nad hlavou. Ovšem významnou překážkou může být ztráta zaměstnání také v případě, kdy se chystáte refinancovat svou hypotéku, protože vám končí fixační období.
Kateřina Plhalová, hypoteční makléřka, franšízantka a školitelka nováčků byla hostem dalšího dílu GEPARD NEWS. Je pro makléře důležité zázemí centrály? A jak by podle Katky měla vypadat správná péče o makléře a čím se podle ní liší GEPARD od jiných finančně-poradenských společností? Poslechněte si tipy, jak se připravit na návrat "zlatých časů" hypoték. Moderuje hypoteční makléřka Barbora Baštecká.

Hypoteční úvěry - září 2022

pondělí, 03 říjen 2022 00:00 | Hypotéky očima experta | David Eim
Srpen 2022 přinesl opět o něco horší výsledky. Alespoň pokud se jedná o objemy poskytnutých hypotečních úvěrů. Úrokové sazby mírně klesly. Jedná se o pokles symbolický, ale pořád lepší, než kdyby sazby rostly. Platební morálka v oblasti hypotečních úvěrů měřená ukazatelem tzv. nevýkonných úvěrů je stále vynikající.
Generální ředitel GEPARD FINANCE Jiří Pathy promluvil na vysoce aktuální témata. Inflace, energie, hypotéky, reality - jedno téma větší, než druhé. Poslechněte (a prohlédněte) si rozhovor, který s Jiřím Pathy vedla Bára Baštecká.

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

pondělí, 19 září 2022 19:28 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru. Univerzální odpověď neexistuje. Ten, kdo chce bydlet ve vlastním, na nízké sazby ani pokles cen nemovitostí čekat nebude, a ten, kdo váhal už před rokem, bude váhat i nadále. Proto…

Hypoteční úvěry - srpen 2022

sobota, 03 září 2022 11:20 | Hypotéky očima experta | David Eim
Jaká byla hlavní témata července 2022 v oblasti hypoték? Další výrazné oslabení trhu. Objemy poskytnutých hypoték atakují nejslabší měsíce od ledna 2014. Úrokové sazby zůstávají i nadále vysoké. Ale pozor! V srpnu jsme se přesvědčili, že banky slovní spojení "snížení sazeb" přece jen tak úplně nezapomněly. Alespoň ne všechny. Dvě z bank si na něj vzpomněly a vypustily zkušební balonky v podobě snížení sazeb.
"Ivano, velmi jednoduchá otázka: co vidíš nebo co cítíš nebo jak prostě žiješ dneska v realitách? Co se tam děje? Co řešíte? Jak to vypadá?" Těmito otázkami začíná rozhovor s Ivanou Cikánkovou, majitelkou franšíz GEPARD REALITY a GEPARD FINANCE, zakladatelkou projektů Ženy v realitách a Realitního vzdělávacího institutu, členkou dozorčí rady Asociace realitních kanceláří a především velice zkušenou tedy i povolanou realitní makléřkou.
Strana 1 z 36