Ceny nemovitostí rostou. Nezapomeňte si upravit pojištění

Vlastníte nemovitost? Pak vás jistě současná situace na trhu s nemovitostmi velice těší. Ceny bytů i domů rostou, čímž se zvedá také hodnota vašeho majetku. Velkým problémem se však mohou stát starší pojistné smlouvy, respektive dříve stanovené a neaktualizované pojistné částky, které v mnoha případech dávno neodpovídají hodnotě pojištěného majetku.

Ceny nemovitostí rostou. Nezapomeňte si upravit pojištění

Co je to podpojištění

Výše pojistného je stanovena z hodnoty pojištěného majetku. Čím vyšší hodnota pojištěné věci, tím vyšší pojistné. Podpojištění je stav, který nastává v případě, je-li pojistná částka v době pojistné události nižší než pojistná hodnota pojištěného majetku. Při něm sice platí pojištěný nižší pojistné, dojde-li však k pojistné události, musí také počítat s nižším plněním. A to v přímé úměře s podpojištěním. Ke krácení plnění nedojde pouze v případě, kdy je rozdíl mezi pojistnou hodnotou a pojistnou částkou nižší než 15 či 20 %. Záleží na podmínkách konkrétní pojistky.

Prováděli jste rekonstrukci? Upravte si pojištění

Pojistné smlouvy je nutné průběžně aktualizovat. Častým problémem jsou případy, kdy si majitelé zapomněli doplnit a zvýšit pojistnou částku např. po provedené rekonstrukci. Stejná situace pak platí v případě, kdy si do domácnosti pořídíte předmět, který její hodnotu výrazně navýší. Může se jednat např. o cenný obraz nebo drahou elektroniku. V případě nečekané události se pak může stát, že nebudete mít dostatek finančních prostředků na opravu či znovu pořízení poškozených, zničených či odcizených věcí.

Příklad: Krácení plnění v případě podpojištění

Před 10 lety jste si zakoupili dům za 2,5 mil. korun. Na tuto částku jste si ho také pojistili (pojistná částka). Před dvěma lety jste prováděli rekonstrukci, ceny nemovitostí za posledních 10 let také vzrostly, dům má nyní hodnotu 5 mil. korun (pojistná hodnota). Sjednaná pojistka je však na částku 2,5 mil. korun. Podpojištění v tomto případě činí 50 %. Když přijde vichřice a strhne vám střechu v hodnotě 800 tisíc korun, nedostanete od pojišťovny 800 tisíc korun. Pojišťovna bude krátit plnění poměrem, v jakém máte podpojištěnou celou nemovitost. V takovém případě byste od pojišťovny dostali 400 tisíc korun, tedy polovinu škody.

Tipy pro vás

1/ Pravidelně aktualizujte pojistné smlouvy – stejně jako si každý rok kontrolujete hodnotu svého auta, měli byste každý rok kontrolovat také pojistné smlouvy na domácnost a nemovitost.

2/ Sjednejte si u smlouvy indexaci – tedy pravidelné navýšení pojistné částky, a tím i pojistného, po celou dobu trvání pojištění. Myslete však na to, že tímto krokem nemáte zajištěno, že pojistná hodnota odráží aktuální situaci na trhu.

3/ Obraťte se na odborníka – nejlepší cestou, jak mít jistotu, že máte nastaveny všechny vaše pojistky správně, je přenechat tuto práci na specialistovi, který se o to postará.

GEPARD je řešení

Podceňovat pojištění majetku se nevyplácí. Někdy stačí opravdu málo a můžeme přijít téměř o všechno. Navíc je dobré čas od času překontrolovat, zdali pojistka, kterou máme, stále splňuje vše, co od ní aktuálně očekáváme. Ať už o novém pojištění uvažujete nebo právě přemýšlíte, zdali máte své parametry správně nastaveny, neváhejte se obrátit na naše odborníky. Sjednejte si schůzku zdarma ještě dnes.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka a životní pojištění: Vyplatí se pojištění k hypotéce kvůli nižší sazbě?

Rostoucí ceny nemovitostí současně zdražují i pojistné nemovitostí, zvyšují se ale i náklady na životní pojištění.

Týká se to především lidí s hypotékou, kteří v životním pojištění potřebují pokrýt plně zdravotní rizika na celkovou hodnotu hypotéky.

Tornádo a pojištění nemovitosti aneb Jak pojistit své bydlení

Pořídit si vlastní bydlení stojí obrovské množství času, úsilí a financí. A bohužel ani když se to podaří, nemáte jistotu, že se ze dne na den, z minuty na minutu nepřihodí něco, co vámváš vysněný domov před očima zdevastuje. Katastrofický zásah...

GEPARD & RENOMIA: Spojení silných

Společnost Gepard Finance je již řadu let největším hypotečním specialistou na českém trhu. Svým franšízovým partnerům, makléřům a klientům přináší v oblasti hypoték a úvěrů dlouhodobě řadu výhod a novinek. Cílem společnosti vždy bylo poskytovat ty...