Češi a hypotéky 2022: Hypotéku vybíráme nejčastěji podle úrokové sazby

Zájem Čechů o hypotéky vlivem rostoucích cen nemovitostí a vysokých úrokových sazeb klesá, respektive se navrací k normálu let před covidem. Zdá se však, jakoby samotná krize a nejistota ohledně budoucího vývoje cen v Češích umocňovala potřebu bezpečí a jistoty, kterou nalézají právě ve vlastním bydlení. Potvrzuje to také průzkum České bankovní asociace a výzkumné agentury Ipsos Češi a hypotéky 2022. O jaké hypotéky je zájem, jak dlouhou fixaci mají v plánu volit ti, kteří se chystají o hypotéku teprve žádat a jak dlouhou splatnost budou volit?

hypotéky budou dražší

O hypotéce uvažují převážně mladí lidé

Hypotéku má dle uvedeného průzkumu necelá pětina Čechů a o jejím sjednání uvažuje zhruba 13 % populace. Ve srovnání s předchozím rokem by letos ještě více Čechů financovalo koupi vlastního bydlení hypotékou. Pro pořízení bydlení by ji využilo 60 % oslovených lidí, což je o 7 procentních bodů víc než loni. Nákup vlastního bydlení by hypotékou řešili převážně mladí lidé do 44 let a lidé žijící v Praze (69 %). Z vlastních úspor by si pak vlastní bydlení pořizovali především lidé nad 54 let.

Hypotékou financujeme nejčastěji koupi bydlení

Nejčastějším důvodem pro pořízení hypotéky je i nadále koupě bytu či domu za účelem vlastního bydlení. V porovnání s minulým rokem Češi při výběru nemovitosti o něco méně hledí na kvalitu životního prostředí, více je ale zajímá typ nemovitosti nebo dopravní dostupnost. O něco více než loni lidi zajímá také blízkost k ostatním členům rodiny nebo dojezdový čas do práce. Dalšími důvody pro sjednání hypotečního úvěru jsou s velkým odstupem rekonstrukce domácnosti, koupě nemovitosti k pronájmu, popřípadě pořízení bydlení pro děti či rodiče.

Při výběru hypotéky rozhoduje úroková sazba

V letošním roce při výběru poskytovatele hypotéka klesá vliv doporučení finančního poradce (36 % v roce 2022, 41 % v roce 2021). Mnohem častěji Češi volí podle výše úrokové sazby (45 %), zajímá je také výše RPSN (30 %) a výše měsíčních splátek (29 %). U skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů vzrostla úroková sazba v dubnu 2022 na 4,39 % z březnových 4,15 %.

Obr. č. 1 Průměrná hypoteční sazba - nové obchody

Zdroj: cbaonline.cz

Na bydlení si půjčujeme každým rokem více

Dle dat ČBA Hypomonitoru, který využívá souhrnné statistiky za celý bankovní trh a data do něj poskytují všechny tuzemské banky a stavební spořitelny nabízející hypotéky, si Češi loni průměrně půjčovali 3,3 milionu korun, což je ve srovnání s rokem 2020 o 500 tisíc korun více. Hypotéku mezi 5 – 6 miliony zvažují nejvíce mladí lidé do 26 let (7 %), mezi 2 – 3 miliony jsou to lidé ve věku 27 – 35 let (27 %) a hypotéku do 1 mil. Kč zvažují nejvíce lidé starší 54 let.

Obr. č. 2 Měsíční splátka průměrné hypotéky duben 2022

Zdroj: cbaonline.cz

Roste zájem o hypotéky s delší splatností

Nejvíce Češi mají a nebo plánují hypotéku nad 25 let. Necelá pětina pak má hypotéku na 15 let a zhruba třetina těch, co se na hypotéku připravují, o této délce uvažuje. Nejčastější fixace úrokové sazby je 5 let. Tu volí téměř polovina těch, kteří si hypotéku již pořídili, nebo o tom uvažují (46 %). Následuje fixace tříletá (14 %) a desetiletá (13%).

Na splátku padne více než pětina čistého příjmu

Více než 20 % čistého příjmu splácí měsíčně třetina domácností a počítá s tím necelá polovina těch, kteří půjčku na bydlení plánují. Největší riziko přitom vidí v úmrtí nebo nemoci spolužadatele o půjčku. Přibližně polovina Čechů (47 %) se zároveň obává rostoucích výdajů. Naopak nejméně se obáváme komplikací spojených s rozchodem nebo rozvodem s partnerem.

Potřebujete pomoci s hypotékou? Obraťte se na Gepard Finance

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...