Banky chtějí udržitelné finance. Připravme se na zelené hypotéky

Stavíte dům nebo kupujete nemovitost a financování řešíte hypotékou? Proč ne. V dnešní době zcela běžná věc. Do budoucna si však budeme muset zvyknout na skutečnost, že se banka může zajímat také o to, jaká je energetická náročnost pořizované nemovitosti. Jak je to možné? Řeč je o zvýhodněném financování udržitelného bydlení, zelených projektů a zelená hypotéka. Co to bude znamenat v praxi a existuje již na českém trhu banka, která tzv. „zelenou hypotéku“ nabízí?

rozhodnutí

Memorandum ČBA pro udržitelné finance

Celkem čtrnáct bank a finančních domů působících na českém trhu již podepsalo Memorandum České bankovní asociace (ČBA) pro udržitelné finance a otevřeně se tak přihlásilo k posilování ekologického a společensky odpovědného podnikání v Česku. Memorandum ČBA navazuje na principy odpovědného bankovnictví, které stanovila OSN v roce 2018. Mezi jeho hlavní zásady patří uplatňování principů udržitelnosti nejen při vlastní obchodní činnosti bank, ale také ve vztahu s klienty, dodavateli, akcionáři a dalšími partnery.

Zásady udržitelnosti a ekologického podnikání v praxi?

Banky se svým podpisem zavázaly k tomu, že se mimo jiné:

  • pokusí o snížení energetické spotřeby v jejich budovách,

  • nakoupí nízkoemisní automobily pro firemní vozový park,

  • ukončí úvěrování uhelných firem.

Levnější hypotéka pro ekologický dům

Další z oblastí, kterých se udržitelné financování bude týkat, jsou úvěry na bydlení. V budoucnu by se mělo také u hypoték začít posuzovat, do jaké míry je pořizovaný dům či byt šetrný k životnímu prostředí. Pokud budou splněny dané ekologické požadavky, mohl by zákazník dosáhnout na levnější hypotéku.

Zelená hypotéka od Hypoteční banky

Na českém hypotečním trhu nabízí tzv. zelený úvěr na bydlení zatím pouze Hypoteční banka ze skupiny ČSOB. Hypoteční banka se rozhodla podpořit a odměnit všechny ty, kteří chtějí stavět, rekonstruovat nebo kupovat energeticky šetrné bydlení. Zelenou hypotéku může využít každý, jehož nemovitost splní nízkou energetickou náročnost – tzn. nemovitost bude opatřena štítkem v energetické třídě A nebo B.

Každý, pro koho je důležitá zodpovědnost vůči životnímu prostředí tak má možnost získat řadu finančních benefitů:

  • sleva na sazbě ve výši 0,1 %,

  • sleva 20 % na vybrané pojištění nemovitosti na celou dobu trvání pojištění,

  • podání zástavní smlouvy na katastr a úhrada správního poplatku,

  • odhad nemovitosti zdarma,

  • sleva 30 % na zhotovení energetického štítku,

  • finanční rezerva ve výši 20 % rozpočtu navíc pro nenadálé výdaje.

Ostatní banky se budou přidávat

V polovině roku by zelenou hypotéku měla do svého portfolia zahrnout také Komerční banka, která v těchto dnech spustí pro majitelé domů novinku v podobě zvýhodněné půjčky na fotovoltaické panely na střechách. Výhodnější financování udržitelného bydlení a zelených projektů chystají také např. Raiffeisenbank či MONETA Money Bank.

Potřebujete hypotéku?

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...

Mimořádné splacení hypotéky se prodraží

„Kdo se nepoučí z historie, je odsouzen ji opakovat.“ Dost možná se česká vláda inspirovala právě tímto citátem, když rozhodla, že je nejvyšší čas umožnit bankám, aby si za předčasné splacení hypotéky před termínem fixace účtovaly vyšší poplatek....

Rok 2023: Co nás čeká na trhu hypoték?

Zájem o nové hypotéky v roce 2022 prudce klesl. Důvodem byly hlavně vysoké úroky a rostoucí ceny nemovitostí. Se sny o vlastním bydlení se tak v loňském roce musela na čas rozloučit velká část lidí. Jak to bude v roce 2023? Budou úrokové sazby z hypoték...