3 věci, které jste o obratové hypotéce nevěděli. Jak ji získat?

V loňském roce podnikalo v Česku na 992 000 živnostníků. Navzdory vyšším příjmům mají OSVČ přístup k hypotečnímu úvěru paradoxně těžší. Stejně jako u zaměstnanců vycházejí úředníci při sestavování bonitního skóre z čistých příjmů, liší se ale způsob jejich výpočtu. Vedle optimalizace daňových paušálů se do popředí dere obratová hypotéka.

Obratová hypotéka není vhodná pro všechny? Jak je tomu u vás?

Základem výpočtu čistého příjmu je u živnostníků přiznání k dani z příjmu. Bankovní domy zpravidla vyžadují kopie z jednoho až posledních dvou let, u některých institucí si podnikatelé vystačí s čestným prohlášením a výpisem z účtu. Ten musí ke dni podání žádosti reflektovat období posledních šesti měsíců.

1. Paušál je výhodný jen pro někoho

Většina podnikajících žadatelů o hypotéku své výdaje paušalizuje. U tzv. svobodných povolání jde o 40 % ze základu daně, v případě řemeslných živností a zemědělské výroby dokonce o 80 %. Ostatní živnostníci své výdaje v přiznání počítají dle 60% tarifu.

Problémem je, že výdaje na papíře skutečným nákladům na podnikání neodpovídají. Zatímco dle přiznání má živnostník například čistý měsíční příjem jen 15 tisíc korun, ve skutečnosti může být trojnásobný.

2. Hypotéka z obratu je dnes přístupnější

Banky jsou si rozporu mezi skutečnými a paušálními výdaji vědomy. Často proto žadatelovy náklady optimalizují, většinou přeřazením do jiného paušálu. Čím dál častěji se prosazuje i tzv. obratová hypotéka.

U té se čistý příjem podnikatele počítá z dosaženého obratu jeho společnosti. Standardně jde o 15–30% podíl, záleží především na sféře podnikání.

3. Být členem profesní komory se vyplatí

Hypoteční úvěr z dosaženého obratu neposkytují všechny banky. V současnosti o něj můžete běžně zažádat u poloviny z 12 institucí, které hypotéky nabízejí. Zbylé bankovní domy vám vyjdou vstříc, pokud jste členem vybrané profesní komory.

Advokátům, lékařům, architektům a dalším příslušníkům tzv. svobodných povolání uznávají jako základ pro výpočet čistého příjmu 20 až 30 % z obratu. Ostatní živnostníci mohou počítat jen s deseti procenty.

Obratovou hypotéku získáte u České spořitelny, MONETA Money Bank, Raiffeisenbank, Sberbank a banky Wüstenrot. Členové profesních skupin (typicky lékařské nebo např. advokátní komory) o ni mohou kromě toho zažádat i u UniCredit Bank, Hypoteční banky, ČSOB a mBank.

Zjistěte, zda máte na obratovou hypotéku nárok

Poohlížíte se po vlastním bydlení, ale máte strach, že kvůli podnikání vám banka hypoteční úvěr neposkytne?

Gepard Finance vám pomůže. Domluvte si nezávaznou bezplatnou schůzku s našimi poradci. Vyslechneme vaši situaci, vše pečlivě zhodnotíme a doporučíme vám vhodnou banku. Kromě toho se dozvíte, zda máte na obratový hypoteční úvěr ve své situaci nárok.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak a proč se mění pozice dlouhodobých fixací na hypotečním trhu?

Čím delší doba fixace, tím vyšší úroková sazba. A tím nevýhodnější podmínky pro žadatele o hypotéku. Alespoň tak to dříve mohlo platit. Jenže ve světle zdražujících hypotečních úvěrů si dlouhodobě zafixované hypotéky získávají novou pozornost...

Přejeme vám krásné vánoční svátky a úspěšný rok 2018!

Milí přátelé, franšízanti, makléři, obchodní partneři. Bylo nám ctí prožít letošní rok spolu s Vámi. Už se nemůžeme dočkat, co společného zažijeme v roce 2018. Načerpejte síly a stejně jako my se ohlédněte za svými pracovními i osobními úspěchy. Děkujeme,...

Aktuality na hypotečním trhu: rostoucí úroky i rekordní objem

V říjnu 2017 dosáhla průměrná úroková sazba hypotečních úvěru výše 2,10 % – poprvé od listopadu 2015, kdy tarify hypoték zažívaly strmý pád. Nyní je situace opačná; sazby hypoték od počátku roku průběžně stoupají. Zatímco ještě v lednu letošního...