Best mortgage (Lenka Svobodová, Prague, Czech Republic)

 
Mortgage for English speaking clients in the Czech Republic...
My clients often ask me which mortgage is right for them. Choosing the best home loan is not an easy task. Most people base their decision just on the interest rate and are not aware of other fees, such as the arrangement or valuation fee.

 

  

Best mortgage with a mortgage broker GEPARD FINANCE (Czech Republic)

Each bank has different policies – some take into account not only your net income, but also rental income or maternity or parental benefit. On the other hand your credit card and overdraft limit can substantially reduce your ability to borrow. Due to these factors, you may not be granted a mortgage. Fortunately, there are lenders that will not treat your credit card and overdraft limit as a financial commitment when assessing your borrowing capacity.

As you can see, choosing and getting a home loan is quite a complicated process. It depends greatly on the client’s situation, abilities and needs. Since I work for Gepard Finance mortgage broker company, I can compare mortgage offers from all lenders and negotiate better terms and lower interest rates than you would get yourself. Besides, my service is free of charge for you.

We all do our job as good as we can and each of us is an expert in his or her profession. In the same way as a teacher knows how to pass knowledge on to students and a physician is acquainted with the human body, I will assist you with what I know best, that is getting you the suitable mortgage to fit your needs. I am ready to guide you through the whole process from start to finish. And I am looking forward to meeting you!

Lenka Svobodová
mortgage broker GEPARD FINANCE
region Praha, Czech Republic
Ostrovského 253/3
150 00 Praha 5
GSM: +420 737 660 309
GSM: +420 739 255 872
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Best mortgage

www.gpf.cz/lenka-svobodova-1

 

 

 

<< Všechny video návody

  

Doporučte tento článek svým přátelům

Podobné články z blogu

GEPARD NEWS 6/2022: Sberbank, Creditas, Úrokové sazby, Školení nováčků

Opravdovou novinkou tohoto dílu je spolupráce našich makléřů s bankou Creditas. Jako jedni z prvních brokerů v České republice jsme získali kontrakt s bankou Creditas. Na toto téma jsme hovořili s naším makléřem Jiřím Suchým z franšízy Praha 1...

GEPARD NEWS 5/2022: Úrokové sazby hypoték a stavebních spořitelen

Přinášíme aktuální informace ze světa hypoték a stavebního spoření. Žhavým tématem jsou úrokové sazby a predikce do budoucna. Přivítáme novou tvář centrály a podíváme se, jak proběhlo celorepublikové setkání makléřů GEPARD FINANCE.

Celé video...

GEPARD NEWS 4/2022: Zajímavosti v regulaci hypoték ČNB

Aktuálním tématem jsou změny v regulaci hypoték u České národní banky, které platí od dubna 2022. Vysvětlíme si, co se změnilo pro různé věkové skupiny klientů, co se mění v bankách a jak se regulace dotkla stavebních spořitelen.

Celé video GEPARD...