3 věci, které jste o obratové hypotéce nevěděli. Jak ji získat?

V loňském roce podnikalo v Česku na 992 000 živnostníků. Navzdory vyšším příjmům mají OSVČ přístup k hypotečnímu úvěru paradoxně těžší. Stejně jako u zaměstnanců vycházejí úředníci při sestavování bonitního skóre z čistých příjmů, liší se ale způsob jejich výpočtu. Vedle optimalizace daňových paušálů se do popředí dere obratová hypotéka.

Obratová hypotéka není vhodná pro všechny? Jak je tomu u vás?

Základem výpočtu čistého příjmu je u živnostníků přiznání k dani z příjmu. Bankovní domy zpravidla vyžadují kopie z jednoho až posledních dvou let, u některých institucí si podnikatelé vystačí s čestným prohlášením a výpisem z účtu. Ten musí ke dni podání žádosti reflektovat období posledních šesti měsíců.

1. Paušál je výhodný jen pro někoho

Většina podnikajících žadatelů o hypotéku své výdaje paušalizuje. U tzv. svobodných povolání jde o 40 % ze základu daně, v případě řemeslných živností a zemědělské výroby dokonce o 80 %. Ostatní živnostníci své výdaje v přiznání počítají dle 60% tarifu.

Problémem je, že výdaje na papíře skutečným nákladům na podnikání neodpovídají. Zatímco dle přiznání má živnostník například čistý měsíční příjem jen 15 tisíc korun, ve skutečnosti může být trojnásobný.

2. Hypotéka z obratu je dnes přístupnější

Banky jsou si rozporu mezi skutečnými a paušálními výdaji vědomy. Často proto žadatelovy náklady optimalizují, většinou přeřazením do jiného paušálu. Čím dál častěji se prosazuje i tzv. obratová hypotéka.

U té se čistý příjem podnikatele počítá z dosaženého obratu jeho společnosti. Standardně jde o 15–30% podíl, záleží především na sféře podnikání.

3. Být členem profesní komory se vyplatí

Hypoteční úvěr z dosaženého obratu neposkytují všechny banky. V současnosti o něj můžete běžně zažádat u poloviny z 12 institucí, které hypotéky nabízejí. Zbylé bankovní domy vám vyjdou vstříc, pokud jste členem vybrané profesní komory.

Advokátům, lékařům, architektům a dalším příslušníkům tzv. svobodných povolání uznávají jako základ pro výpočet čistého příjmu 20 až 30 % z obratu. Ostatní živnostníci mohou počítat jen s deseti procenty.

Obratovou hypotéku získáte u České spořitelny, MONETA Money Bank, Raiffeisenbank, Sberbank a banky Wüstenrot. Členové profesních skupin (typicky lékařské nebo např. advokátní komory) o ni mohou kromě toho zažádat i u UniCredit Bank, Hypoteční banky, ČSOB a mBank.

Zjistěte, zda máte na obratovou hypotéku nárok

Poohlížíte se po vlastním bydlení, ale máte strach, že kvůli podnikání vám banka hypoteční úvěr neposkytne?

Gepard Finance vám pomůže. Domluvte si nezávaznou bezplatnou schůzku s našimi poradci. Vyslechneme vaši situaci, vše pečlivě zhodnotíme a doporučíme vám vhodnou banku. Kromě toho se dozvíte, zda máte na obratový hypoteční úvěr ve své situaci nárok.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Co je výhodnější? Vlastní bydlení nebo pronájem?

Každý, kdo někdy řešil možnosti bydlení, se dostal do bodu, kdy si položil otázku, zdali je výhodnější bydlet „ve vlastním“ nebo si danou nemovitost pronajmout. Pokusili jsme se shrnout výhody a nevýhody jednotlivých typů bydlení a rozhodování vám tak...

Hrozí trhu realitní bublina?

Česká národní banka zvedá varovně prst a ukazuje na stále rostoucí riziko z možného přehřátí ekonomiky. Tím největším je roztáčení spirály mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení. Jaká opatření se snažila prosadit v novele zákona o ČNB?...

Naučili jsme se žít na dluh?

Celkový dluh obyvatel naší země činil ke konci loňského roku celkem 2,14 bilionu korun. Meziročně toto číslo představuje nárůst o 177,5 miliard korun, tedy o 9 %. Na co si lidé půjčují nejvíce? A splácejí své úvěry včas?