5 nejčastějších mýtů, které kolují o refinancování hypotéky

Doba rekordně nízkých úrokových sazeb hypoték pomalu spěje ke konci. K prvnímu růstu hypotečních úroků by mělo dojít už v polovině tohoto roku a lidé proto zjišťují, jak se k výhodnému úroku dopracovat. O refinancování hypotéky koluje řada mýtů a polopravd, které klienty bankovních institucí od refinancování hypotečního úvěru odrazují. Většina z nich přitom nemá s realitou nic společného. Které jsou nejrozšířenější?

Jaké nejčastější mýty se pojí s refinancováním hypotéky?

Banka mi nedovolí hypotéku refinancovat a za předčasné splacení mi vystaví pokutu

Je pravda, že bankovní instituce na refinancování nepohlížejí nadšeně. Hypoteční úvěry jsou pro ně navzdory nízkým úrokům zdrojem příjmů a svých klientů se vzdát nechtějí.

Za refinancování hypotéky u jiné banky vám na konci fixace žádné sankce nehrozí. Zároveň se s novelou zákona o spotřebitelském úvěru zmírnily sankce za předčasné splacení hypotéky v průběhu její fixace.

Refinancování se týká jen hypotečních úvěrů

Rozšířený mýtus tvrdí, že refinancování je záležitostí hypoték a pro jiné typy úvěrů jej nelze využít. Rozhodně to není pravda – refinancovat můžete i překlenovací úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření. Většina bankovních institucí tento krok umožňuje.

TIP: Refinancování lze spojit i s konsolidací několika úvěrů. Výjimkou není ani sloučení hypotéky a spotřebitelského úvěru.

Refinancování se pojí se složitým papírováním

Děsíte se, že vás se žádostí o refinancování zavalí hora papírů? K převedení hypotečního úvěru k jiné bance ve skutečnosti stačí zkušený hypoteční makléř, který vám se vším pomůže.

V nabídkách hypoték je nemožné se vyznat

Pryč jsou doby, kdy bylo nutné pročítat podmínky každého hypotečního úvěru a pak je vzájemně porovnávat. Zdlouhavé srovnání vyřídí během minuty hypoteční kalkulačky. Stačí zadat údaje, předpokládanou výši splátek – a důmyslný algoritmus vám navrhne banky, které jsou pro vaši situaci nejvýhodnější.

Stále tápete? Sjednejte si ZDARMA schůzku s našimi hypotečními makléři, kteří mají s refinancováním hypotečních úvěrů léta praxe.

S refinancováním hypotéky nic neušetřím

Oblíbeným argumentem odpůrců refinancování je, že s ním nelze nic ušetřit. Tato nedůvěra má základ v předchozích mýtech – od smyšlených pokut po složitá jednání s finančními institucemi.

Refinancováním hypotéky vám v klíně mohou přistát stovky tisíc, se kterými jste se už dávno rozloučili. A není to rozhodně jediný způsob, jak na hypotečním úvěru ušetřit.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...

Refinancování hypotéky v roce 2022: Jaké zvolit fixační období?

Na refinancování hypotéky se letos musí připravit desítky tisíc lidí, které bude čekat nelehký úkol. Správně zvolit délku fixačního období a rozhodnout se, jak dlouho budou mít pevně stanovenou úrokovou sazbu. Ty rostou již několik měsíců v řadě a...

Refinancování hypotéky a vyvázání druhé nemovitosti ze zástavy

Ceny nemovitostí vzrostly v České republice za posledních pět let téměř nejvíce ze všech zemí Evropské unie. Vyšší cenový nárůst zaznamenali pouze v Maďarsku. Na jedné straně mohou rostoucí ceny nemovitostí představovat překážku v pořízení...