Berete se kvůli hypotéce? Pak zadržte!

Do sňatku manželského lidé vstupují z rozmanitých důvodů. V ideálním případě by samozřejmě měly být nehmotné výhody převýšeny těmi ostatními. Mnoho nesezdaných párů ovšem zvažuje společný život stvrzený razítkem a listem papíru těsně před tím, než požádá o hypotéku. Není výjimkou, že novomanželé přímo z obřadní síně míří do banky, kde společně s příslibem nekonečného štěstí žádají o hypoteční úvěr. Představuje ale svatba z hlediska hypotéky opravdu takovou výhodu, jak si nesezdané páry myslí? To vám prozradíme v dnešním článku!

Berete se kvůli hypotéce?

Finanční výhody plynoucí ze svatby nečekejte

Milan s Natálií spolu žili na „psí knížku“ pět dlouhých let. Když se Milan konečně vyjádřil, Natálie přišla s nápadem rodinného domku, který by financovali společnou hypotékou. Od kamarádky totiž slyšela, že banka nabízí sezdaným párům mnohem výhodnější podmínky a nižší úroky.

Realita byla ovšem jiná. Žádné finanční výhody na čerstvé novomanžele nečekaly. Při posuzování bonity dvou klientů zároveň se totiž banka dívá zejména na jejich výdaje a příjmy. Zajímají ji pochopitelně také případné záznamy v rejstřících dlužníků a registrech. Na razítko v občance nebo papír od oddávajícího se nedívají.

Náš tip: Jaké příjmy banka zkoumá? Zjistíte v jednom z našich předchozích článků!

Jak jsou posuzovány příjmy manželů a nesezdaných párů?

V případě, že druh a družka žijí ve společné domácnosti, banka započítává do vyhodnocení bonity klienta příjmy obou z nich. Stejný postup ale platí také v případě manželů, kteří před bankou vždy vystupují jako spolužadatelé (výjimkou je pouze situace, kdy manželé prokáží, že mají zúžené SJM, popř. že závazek z úvěru se vztahuje k výlučnému majetku jednoho z nich).

K posouzení bonity v tomto případě vypočítávají banky výši životního minima dohromady za společnou domácnost. Pokud ale partneři nejsou sezdaní, nejsou také považováni za společnou domácnost. Výjimku tvoří případ, kdy oba společně žádají o úvěr a zároveň společně nabývají nemovitost, která je objektem úvěru, nebo jsou již jejími společnými vlastníky.

Náš tip: Přečtěte si, proč je lepší žádat o hypotéku ve dvou.

Manželství šance na získání hypotéky nezvyšuje

Na druhou stranu má však sňatek nezpochybnitelnou symbolickou hodnotu. Ke slovu se zde totiž dostává zejména jeho psychologická role, která má potvrdit společnou budoucnost a vzájemnou důvěru. Pokud vás ale bude vdavekchtivý partner či partnerka přemlouvat k uzavření sňatku, jež má být jakousi propustkou k plánované hypotéce, nenechte se zviklat a vzpomeňte si na tyto řádky.

Se svatbou vám sice nepomůžeme, s hypotékou ale ano! Objednejte si proto nezávaznou konzultaci s naším hypotečním makléřem zcela ZDARMA!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...