Bydlení v Praze je nyní levnější (03.05. 2004)

MF DnesCeny většiny bytů v hlavním městě v posledních třech letech nerostou, spíše mírně klesají.
Podle realitního odborníka Jiřího Felixe ze společnosti Gepard finance tvoří výjimku velké luxusní byty na takzvaných dobrých adresách v místech, jako jsou Malá Strana, Nový Svět na Hradčanech a vilové čtvrti Prahy 6. Jejich ceny stále mírně rostou. „Za velký byt o třech stech metrech čtverečních se tady platí i přes sto tisíc korun měsíčně. Nájemníky bývají hlavně cizinci -manažeři velkých společností,“ vysvětlil Felix.
Nejlevnější garsonky se dají v hlavním městě pořídit za šest tisíc korun, většinou však stojí víc. Menší třípokojové byty v panelových domech na sídlištích na okraji města se dají sehnat již od deseti tisíc korun. V nabídkách realitních kanceláří jsou třípokojové byty na Malé Straně o velikosti devadesát metrů čtverečních, kde stojí měsíční nájem bez poplatků dvacet tisíc korun. „Ceny nájmů, kromě již zmíněných luxusních bytů, v hlavním městě stagnují nebo jdou mírně dolů,“ řekl Felix.
Za osm tisíc korun měsíčně včetně ostatních poplatků bydlí v garsonce v paneláku na Pankráci Jaroslav Štefl. „Myslím si, že jsem sehnal laciné bydlení,“ míní Štefl.
Libor Delin ze Sdružení majitelů domů tvrdí, že nájmy v metropoli klesnou výrazně teprve tehdy, až přestane platit regulace nájemného. „Jinak lidé budou dál platit za bydlení velké peníze,“ dodal Delin

Lidé mají zájem o byty v panelácích

Ceny nájemného v posledních letech v Praze klesají, ale přesto jsou stále nejvyšší v České republice. Za cenu, za kterou se v Ostravě pronajme dvoupokojový byt, se v hlavním městě nesežene ani garsonka.

Praha - Člověk, který potřebuje v hlavním městě bydlet a z nějakého důvodu si nemůže pořídit byt za regulované nájemné, bude muset na volném trhu sáhnout hlouběji do kapsy. A to přesto, že ceny nájmů nerostou, a někdy i klesají.

Nejlevnější garsonky

Nejlevnější garsonky se v hlavním městě dají se štěstím získat za šest tisíc korun měsíčně. Člověk, který si chce za tyto peníze pronajmout byt, se však musí obrnit trpělivostí. Tyto zkušenosti má i průvodčí vlaků Eva Menhartová, která nedávno dostala výpověď z malého bytu na Smíchově. „Když jsem se v realitních kancelářích ptala na garsonku za šest tisíc korun, a nejvýše za sedm se všemi poplatky, tak se mně akorát vysmáli. Naznačili mi, že v Praze nemám šanci. Nakonec se mi podařilo přes známého sehnat garsonku za šest tisíc korun v paneláku na Černém Mostě, ale to byla veliká náhoda,“ popisuje své zkušenosti Menhartová.

 

Nejčastěji do paneláku

Jiří Felix ze společnosti Gepard finance, který je znalcem realitního trhu v Praze, uvedl, že nejčastěji si lidé pronajímají byt v panelových domech na sídlištích. „To jsou většinou ti, kdo přicházejí do hlavního města za prací. Klasickým příkladem může být skupina tří kamarádek z Mostecka, kde se těžko shání zaměstnání, a tak si najdou práci v Praze a dohromady si pronajmou třípokojový byt na Jižním Městě,“ vysvětlil Felix.
S dalšími čtyřmi spolubydlícími žije ve třípokojovém bytě na sídlišti v Záběhlicích Marta Engelová, která pochází z Rokycan. V pokoji bydlí ještě s kamarádkou a měsíčně platí zhruba dva a půl tisíce korun. O koupelnu a kuchyni se dělí s ostatními. Dohromady platí všichni podnájemníci třináct tisíc korun měsíčně. „Když je člověk mladý a při síle, tak se to dá. Připomíná mi to život na kolejích, a ten já měla vždycky ráda,“ tvrdí Engelová.

Jinde se žije levně

Mimo hlavní město se žije podstatně levněji. Byty za nízké ceny se dají pronajmout ve třetím největším městě České republiky Ostravě. Například v nabídce realitní kanceláře je pronájem dvoupokojového bytu po rekonstrukci v přízemí v cihlovém domě ve čtvrti Mariánské Hory. Nájemce za něj zaplatí čtyři a půl tisíce korun měsíčně plus spotřebu elektřiny. Za stejnou cenu si člověk v hlavním městě pronajme většinou tak nejvýše samostatný pokoj v bytě.
„V Ostravě lidé jen těžko shánějí práci, proto i byty jsou tam levnější. V Praze jsou velké platy, slušná nabídka zaměstnání, což vyhnalo nahoru i cenu bydlení,“ řekl Felix.

Za jakou cenu se dá v Praze bydlet (tržní nájemné)

 • 3 tisíce korun
  Dá se pořídit samostatný pokoj ve větším bytě, třeba v 3+1 v panelovém domě na sídlištích jako jsou Bohnice, Barrandov, Jižní Město. Většinou to však stačí jen na jedno lůžko v dvoulůžkovém pokoji většího panelového bytu.
   
 • 6 tisíc korun
  Výjimečně se dá sehnat l menší garsonka ve velkých okrajových sídlištích anebo ve čtvrtích jako jsou Karlín, Žižkov či některé části Nuslí.
   
 • 10 tisíc korun
  Stačí to na dvoupokojový cihlový byt ve čtvrtích jako jsou Libeň, Holešovice, Smíchov, anebo na menší byt 3+1 v panelovém domě.
   
 • 15 tisíc korun
  K dispozici Jsou menší dvoupokojové byty ve čtvrtích jako jsou Bubeneč a Vinohrady. Nebo větší třípokojové byty po rekonstrukcích na sídlištích.
   
 • 20 tisíc korun
  Se štěstím Je možné získat menší třípokojový byt na Malé Straně, běžně jsou na trhu k pronajmutí třípokojové byty na Vinohradech a v Dejvicích.

Sdílejte článek