Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Češi a hypotéka 2020. Jak se rozhodujeme při volbě hypotéky?

Češi touží po vlastním bydlení. Nic na tom nemění ani koronavirová krize, která jako by se hypoték vůbec netýkala. Objemy poskytnutých hypoték rostou a je stále pravděpodobnější, že letošní rok bude z hlediska celkového objemu poskytnutých hypoték rekordní. Za jakým účelem si lidé hypotéku nejčastěji berou a co ovlivňuje jejich konečné rozhodnutí?

Prodej domu

Rok 2020: Hypotéky útočí na rekord

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v září dle statistik České národní banky a České bankovní asociace 18,8 miliardy korun. To je o 40 % více než v září 2019. Prozatímní výsledky však nejsou nikterak výjimečné co do počtu nových smluv. Za letošními rekordními čísly stojí především stagnující či rostoucí ceny nemovitostí, díky kterým roste také průměrná výše hypotéky. Zájem lidí o hypotéky je podporován také nízkými úrokovými sazbami a zrušením daně z nabytí nemovitosti.

Úrokové sazby stále klesají

Úrokové sazby hypotečních úvěrů klesají již šestý měsíc za sebou. V září se dle dat ČNB průměrná úroková sazba z hypotečních úvěrů snížila na 2,12 %, což v meziročním srovnání představuje pokles o 0,37 procentního bodu. Stejně tak úroková sazba ze stavebního spoření poklesla na 3,38 %. Dle hlavního poradce České bankovní asociace (ČBA) Vladimíra Staňury je další vývoj hypotečních sazeb nejistý. Uvádí, že banky mohou jít díky poklesu sazeb na mezibankovním trhu se svojí nabídkou úrokových sazeb dolů, a i když se prostor pro pokles výrazně snižuje, stále ještě existuje.

Češi se hypotéky nebojí ani v době krize

Z průzkumu ČBA Češi a hypotéky 2020 vyplývá, že téměř desetina respondentů hypotéku plánuje i navzdory probíhající koronavirové pandemii. Buď ji plánovali ještě před vypuknutím pandemie, nebo jejich zájem právě pandemie a současné podmínky na trhu podnítily. Dopočtem lze dojít k závěru, ze z věkové skupiny mezi 18 a 49 lety, kam lze zařadit naprostou většinu žadatelů o hypoteční úvěr, o hypotéce nyní uvažuje zhruba 400 tisíc lidí.

Cesta za vlastním bydlením je s hypotékou snazší

Podle průzkumu má v současnosti hypotéku více než pětina Čechů, tedy asi 700 tisíc domácností. V drtivé většině případů si Češi hypotéku plánují vzít na nákup bytu či domu (67 %), část si pak hypotéku plánuje vzít za účelem rekonstrukce (17 %). Na 10 % Čechů si na hypotéku plánuje pořídit pozemek.

Výše hypotéky se nejčastěji pohybuje v rozmezí jednoho až dvou milionů korun (36 %), hypoteční úvěr v rozmezí dva až tři miliony korun splácí 17 % dotázaných. S rostoucí průměrnou výší roste také průměrná doba splácení hypotéky. Obvyklá doba splácení hypoték je dle průzkumu mezi 25 a 30 lety (56 %), v 17 % mezi 20 a 24 lety.

Obr. 1 Účel hypotéky


Zdroj: ČBA

Češi věří hypotečním poradcům

Velká část dotázaných, kteří již hypotéku splácejí, uvedla, že při výběru hypotéky dali na svého hypotečního poradce (45 %). Naopak ti, kteří hypotéku teprve plánují, především pak mladší generace, se chtějí rozhodovat na základě úrokové sazby (53 %) a výše RPSN (42 %). Při výběru nemovitosti je pak pro 32 % Čechů podstatná především její cena a velikost (18 %).


Obr. 2 Jak se Češi rozhodují při výběru hypotéky?

Zdroj: ČBA

Obraťte se na hypotečního makléře Gepard Finance

Zvažujete koupi vlastní nemovitosti? Pokud chcete mít jistotu, že financování proběhne hladce a v pořádku, obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

5 tipů, jak vybrat vhodný byt na investici

Nízké úrokové sazby z hypoték, rostoucí ceny nájmů a zrušená daň z nabytí nemovitostí činí z pořízení bytu na pronájem velmi atraktivní investici. Mnoho Čechů investuje do nemovitosti s myšlenkou, že byt v budoucnu přenechají svým potomkům. Jenže jak...

Vysoké ceny nemovitostí ženou Čechy do menších bytů

Podle nejnovější statistiky Eurostatu žije v přelidněné domácnosti přes 15 % Čechů. I přesto, že tento podíl v posledních letech klesá, poptávka po malometrážních bytech je především ve velkých městech stále obrovská. Stojí za ní vysoké ceny...

Splácíte hypotéku a máte naspořené volné peníze? Ušetřete s offsetovou hypotékou

Představte si situaci, že splácíte hypotéku a máte naspořenu také finanční rezervu pro případ nenadálých výdajů, kterou nechcete nijak speciálně investovat.Věděli jste, že na trhu existuje hypotéka, se kterou simůžete díky úsporám snížitúrok a tím...