5 tipů, jak získat hypotéku bez obtíží

Chcete si koupit nemovitost, zrekonstruovat ji nebo si ji nechat postavit? Pak se pravděpodobně nevyhnete hypotéce. Jak si ji zařídit a co udělat pro to, abyste ji bez obtíží získali? Na to jsme se zaměřili v tomto článku.

 

5 tipů, jak získat hypotéku bez obtíží

5 tipů, které vám ušetří čas i nervy

Sepsali jsme pro vás několik rad, které vám mohou pomoci dosáhnout kladného vyřízení žádosti o hypoteční úvěr. Vždy je však nutné myslet i na to, že požadavky jednotlivých se mohou lišit. Některé banky jsou pro klienty, jako jste vy, přímo stvořené, jiné vám nabídnou nevýhodné podmínky a ostatní vás mohou i odmítnout. Díky nám to teď ale můžete mít jednodušší.

Tip 1 – Zjistěte, co je pro vás nejvýhodnější

Dojít k nejvýhodnějším nabídkám jednotlivých bank je snadnější než kdy dřív, a to díky online hypoteční kalkulačce. Té stačí svěřit několik potřebných údajů – účel a výši hypotéky, délku splácení, délku fixace a kupní cenu nemovitosti. Kalkulačka z těchto dat orientačně vypočítá, co můžete od jaké banky čekat, a nabídne vám výsledky v přehledné tabulce. Pro přesnější výsledky můžete zadat i svůj věk, počet členů domácnosti, měsíční příjmy a výdaje. Obyčejnému smrtelníkovi se počet bank, které mu hypoteční úvěr poskytnou, sníží a on bude mít představu o tom, co je pro něj nejvýhodnější. Nestane se tak, že by zamířil na pobočku, kde by teprve zjistil, že mu banka nepůjčí ani korunu.

Tip 2 – Dbejte na své stabilní příjmy

domeček s hypotékou

Základem úspěchu při žádosti o hypotéku je mít stabilní příjmy. Banka se vás na ně bude ptát a bude podle nich zhodnocovat vaši bonitu, tedy schopnost
splácení, to, jestli se jí vyplatíte. To, zda vám má požadovanou částku půjčit. Z příjmů a výdajů žadatele se samozřejmě také vypočítává možná výše splátek a délka splácení.

Tip 3 – Mějte něco našetřeno

Většina bank neposkytuje 100 % hypotéku. Musíte mít našetřeno alespoň 15 % z kupní ceny nemovitosti a banka vám půjčí zbylých 85 %, což je maximum. Výše hypotéky se obvykle pohybuje mezi 70-85 % LTV, což je poměr mezi výší hypotéky a kupní cenou nemovitosti. Pokud tedy potřebujete hypotéku ve výši 1 000 000 Kč, musíte mít našetřeno alespoň 150 000 Kč apod.

Tip 4 – Mějte připravené podklady

Aby mohla banka vaší žádosti o hypotéku vyhovět, musíte jí předložit veškeré doklady, které si vyžádá. Je to jeden z kroků, který je třeba udělat, abyste hypotéku získali, a upřímně – je velmi neoblíbený. Zpravidla jde o tyto dokumenty:

  • daňové přiznání (u podnikatelů a OSVČ) nebo potvrzení příjmu od zaměstnavatele
  • ocenění zastavované nemovitosti, které není starší než 6 měsíců
  • výpis z katastru o zanesení zástavního práva, které není starší než 3 měsíce
  • nabývací titul k nemovitosti
  • snímek z katastrální mapy, který není starší než 12 měsíců
  • pojistná smlouva k nemovitosti
  • dohoda nebo rozhodnutí soudu formou notářského zápisu

Banka může požadovat i vinkulaci pojištění nemovitosti v její prospěch nebo soupis vašich individuálních pravidelných výdajů a ostatních závazků.

Tip 5 – Mějte na blízku odborníka

Vždy je vhodné mít kontakt na odborníka, který vám bude schopen s čímkoli ohledně vyřizování hypotečního úvěru poradit. Takovým odborníkem může být třeba hypoteční makléř z Gepard Finance, který umí posoudit vaši individuální situaci a dokáže vám dobře poradit, když se cokoli v průběhu vyřizování žádosti o hypotéku „zadrhne“.

Plánujete si vzít hypotéku? Buďte předem připraveni a nenechte se ničím zaskočit. Myslete na našich 5 tipů a jistě ji získáte bez problémů!

 

Sdílejte článek