Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Češi dluží o 179 miliard korun více

Celkové zadlužení Čechů se meziročně opět zvýšilo a velkou roli na tomto růstu hraje neutuchající zájem lidí o levné hypotéky nejen v předchozím roce, ale také v prvním čtvrtletí letošního roku. Celkový počet lidí s úvěrem na bydlení přitom klesá. Jak je to možné? O kolik vzrostly průměrné ceny nemovitostí a kde si za bydlení připlatíme nejvíce?

rozhodnutí

Nejvyšší podíl mají úvěry na bydlení

Celkově dlužíme ke konci prvního čtvrtletí letošního roku dle informací evidovaných v Bankovním a Nebankovním registru klientských informací už přes 2,67 bilionu korun. Meziročně se dluh navýšil o 179 miliard korun a zcela jasně nejvyšší podíl na tomto nárůstu nesou úvěry na bydlení. Celkový dluh na bydlení se za poslední rok zvýšil o 189 miliard korun na 2,18 bilionů korun.

Nejvíce si za bydlení připlatíte v Praze

Dle údajů poradenské společnosti Deloitte vzrostly průměrné ceny bytů v Praze a krajských městech ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku o 5,1 % na 73 800 Kč za metr čtvereční. Nejvýrazněji zdražily byty v Karlových Varech (o 16,4 % na 32 100 Kč/m² ), Ústí nad Labem (o 9 % na 24 800 Kč/m² ) a v Ostravě (o 8,5 % na 32 100 Kč/m² ). Nejdražší byty jsou i nadále v Praze, kde stojí metr čtvereční v průměru 98 100 Kč.

Méně hypoték za více peněz

Svou roli na vysokém dluhu na bydlení hraje fakt, že přetrvává zájem lidí o nemovitosti v Praze a ve Středočeském a Plzeňském kraji, kde jsou ceny nemovitostí vyšší než v ostatních krajích. Během prvního čtvrtletí letošního roku se objem dluhu určeného na bydlení zvýšil o 66 miliard korun, a to i přes skutečnost, že celkový počet lidí s úvěrem na bydlení se oproti konci loňského roku snížil o 1 127. Meziročně dokonce klesl počet lidí s tímto typem úvěru o 5 697 osob.

Klesá počet lidí, kteří nesplácejí své úvěry

I přes veškeré obavy ohledně splácení úvěrů po skončení zákonného úvěrového moratoria si Češi ve splácení svých závazků vedou dobře. Počet lidí, kteří své splátky nezvládají řádně splácet, dokonce v prvním čtvrtletí letošního roku poklesl. Zmenšil se také nesplácený dluh u úvěrů na bydlení o 1,3 miliardy korun (16 %) na výsledných 6,9 miliardy korun.

Hypotéky až po zralé úvaze

Také počet lidí, kteří nesplácejí své úvěry na bydlení, se meziročně snížil o 2,5 tisíce lidí. Celkově je tento počet 13 250. Dá se říci, že tento trend je spíše dlouhodobý. Za posledních 5 let se počet lidí, kteří nezvládají splácet úvěry na bydlení, snížil dokonce o 58 % (necelých 19 tis. lidí). Svou roli hraje bezesporu skutečnost, že si lidé berou úvěry na bydlení zpravidla až po zralé úvaze a dokáží si tak v dlouhodobém horizontu lépe rozvrhnout své finance.

Potřebujete hypotéku?

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Rok s koronavirem: Češi chtějí bydlet ve vlastním a hypotéky se nebojí

Češi chtějí i nadále bydlet ve vlastním a v touze po bydlení je nezastaví ani pandemická situace. Také statistiky ČNB o tzv. nevýkonných hypotečních úvěrech potvrzují velmi dobrou platební morálku Čechů, kteří si na nedostatek příjmu nestěžují. Podle...

Hypotéka a sankce – s jakými sankcemi se lze při splácení hypotéky setkat?

Čerpání a splácení hypotečního úvěru může být v některých situacích spojeno se sankcemi za nedodržení smluvních podmínek. Ty jsou podrobně definovány v tom nejdůležitějším dokumentu, kterým je hypoteční smlouva. Konkrétní výše poplatků či sankcí je...

Jak zvýšit své šance na získání hypotéky?

Hypoteční trh pokračuje i v letošním roce ve své spanilé jízdě a objemy poskytnutých hypoték v prvních měsících roku trhají rekordy.Sen o vlastním bydlení může pokazit jen zamítnutí žádosti o hypoteční úvěr. Víte, jakmůžetezvýšit své šance na...