A je to tady. Zlom na trhu hypoték

Hypoteční trh zažíval rekordní roky. Úrokové sazby se dostaly až pod 2%, objemy hypoték neustále stoupaly. Nízké úrokové sazby umožnily i lidem s nižšími příjmy pořídit si vlastní bydlení a to i v případě, že měli jen minimum nebo žádné vlastní prostředky. Zdá se, že nyní nastal bod zlomu.

A je to tady. Zlom na trhu hypoték

Nastal zlom na hypotečním trhu

Důvodem je především postoj a tlak České národní banky, která se obává přehřátého trhu.

Částečně má pravdu, protože celkem logicky nízké úrokové sazby a větší dostupnost hypoték a velmi se zvýšila poptávka po vlastním bydlení. Ceny bytů v Praze a velkým městech během posledních 2 let výrazně vzrostly.

ČNB se obává toho, že trend by se mohl otočit

Tedy situace, kdy úrokové sazby vyskočí nahoru, pamatujeme si, že není dávno doba, kdy sazba pod 5% byla považována za skvělou sazbu.

To by samozřejmě mohlo vést k nebezpečné krizi:  Lidé nebudou schopni splácet své hypotéky,

Díky výrazně vyšším splátkám, na trhu se objeví spoustu nemovitostí z exekucí a ceny začnou padat.

Co dělá ČNB v této situaci?
 

  • ČNB tlačí zatím jen formou doporučení na zrušení 100% hypoték. (Stalo se.)
     
  • ČNB dále tlačí na max. výši hypoték. Nyní je to 95 %, ale již v krátké době by to mělo být max. 85 %. Ve výhledu max. 70 % výše hypoték.

Kromě toho začal platit nový Zákon o spotřebitelském úvěru

A tam se objevila formulka o povinnosti bank zkoumat důkladně schopnost klienta splácet.

V případě, že klient nebude schopen splácet, může se domáhat zneplatnění úvěrové smlouvy.

Úvěr sice musíte splatit, ale bez úroků.

Důsledkem je zrušení hypoték bez prokazování příjmu a druhotně i zvýšení úrokových sazeb a to proto, že banky si chtějí vytvořit polštář pro ztrátu z takto ušlých úroků.

Dále nový zákon usnadňuje předčasné splacení hypotéky při prodeji úvěrované nemovitosti, což je pro klienty určitě velmi pozitivní změna.

Jak se dál bude situace vyvíjet zejména s ohledem na maximální výši hypotéky vzhledem k nemovitosti, budeme pečlivě monitorovat.

Čekal bych, že ČNB svou „přísnost“ časem zmírní.

 

Autor článku:

 
 
Pavel Aron
majitel franšízy a hypoteční makléř
vázaný zástupce GEPARD FINANCE a.s.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...