Havarijní pojištění: Které 4 nejčastější mýty okolo něj panují?

V roce 2016 se v České republice událo 96 846 automobilových nehod. V průměru dojde na našich silnicích ke 230 nehodám denně, odhad hmotné škody za loňský rok vyčíslily pojišťovny na 5,804 miliardy korun. Sjednání havarijního pojištění není žádným rozmarem. A nevztahuje se jen na nehody.

Havarijní pojištění: Které 4 nejčastější mýty okolo něj panují?

Okolo havarijního pojištění panuje řada mýtů a omylů. Především je nutné zdůraznit, že havarijní pojištění není totéž, co povinné ručení (neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla). Povinné ručení kryje škody, které svým automobilem způsobíte druhým osobám, havarijní pojištění je naopak určené k úhradě škody na vašem vozidle.

Havarijní pojištění není povinné, jeho smluvení se ovšem vyplatí. Podle statistik činí průměrná škoda při nedání přednosti v jízdě 47 000 Kč, při krádeži vozu pak 250 000 Kč.

Co vše havarijní pojistka kryje?

Především nehody, odcizení vozidla, vandalismus nebo živelní pohromy. Vedle toho nabízí pojišťovny i doplňkové produkty pro pojištění zavazadel, skel, spolucestujících nebo pro zajištění asistenčních služeb. Poslední zmíněnou možnost využijete především při cestách do zahraničí.

Při zvažování havarijní pojistky vezměte v úvahu všechna potenciální rizika, která váš automobil mohou ohrozit. Jak často s vozem jezdíte? Bydlíte na vesnici, nebo ve městě? Pokud si nevíte rady, naši experti vám rádi poradí – zdarma.

Které mýty okolo havarijního pojištění panují?

Havarijní pojištění je drahé a nevyplatí se

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Statistiky jasně dokazují, že havarijní pojištění se většině pojištěných vyplatí. Zatímco průměrná výše roční pojistky se pohybuje okolo 10 000 Kč, u nehod a krádeží vozidla škody šplhají do desítek až stovek tisíců korun.

Součástí pojistného plnění jsou navíc zpravidla i náklady na odtah automobilu a na vypůjčení náhradního vozu.

Tip odborníků: Před podpisem smlouvy o pojištění se důkladně seznamte s pojistnými podmínkami. V případě nejasností se ptejte.

S klesající cenou vozu klesá i výše pojistky

Úhrada za pojistku se časem mění, nikoliv ale způsobem, jak si mnozí lidé představují. Ačkoliv se cena automobilu postupně snižuje, výše pojistného klesá jen málo, nebo vůbec. Důvodem je cena nových náhradních dílů, které pojišťovny v případě nehody hradí.

Existují dokonce i případy, kdy se výše pojistky časem zvyšuje. Zjistěte, zda je to právě váš případ!

U starého vozu se pojištění nevyplatí

Vůbec nejrozšířenější mýtus o havarijním pojištění tvrdí, že pro vozy starší 10 let se tento typ pojistky nevyplatí. To už ale dávno není pravda. I při nehodě staršího automobilu mohou náklady na opravu vyšplhat do astronomických výšek.

Některé pojišťovny se automobilům staršího data výroby uzpůsobily a nabízejí výhodné pojistné balíčky.

Tip odborníků: Při porovnávání havarijního pojištění pro starší vozy srovnávejte nabídky, která zahrnují krytí stejných rizik. Nezapomeňte porovnat spoluúčast, rozsah asistenčních služeb a možnosti připojištění.

Základní verze havarijního pojištění je dostačující

V mnoha případech to neplatí. Některé základní balíčky havarijní pojistky nechrání před škodou způsobenou odcizením automobilu, jiné neberou v potaz přírodní živly.

Tip odborníků: Při sjednávání pojištění důkladně zvažte míru pravděpodobnosti různých druhů rizika.

Jaké havarijní pojištění zvolit?

Nevíte, které havarijní pojištění se vám vyplatí? Nabízíme pomocnou ruku. Sjednejte si ZDARMA osobní schůzku s našimi odborníky. Najdeme pro vás i váš vůz to nejvýhodnější řešení!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka a životní pojištění: Vyplatí se pojištění k hypotéce kvůli nižší sazbě?

Rostoucí ceny nemovitostí současně zdražují i pojistné nemovitostí, zvyšují se ale i náklady na životní pojištění.

Týká se to především lidí s hypotékou, kteří v životním pojištění potřebují pokrýt plně zdravotní rizika na celkovou hodnotu hypotéky.

Tornádo a pojištění nemovitosti aneb Jak pojistit své bydlení

Pořídit si vlastní bydlení stojí obrovské množství času, úsilí a financí. A bohužel ani když se to podaří, nemáte jistotu, že se ze dne na den, z minuty na minutu nepřihodí něco, co vámváš vysněný domov před očima zdevastuje. Katastrofický zásah...

GEPARD & RENOMIA: Spojení silných

Společnost Gepard Finance je již řadu let největším hypotečním specialistou na českém trhu. Svým franšízovým partnerům, makléřům a klientům přináší v oblasti hypoték a úvěrů dlouhodobě řadu výhod a novinek. Cílem společnosti vždy bylo poskytovat ty...