Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Anketa: Jak vnímají bankovní poplatky klienti?

Boj o bankovní poplatky je v plném proudu. Klienti bankovních domů se dožadují navrácení peněz, které zaplatili za vedení úvěrových účtů. Zeptali jsme se makléřů GEPARD FINANCE...

Anketa: Jak vnímají bankovní poplatky klienti?

Jak vnímají bankovní poplatky klienti, kteří potřebují hypotéku? Preferují produkty, které poplatky rozpouští do úrokové sazby, anebo spíše vítají jejich transparentní rozepsaní?

foto Pavel ŠmídPavel Šmíd

majitel franšízy GEPARD Ústí nad Labem Alešova

V minulosti byly poplatky za vedení úvěrového účtu (např. 150 Kč/měsíc) naprosto běžné a klienti tyto poplatky nijak neřešili a respektovali je.

Zájemci o hypotéku se navíc vždy honili za nejnižší úrokovou sazbou, která fungovala jako jakési “zaklínadlo”. O vedlejší náklady (poplatky) se nijak nezajímali, což bylo často na škodu, neboť nízká sazba a vysoký poplatek není vždy ta nejlevnější varianta.

Poté, co se našel první odvážný klient, který se o navrácení poplatku přihlásil, přibývají další a další. To má za následek rozpouštění poplatků do úrokových sazeb, což je sice pro klienta přehlednější při srovnávání, ale není to pro něj transparentní. Navíc poplatek zaplatí tak jako tak...

 

foto Eva FraňkováIng. Eva Fraňková

spolumajitelka franšízy GEPARD Praha 1 Národní

V poslední době je situace ohledně poplatků (především měsíčních poplatků za vedení úvěrového účtu) poměrně hodně diskutována. Klienti, kteří již mají hypoteční úvěr, se mě ptají, jestli mám zpětnou vazbu od bank, zda jim poplatky budou vráceny a dost často v to věří, určitě čtou a aktivně se účastní všech aktivit k této problematice na internetu.

Noví klienti nyní výrazně více požadují, aby hypotéka byla bez poplatku za vedení úvěrového účtu. V minulosti to většinou brali jako povinnou součást s tím, že to má každá banka. A vzhledem k tomu, že na trhu je již dost bank, které poplatek neúčtují, navíc mají celkově zajímavé podmínky, své hypotéky často řeší právě v těchto bankách.

foto Pavel AronIng. Pavel Aron

majitel franšízy GEPARD Praha 4 Hvězdova

Těžko se ubráním svému názoru, a to je ten, že je věcí banky, jakou zvolí strategii.

Budeme-li hovořit o pocitech klientů, tak ti samozřejmě preferují co nejnižší celkové náklady. A tím se dostávám k tomu, že co je výhodné pro jednoho klienta, nemusí být výhodné pro druhého: u úvěru 5.000.000 hraje roli především úroková sazba a poplatek 150 Kč je zanedbatelný.
Vzhledem k tomu, že k dnešnímu dni už nadpoloviční počet bank jede bez poplatku, je pro mnohé klienty jednodušší porovnávat rozpuštěnou sazbu.

Domnívám se, že klient udělá dobře, když se o celkových nákladech poradí s odborníkem, který mu pomůže vybrat nejvýhodnější řešení.foto Milan DlaskIng. Milan Dlask 

majitel franšízy GEPARD Mladá Boleslav Husova 

U hypotéky není povinnost uvádět RPSN tak, jak je to tomu u spotřebitelských úvěrů. Klienti však chtějí přesné srovnání hypotečních produktů včetně všech poplatků a nákladů s hypotékou spojených. Takové srovnání není pro franšízanta GEPARD FINANCE problém, ale pro klienta, který si hypotéku vyřizuje sám, to může být docela oříšek.

Na bankovní poplatky se nyní klienti ptají více než kdykoliv předtím, tuto problematiku vnímají velice citlivě a při výběru hypotéky jsou na poplatky opatrní. Toho jsou si zřejmě banky vědomy, protože stále více bank rozpouští poplatek za vedení účtu do úrokové sazby.

Co vnímám jako zásadní, je to, že výše poplatků není klientům nijak garantována. Tudíž se může stát, že v průběhu fixace banka změní sazebník a klient s tím nic nenadělá.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Gottsteinovi: Češi nechtějí slyšet, že s hypotékou může být problém

Manželé Otomar a Hana Gottsteinovi se v oboru hypoték pohybují již řadu let. Svou první franšízu rozjeli v rodném Písku, dnes působí hlavně v Praze. Dle jejich zkušeností je práce na malém a velkém městě diametrálně odlišná. V jejich oboru je trápí...

GEPARD & RENOMIA: Spojení silných

Společnost Gepard Finance je již řadu let největším hypotečním specialistou na českém trhu. Svým franšízovým partnerům, makléřům a klientům přináší v oblasti hypoték a úvěrů dlouhodobě řadu výhod a novinek. Cílem společnosti vždy bylo poskytovat ty...

Makléř Milan Bílek: Hypotéky by neměl dělat nikdo na „vedlejšák“

Se svými 12 lety působení je Milan Bílek u Gepard Finance ostříleným veteránem. Získal mnohá ocenění, mimo jiné „Makléř roku“ či „Nejoblíbenější makléř roku“ a je členem „Síně slávy“. Povídali jsme si s ním nejen o jeho začátcích na trhu, ale i o budoucích...