Čeká vás letos refinancování hypotéky?

S novým rokem přibude také starost s refinancováním hypotečních úvěrů těm, kterým v letošním roce končí fixační období. Pro mnohé to také bude znamenat fakt, že budou podepisovat nové smlouvy s vyššími úrokovými sazbami, než měli doposud. Jak postupovat, abyste i za situace vyšších úrokových sazeb platili co nejméně?

Čeká vás letos refinancování hypotéky?

Jak postupovat

Refinancováním hypotečního úvěru se rozumí zřízení nové hypotéky za účelem splacení té původní. Vhodná doba na refinancování úvěru je konec fixačního období. Váš stávající poskytovatel hypotéky by vám měl zaslat nové podmínky hypotečního úvěru v dostatečném předstihu. Nové podmínky byste měli mít ideálně alespoň tři měsíce před koncem fixace.

Srovnání dalších nabídek

Výhodnější hypotéku vám může poskytnout jiná banka. Vyznat se v nabídce celého hypotečního trhu je ovšem poměrně náročné. Začněte tím, že si na hypoteční kalkulačce zadáte parametry vaší stávající hypotéky a hned zjistíte, která banka vám poskytne lepší podmínky. Své bance pak můžete zkusit předložit konkurenční nabídky. Pokud vaše banka své parametry neupraví, refinancujte hypotéku s jinou bankou.

Za splátku si nejspíš připlatíte

Mimo jiné budou končit fixace pětileté, tedy smlouvy, které klienti uzavírali v roce 2014. Významná část klientů bude refinancovat také smlouvy, kterým bude končit fixace tříletá. Průměrné sazby hypoték se pohybovaly kolem 3 % v roce 2014 a 2 % v roce 2016. Průměrná úroková sazba hypoték byla v listopadu 2018 dle údajů České národní banky (ČNB) 2,75 %.

 

Pro příklad si uvedeme navýšení úrokové sazby u hypotečního úvěru ve výši 2 mil. Kč se splatností na 30 let. Růst sazby z 2 % p.a. na 2,75 % p.a. by představoval nárůst měsíční splátky o zhruba 773 Kč.

Refinancujte v předstihu

Můžete se s bankou dohodnout na novém úroku již nyní a čerpání úvěru odložit až na příští rok. Na trhu jsou banky, které jsou schopné a ochotné slíbit sazbu na další fixační období až rok dopředu, záleží na konkrétní bance.

Nečekejte a obraťte se na specialistu

Centrální banka bude i v letošním roce pokračovat v tlumení expanzivní měnové politiky, proto můžeme i letos počítat s dalším navyšováním úrokových sazeb. Pokud chcete vědět, jak by mohly vypadat parametry vaší nové hypotéky, případně víte, že budete letos hypotéku refinancovat, není nic jednoduššího než se obrátit na hypotečního specialistu, který vám s celým procesem refinancování pomůže. Je to snadné. Sjednejte si zdarma schůzku a dozvíte se vše potřebné.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...

Refinancování hypotéky v roce 2022: Jaké zvolit fixační období?

Na refinancování hypotéky se letos musí připravit desítky tisíc lidí, které bude čekat nelehký úkol. Správně zvolit délku fixačního období a rozhodnout se, jak dlouho budou mít pevně stanovenou úrokovou sazbu. Ty rostou již několik měsíců v řadě a...

Refinancování hypotéky a vyvázání druhé nemovitosti ze zástavy

Ceny nemovitostí vzrostly v České republice za posledních pět let téměř nejvíce ze všech zemí Evropské unie. Vyšší cenový nárůst zaznamenali pouze v Maďarsku. Na jedné straně mohou rostoucí ceny nemovitostí představovat překážku v pořízení...