4 případy, kdy klasickou hypotéku nedostanete + způsoby, jak je řešit

Neodolali jste rekordně nízkým sazbám hypotečních úvěrů a chcete si konečně splnit svůj sen o vlastním bydlení? Pak vás s největší pravděpodobností naplní obavy z toho, že se v bance dočkáte negativního vyjádření k žádosti o hypotéku. Zamítnutí hypotéky můžete obdržet jednak hned při prvních propočtech, ale také až po podání oficiální žádosti o hypotéku, kdy daná žádost neuspěje ve schvalovacím řízení banky. Důvodů, proč vám banka žádost o hypotéku zamítne, je hned několik. Přinášíme vám je v dnešním článku a zároveň nastiňujeme možnosti řešení.

4 případy, kdy klasickou hypotéku nedostanete + způsoby, jak je řešit

1. Nedostatečná bonita žadatele

Banka vás může vyhodnotit jako nedostatečně bonitním žadatelem hned z několika důvodů. Buďto nemáte prokazatelné příjmy (pracujete tzv. „na černo“ nebo příjmy dokládat nechcete), nebo je váš příjem jednoduše velmi nízký.

Řešení: Pokud je vaše bonita nízká, můžete si do úvěru jako spolužadatele přizvat další osobu, jejíž příjem bonitu zvýší. Pokud příjem nechcete nebo nemůžete prokázat, zaměřte se na alternativní hypotéky, u nichž je ovšem potřeba počítat s vyšším úrokem.

2. Záznam v registru dlužníků

Je zcela pochopitelné, že si vás bankovní úředník takříkajíc „proklepne“ a nahlédne do bankovního registru neplatičů, registru SOLUS či nebankovního registru. Pokud zde máte záznam, banka na vás bohužel bude pohlížet jako na rizikového žadatele a žádost o hypotéku vám jednoduše neschválí.

Řešení: V tomto případě je na místě uhrazení všech dluhů, přičemž počítejte s tím, že banka díky registrům zná historii vaší platební morálky ještě několik let po splatnosti. Potom je již čistě na daném bankovním domu, zda vám hypotéku schválí, či nikoli.

3. Nevhodná zástava

Banky poskytují hypotéku oproti zástavě nemovitosti. Její hodnotu stanovuje znalec. Pokud vlastníte nemovitost, kterou nelze bance zastavit nebo je její hodnota nedostatečná, opět bude se schválením žádosti o hypotéku problém.

Řešení: Máte-li k dispozici jinou vhodnou zástavu, zkuste nabídnout bance tu. Jednat se může například o pozemek, rekreační chatu či chalupu nebo komerční prostory.

4. Věk žadatele

Obecně u nás banky poskytují hypotéky plnoletým osobám v produktivním věku (18 – 65 let). Pokud tedy do banky zamíří žadatel, kterému ještě nebylo 18 let, banka mu hypotéku neschválí. Je nezletilý, nemůže uzavírat právní vztahy. V případě, že o hypotéku přijde žádat osoba starší, záleží na řadě dalších faktorů, které mohou mít na rozhodnutí banky vliv (například bonita žadatele).

Řešení: V takovém případě se opět ke slovu dostávají spolužadatelé, kteří zvýší celkovou bonitu žadatele.

Víte o dalším důvodu, který by mohl vést k zamítnutí žádosti o hypotéku? Neváhejte kontaktovat hypoteční makléře ze společnosti Gepard Finance!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...