5 tipů, jak vybrat vhodný byt na investici

Zvyšující se ceny nemovitostí a nájmů, rostoucí inflace či zrušená daň z nabytí nemovitostí činí z pořízení bytu na pronájem velmi atraktivní investici. Mnoho Čechů investuje do nemovitosti s myšlenkou, že byt v budoucnu přenechají svým dětem. Než potomci dospějí, nemovitost pronajímají, z čehož jim plyne dlouhodobý pasivní příjem. Jenže jak správně vybrat vhodný byt na investici? Po jakých bytech se poohlížet a jak si spočítat, kolik na své investici vyděláte?

Prodej domu

1. Zaměřte se na lokalitu

Pokud máte v plánu, pronajímat byt dlouhodobě, je vhodné zvolit pro koupi bytu spíše město s dobrou infrastrukturou a obsáhlou občanskou vybaveností. Lidé hledají pronájem v blízkosti škol, školek, pracoviště, sportovišť a kultury. Podle developerů roste také zájem o lokality s blízkostí větších kancelářských komplexů. V neposlední řadě by se měl byt nacházet v dobré dojezdové vzdálenosti také od vás. Počítejte totiž s tím, že budete muset některé záležitosti vyřešit na místě osobně.

2. Vyberte vhodnou velikost bytu

Požadavky nájemníků na dispozice bytu se budou lišit podle toho, komu byt pronajmete. Může to být mladá rodina, studenti, singles, mladý pár, důchodce či např. cizinec pracující v Česku. Asi nejčastěji se můžete setkat právě s vysokoškoláky či mladými lidmi, kteří ještě nemají našetřeno na vlastní bydlení. Odborníci považují za výhodnou investici právě byty velikosti 2+1 či 2+kk, které jsou situované ve větších městech.

  • Byt s dispozicemi 1+1 či 1+kk můžete pronajmout jak singles, tak studentům, cizincům, rozvedeným lidem, ale také starším lidem, kteří se stěhují do menšího bytu.

  • Byt s dispozicemi 2+1 či 2+kk je ideální pro mladý pár, mladé rodiny s jedním dítětem, studenty nebo singles toužící po větším prostoru.

  • Byt s dispozicemi 3+ 1 či 3+kk je ideální pro rodinu s dětmi. V takovém případě hraje ve váš prospěch i to, že tito nájemníci zpravidla hledají dlouhodobý pronájem, takže by vám mohli odpadnout starosti s častou fluktuací nájemníků.

3. Ověřte si technický stav bytu

Důležitým hlediskem pro výběr investičního bytu je jeho technický stav. Vyplatí se zaplatit si odborníka, který nemovitosti před koupí zkontroluje a odhalí případné nedostatky. Stejně tak se zaměřte na vhodné vybavení bytu, Ideální je nemovitost po rekonstrukci se zánovním standardním vybavením v podobě kuchyňské linky, vestavěných skříní a pračky či ledničky.

4. Správně stanovte výši nájmu

Ideální je, když si byt kupujete za úspory. Realita však bývá často jiná. Většinou si investiční byt kupující pořizuje na hypotéku. V takovém případě je důležité správně stanovit výši měsíčního nájmu.

Nájemné by mělo pokrýt splátku hypotéky a další pravidelné výdaje. Mezi ty se řadí pojištění nemovitosti a daň z nemovitosti, příspěvky do fondu oprav, platby za údržbu bytu (drobné opravy vybavení) či např. rezerva pro případ vynechání nájmu (fluktuace nájemníků).

5. Spočítejte si, kolik na pronájmu vyděláte

Pokud již víte, jak velký bude čistý měsíční nájem, můžete si spočítat hrubý a čistý výnos z pronájmu bytu. Rozdíl ve výpočtu je pouze v tom, že u čistého výnosu z pronájmu zahrnete do výpočtu také náklady na vlastnictví a pronájem nemovitosti (opravy, pojištění apod.).

Pro výpočet hrubého výnosu lze použít jednoduchý vzorec

Vzorec pro výpočet čistého výnosu z investice zohlední také náklady na udržení investice:

Příklad výpočtu

Máme možnost koupit dva byty. Jeden o velikosti 50 m2 v Praze 4 za 4 700 000 Kč. Průměrný nájem takového bytu v dané lokalitě je 14 000 bez poplatků . Druhý byt o velikosti 50 m2 můžete pořídit v Jihlavě za cenu 2 050 000 Kč. Průměrná výše nájmu činí 11 000 Kč bez poplatků.

 

Hrubý výnos bytu v Praze: (14 000 x 12/ 4 700 000) x 100 = 3,57 %

Hrubý výnos bytu v Jihlavě: (11 000 x 12/ 2 050 000) x 100 = 6,44 %

 

Při výpočtu čistého výnosu budeme počítat pro jednoduchost příkladu s měsíčními náklady ve výši 1 500 Kč na byt.

Čistý výnos bytu v Praze: [(14 000 x 12) - (1 500 x 12)/ 4 700 000] x 100 = 3,19 %

Čistý výnos bytu v Jihlavě: [(11 000 x 12) - (1 500 x 12)/ 2 050 000] x 100 = 5,56 %

Potřebujete hypotéku?

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Rok 2023: Co nás čeká na trhu hypoték?

Zájem o nové hypotéky v roce 2022 prudce klesl. Důvodem byly hlavně vysoké úroky a rostoucí ceny nemovitostí. Se sny o vlastním bydlení se tak v loňském roce musela na čas rozloučit velká část lidí. Jak to bude v roce 2023? Budou úrokové sazby z hypoték...

Hypotéka a ztráta zaměstnání. Co dělat a na co se připravit?

Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o...

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....