Byt podle vašich představ. Co vše zohlednit při jeho koupi?

Koupě vlastního bydlení patří k nejdůležitějším rozhodnutím v našem životě, navíc se touto investicí často upíšeme k několika letům splácení hypotečního úvěru. Pro mnohé je tou ideální volbou byt. Co vše zohlednit a na co se především zaměřit při jeho výběru?

Byt podle vašich představ. Co vše zohlednit při jeho koupi?
  1. LOKALITA

Lokalita je při výběru bydlení podstatným kritériem. Místo, kde žijeme, významně ovlivňuje úroveň našeho bydlení. Nároky na lokalitu pro bydlení jsou samozřejmě jiné pro mladého člověka, který žije sám, jiné pro mladý pár, který se chystá založit rodinu. To by mělo být ve výběru určitě zohledněno. S tím souvisí občanská vybavenost v místě bydlení. Pro rodinu s dětmi bude důležité, zdali se v místě bydlení nachází školka, škola, lékař, hřiště apod. V neposlední řadě je volba lokality důležitá také z hlediska dostupnosti hromadné dopravy a bezpečnosti.

  1. NÁKLADY NA PROVOZ

Náklady na provoz hrají při výběru bytu klíčovou roli. Nechte si předložit souhrn plateb za energie a další náklady spojené s bydlením ještě před samotnou koupí bytu. Zateplení domu a stav oken ovlivňuje to, kolik budete měsíčně platit za teplo. Neméně důležité je také, kolik se platí do společného fondu oprav.

  1. STAV DOMU A SPOLEČNÝCH PROSTOR

Celkový stav domu je dalším významným kritériem. Ovlivňuje konečnou cenu bytu a vypovídá o tom, jakou prioritu má pro vaše sousedy kvalita bydlení z hlediska údržby a stavu společných prostor. Důležitý je celkový technický stav domu, rozvody vody, elektřiny a plynu. Výhodou je povědomí o tom, v jakém stavu je střecha a výtah. Jejich oprava je poměrně nákladná a koupě bytu by se mohla ve finále prodražit. Stejně tak by vás měly zajímat další plány společenství vlastníků či družstva, jaké jsou plánované investice v domě a jaký je zůstatek ve fondu oprav.

  1. PANEL/CIHLA

Panelové byty mají zpravidla nižší pořizovací cenu. Jde-li o stavební stránku věci, byt v cihlovém domě má často lepší stavební zpracování a zvukovou izolaci. Navíc v případě cihlových domů bývají na patrech povětšinou maximálně tři byty, v panelovém domě může být na patře klidně bytů i pět. Mnoho lidí proto volí byty v cihlových domech právě díky většímu soukromí.

  1. DISPOZICE A VELIKOST BYTU

Zaměřte se na světovou orientaci bytu, příčky, vestavěné vybavení. Zjistěte, zdali má byt sklep, balkón, terasu. Pro mnohé bude důležité smysluplné vnitřní uspořádání pokojů. Na logiku dispozičního řešení pak navazuje obytná plocha bytu.

  1. UMÍSTĚNÍ BYTU V DOMĚ

Podlaží bytu je pro někoho zásadní bod při rozhodování, pro někoho poslední věc na seznamu priorit. Umístění bytu v domě může ovlivňovat např. celkové bezpečí vašeho bydlení, ruch ze schodiště či tepelně-izolační vlastnosti bytu.

  1. CENA

Konečná cena bytu by měla odpovídat výše uvedeným faktorům. Velmi významná při konečném určení ceny je lokalita. V žádaných lokalitách je dost pravděpodobné, že si nemovitost svou cenu zachová i v době, kdy budou ceny nemovitostí klesat.

  1. FINANCOVÁNÍ

Protože většina z nás nemá naspořeno více než milion na pořízení nemovitosti, je nejčastějším řešením financování vlastního bydlení hypotéka. Je dobré srovnat více nabídek hypotečních úvěrů a vybrat si tu nejvhodnější. Jednoduchým řešením je obrátit se na zkušeného hypotečního zprostředkovatele, který vám s touto otázkou pomůže. Řešíte také financování koupě bytu či domu? Sjednejte si zdarma schůzku s naším makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

ČNB sjednocuje výklad o nákladech za předčasné splacení hypotéky

ČNB vydala tento týden stanovisko, ve kterém reaguje na nejasnou formulaci v zákoně o spotřebitelském úvěru. Její nepřesné znění vedlo k častým dotazům laické i odborné veřejnosti, co konkrétně znamená pojem „účelně vynaložené náklady, které...

Výhody bydlení v panelovém bytě

Vlastní bydlení může mít několik podob. Nejčastěji se při volbě nového domova rozmýšlíme mezi rodinným domem, novostavbouči bytem v cihlovém nebo panelovém domě. V panelových domech u nás žijí necelé tři miliony lidí, tedy přibližně čtvrtina národa....

S jakými náklady počítat při koupi nemovitosti na hypotéku

Chystáte se pořídit nemovitost a koupi budete financovat hypotékou? Připravte se na to, že kromě splátky hypotéky budete muset zaplatit ještě další výdaje, které jsou s pořízením nemovitosti spojené. Podívejte se, jaké náklady vás při pořízení nového...