Ceny nemovitostí rostou. ČNB zatím sazby ponechává beze změny

Osobní vlastnictví bylo a zřejmě ještě dlouho bude nejvyhledávanější a nejprestižnější formou bydlení. Situace na trhu nemovitostí je však z pohledu dostupnosti nových bytů stále velmi špatná. I to je důvodem růstu cen nových bytů a domů. Dobrou zprávou může být, že poslední zasedání ČNB proběhlo bez dalšího zvyšování úrokových sazeb.

Ceny nemovitostí rostou. ČNB zatím sazby ponechává beze změny

Ceny nemovitostí opět rostly

Růst cen nemovitostí v České republice ve třetím čtvrtletí loňského roku v meziročním vyjádření vzrostl z 8,1 % (na konci června) na 8,7 %. V rámci zemí Evropské unie byl růst čtvrtý nejvyšší. Více než u nás se zdražovaly nemovitosti v Irsku, v Nizozemí a ve Slovinsku. Údaje zveřejnil letos na konci ledna evropský statistický úřad Eurostat.

Dražší bydlení v celé Evropě

V celé Evropské unii se ceny zvýšily o 4,3 %. Oproti průměru EU tak u nás ceny domů a bytů rostly dvakrát rychleji. K největšímu nárůstu došlo ve sledovaném období ve Slovinsku (15,1 %) a v Nizozemsku (10,2 %). Pouze ve dvou zemích EU se ceny snížily, ve Švédsku (2,1 %) a v Itálii (0,8%).

Nelehká situace na realitním trhu

V případě České republiky je problémem především nedostatek nových nemovitostí k prodeji, který vede k vysokém růstu jejich cen. Schvalovací procesy stavebních řízení jsou příliš zdlouhavé, čímž brzdí výstavbu nových realit. Developeři díky tomu nestíhají pružně reagovat na rostoucí poptávku po bydlení.

Úrokové sazby beze změny

Bankovní rada ČNB na svém jednání, které proběhlo 7. února 2019, ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Základní úroková sazba (2T repo sazba), od níž se částečně odvíjí úročení komerčních úvěrů, zůstává na úrovni 1,75 %. Beze změny zůstaly také další dvě úrokové sazby, které ČNB využívá jako své základní měnověpolitické nástroje - diskontní sazba (0,75 %) a lombardní sazba (2,75 %).

Budou letos sazby růst?

Guvernér ČNB Jiří Rusnok na tiskové konferenci uvedl, že si dovede letos představit jedno i dvě zvýšení úrokových sazeb. Zároveň však také dodal, že v případě nepříznivých okolností žádné zvýšení nemusí nastat. Centrální banka zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,9 % a pro příští rok na 3 %. V předchozí listopadové prognóze centrální banka počítala letos i příští rok s růstem ekonomiky o 3,3 %.

Financování

Kupujete nemovitost a potřebujete pomoct s financováním? Obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Hypoteční specialista vám poskytne nabídky z více bank a pomůže s výběrem hypotéky. Pokud máte další otázky k financování, sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...

Mimořádné splacení hypotéky se prodraží

„Kdo se nepoučí z historie, je odsouzen ji opakovat.“ Dost možná se česká vláda inspirovala právě tímto citátem, když rozhodla, že je nejvyšší čas umožnit bankám, aby si za předčasné splacení hypotéky před termínem fixace účtovaly vyšší poplatek....

Rok 2023: Co nás čeká na trhu hypoték?

Zájem o nové hypotéky v roce 2022 prudce klesl. Důvodem byly hlavně vysoké úroky a rostoucí ceny nemovitostí. Se sny o vlastním bydlení se tak v loňském roce musela na čas rozloučit velká část lidí. Jak to bude v roce 2023? Budou úrokové sazby z hypoték...