Blíží se konec nepoctivým realitním zprostředkovatelům?

Ministerstvo pro místní rozvoj má připraven zákon o realitním zprostředkování. Předložen do připomínkového řízení bude v těchto týdnech. Cílem je zajistit nyní zcela chybějící ochranu klientů a vrátit tak oboru realitního podnikání prestiž. Co vše by zákon upravoval?

Blíží se konec nepoctivým realitním zprostředkovatelům?

Co je účelem normy?

Zákon by měl nabídnout přesnou definici realitního zprostředkování a nastavit konkrétní pravidla pro výkon činnosti. Dalším cílem je kultivace trhu s nemovitostmi, protože řada nepoctivců podniká na úkor opravdu profesionálních realitních zprostředkovatelů. Vše by tak mělo směřovat především ke zvýšení důvěryhodnosti realitního podnikání u nás.

Ochrana spotřebitele na prvním místě

Zákon by měl nastolit povinnost realitního zprostředkovatele uvádět v inzerci a ve smlouvě o realitním zprostředkování všechny informace srozumitelně a způsobem nevzbuzujícím pochybnost. To by se týkalo i nejrůznějších příloh smlouvy nebo např. odkazů na všeobecné obchodní podmínky. Jako povinná příloha smlouvy, která musí mít písemnou formu, je také navrhován výpis z veřejného seznamu (především z katastru nemovitostí), ze kterého budou mj. zřejmé případné závady a omezení (např. věcná břemena).

Dále se zákon věnuje upřesnění podmínek, za kterých vzniká realitnímu zprostředkovateli nárok na provizi. Nemělo by tak docházet k tomu, že dojde k jejímu zaplacení bez toho, že zprostředkovatel řádně vykoná svou práci. Stejně tak si budou klienti moci ověřit ve veřejném seznamu, kdo má pro práci odbornou způsobilost.

Jak řešit úschovy peněz?

Další téma, kterému by se měl zákon věnovat, je regulace úschovy peněžních prostředků. Realitní kancelář by neměla mít možnost uschovávat kupní ceny klientů na svých účtech. Zákon by měl přesně stanovovat, co realitní makléři nesmějí. Především půjde o poskytování právních služeb či zajišťování finančních služeb.

Kdy můžeme změny očekávat?

Ministerstvo pro místní rozvoj chce, aby nový realitní zákon začal platit již od příštího roku. Pokud k tomu dojde, mohou nás na trhu s nemovitostmi čekat za rok významné změny.

Obraťte se na odborníky již dnes

Pokud řešíte koupi nemovitosti a nevíte si rady, zda li je vám poskytnut ten nejlepší a stoprocentní servis, který zajistí, že financování nemovitosti proběhne bez komplikací, není nic jednoduššího, než se obrátit přímo na naše hypoteční makléře.

Uděláme vše pro to, abychom celý proces maximálně zjednodušili a zefektivnili. Naše společnost spolupracuje se stovkami realitních kanceláří a naši hypoteční makléři jsou schopni zajistit veškerou komunikaci a administraci všech podkladů a podmínek pro financování za vás.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Úroková sazba hypotéky a státní půjčky z Programu pro mladé

Státní půjčka na bydlení zProgramu pro mladé lákala především svou nízkou úrokovou sazbou, která byla v době spuštění programu v srpnu loňského roku 1,12 %.Od letošního srpnaje úroková sazba státních půjček na úrovni 2,27 %. Průměrná úroková sazba...

Situace na trhu s nemovitostmi z pohledu EU

Evropská rada pro systémová rizika (ESRB) zveřejnila minulý týden varování adresované také České republice týkající se vývoje rizik v oblasti rezidenčních nemovitostí. Potenciální rizika obecně vyplývají z cenové dynamiky trhu nemovitostí a...

Mobilní dům jako cesta k rychlému a levnému bydlení

Pořídit si vlastní bydlení je v Česku rok od roku finančně náročnější. Tento stav nahrává nejrůznějším alternativním řešením situace s bydlením. Jedním z nich je mobilní dům. Bydlení v mobilním domě přináší spoustu výhod a nově lze jeho pořízení...