Čemu se vyvarovat při podpisu rezervační smlouvy

Pokud kupujete nemovitost přes realitní kancelář, zřejmě se nevyhnete podpisu rezervační smlouvy. Výjimkou však není ani prodej na přímo bez realitní agentury. Rezervační smlouva je právně závazný dokument, před jeho podpisem byste tak měli dodržet pár zásad, které vám zaručí, že následně nepřijdete o finanční prostředky. K podpisu se nenechejte tlačit a přistupte k němu až v ten moment, kdy máte zodpovězeno vše, co vás ohledně kupované nemovitosti zajímá.

Čemu se vyvarovat při podpisu rezervační smlouvy

Co je to rezervační smlouva?

Rezervační smlouva se uzavírá jako projev vážného zájmu budoucího kupujícího o koupi dané nemovitosti. Je to dokument, který specifikuje dobu, během níž nemůže prodávají nemovitost nabízet jinému zájemci. Obsahem rezervační smlouvy je také ustanovení o rezervačním poplatku. Ten může být posléze započítán na úhradu kupní ceny, stejně jako využit na úhradu smluvní pokuty pro případ nedodržení podmínek rezervační smlouvy.

1/ Technický stav nemovitosti

Před podpisem rezervační smlouvy mějte prověřený technický stav domu či bytu. Vyplatí se najmout odborníka, který vám prověří, jaká je statika nemovitosti, rozvody elektřiny, zateplení a izolace, případně odhalí mezery v energetické náročnosti stavby.

2/ Právní stav nemovitosti

Realitní agentura vám v ceně za poskytnuté služby většinou nabízí také služby právního poradce. Právní zástupce však jedná především v zájmu dané agentury, proto se vyplatí spolupracovat s vlastním nezávislým právním poradcem. Ten ověří, zdali nemovitost nemá právní vady (věcné břemeno, zástavní právo, omezení vlastnických práv), stejně tak vám zkontroluje a prověří veškerou smluvní dokumentaci.

Jednání o finálním znění dalších smluv (smlouva o smlouvě budoucí a kupní smlouva) by mělo proběhnout ještě před podpisem rezervační smlouvy. Neshoda na znění kupní smlouvy by mohla vést ke zrušení celé koupě a vy byste mohli přijít o rezervační poplatek.

3/ Financování koupě nemovitosti

Pokud plánujete koupi financovat úvěrem na bydlení, začněte s bankou jednat o poskytnutí hypotečního úvěru (úvěru ze stavebního spoření) ještě před tím, než budete cokoli podepisovat. V momentě, kdy máte nemovitost vybranou, můžete se v bance dohodnout na konkrétní výši úvěru. Pozor, ta se vždy stanovuje na základě odhadu ceny nemovitosti, nikoli za základě ceny, za kterou nemovitost kupujete. Odhad je dobré mít zpracován dříve, než se rezervační smlouvou zavážete ke koupi nemovitosti. Jinak by se mohlo stát, že odhadce stanoví nižší cenu nemovitosti, než je kupní cena, a vy nedosáhnete na úvěr v dostatečné výši.

Jak na výběr správné hypotéky?

S vyřízením hypotečního úvěru vám pomůže hypoteční makléř. Je to nejjednodušší způsob, jak se vyhnout časově náročnému obíhání bankovních domů a následnému složitému srovnávání nabídek. Zkušený odborník vám pomůže s výběrem ideální varianty a vyřízením potřebných formalit. Obraťte se na naše hypoteční makléře a sjednejte si zdarma schůzku ještě dnes.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...