Aktuality na hypotečním trhu: rostoucí úroky i rekordní objem

V říjnu 2017 dosáhla průměrná úroková sazba hypotečních úvěru výše 2,10 % – poprvé od listopadu 2015, kdy tarify hypoték zažívaly strmý pád. Nyní je situace opačná; sazby hypoték od počátku roku průběžně stoupají. Zatímco ještě v lednu letošního roku činil průměr 1,82 %, už v dubnu překonal hranici dvou procent. Po vlně zájmu přestávají být produkty hypotečního trhu atraktivní, odborníci úvěrům navíc předpovídají další zdražování. Smráká se nad hypotékami v Česku?

První kvartál je obvykle obdobím útlumu, letos to ale neplatí.

V pozadí zdražujících hypoték stojí několik faktorů. Tím posledním je navýšení tzv. repo sazby Českou národní bankou, roli hraje ale i zpřísňování podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů. 100% hypotéky jsou od letošního dubna minulostí, snadné ale není dosáhnout ani na úvěry s LTV nad 80 %.

Banky zpřísňují hodnoticí kritéria a své klienty si pečlivě vybírají. Proti převisu poptávky výhodných úvěrů se brání mj. i zvýšením úrokových sazeb. Aktuálně se průměrná výše úrokového tarifu u hypoték s 90% LTV a 5letou fixací pohybuje na hodnotě 2,49 %. Ve stejném období loni to přitom bylo okolo 1,79 %. Za úvěr ve výši 3,5 milionu by tak dnes zájemce zaplatil o 24 500 Kč více.

Hypoteční trh naruby

Letošní rok se – z pohledu bankovního trhu – vymyká zažitým zvyklostem. V jiných letech platil první kvartál za období útlumu. Dle údajů serveru Fincentrum Hypoindex schválily banky v lednu loňského roku 5 912 žádostí o celkovém objemu 12,646 miliardy Kč. A letošní leden? 8 665 poskytnutých hypoték v hodnotě 17,532 miliardy korun – meziročně narostlo množství čerpaných financí o téměř 40 %.

Opačný trend vidíme i letos na podzim. Přelom srpna a září byl v minulosti obdobím vzedmutého zájmu o hypotéky, letošek se naopak nese v duchu konzervativnějšího přístupu. Poprvé za sedm let je tak počet sjednaných hypoték v září nižší než v srpnu. Navzdory tomu se ovšem zdá, že letošní rok bude co do počtu poskytnutých hypoték a jejich objemu rekordní.

Sjednejte si tu svoji

Odborníci hypotečním sazbám předpovídají růst, a to až do výše okolo 4 %, ve které se hypotéky naposledy pohybovaly před několika lety. Vzhledem k současným cenám na realitním trhu to znamená zdražení úvěru o stovky tisíc korun.

Uvažujete o pořízení vlastního bydlení? Nejlepší období je nyní. Sjednejte si ZDARMA nezávaznou konzultaci s hypotečním makléřem Gepard Finance a ušetřete, dokud je ještě čas.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...