Češi dluží o 179 miliard korun více

Celkové zadlužení Čechů se meziročně opět zvýšilo a velkou roli na tomto růstu hraje neutuchající zájem lidí o levné hypotéky nejen v předchozím roce, ale také v prvním čtvrtletí letošního roku. Celkový počet lidí s úvěrem na bydlení přitom klesá. Jak je to možné? O kolik vzrostly průměrné ceny nemovitostí a kde si za bydlení připlatíme nejvíce?

rozhodnutí

Nejvyšší podíl mají úvěry na bydlení

Celkově dlužíme ke konci prvního čtvrtletí letošního roku dle informací evidovaných v Bankovním a Nebankovním registru klientských informací už přes 2,67 bilionu korun. Meziročně se dluh navýšil o 179 miliard korun a zcela jasně nejvyšší podíl na tomto nárůstu nesou úvěry na bydlení. Celkový dluh na bydlení se za poslední rok zvýšil o 189 miliard korun na 2,18 bilionů korun.

Nejvíce si za bydlení připlatíte v Praze

Dle údajů poradenské společnosti Deloitte vzrostly průměrné ceny bytů v Praze a krajských městech ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku o 5,1 % na 73 800 Kč za metr čtvereční. Nejvýrazněji zdražily byty v Karlových Varech (o 16,4 % na 32 100 Kč/m² ), Ústí nad Labem (o 9 % na 24 800 Kč/m² ) a v Ostravě (o 8,5 % na 32 100 Kč/m² ). Nejdražší byty jsou i nadále v Praze, kde stojí metr čtvereční v průměru 98 100 Kč.

Méně hypoték za více peněz

Svou roli na vysokém dluhu na bydlení hraje fakt, že přetrvává zájem lidí o nemovitosti v Praze a ve Středočeském a Plzeňském kraji, kde jsou ceny nemovitostí vyšší než v ostatních krajích. Během prvního čtvrtletí letošního roku se objem dluhu určeného na bydlení zvýšil o 66 miliard korun, a to i přes skutečnost, že celkový počet lidí s úvěrem na bydlení se oproti konci loňského roku snížil o 1 127. Meziročně dokonce klesl počet lidí s tímto typem úvěru o 5 697 osob.

Klesá počet lidí, kteří nesplácejí své úvěry

I přes veškeré obavy ohledně splácení úvěrů po skončení zákonného úvěrového moratoria si Češi ve splácení svých závazků vedou dobře. Počet lidí, kteří své splátky nezvládají řádně splácet, dokonce v prvním čtvrtletí letošního roku poklesl. Zmenšil se také nesplácený dluh u úvěrů na bydlení o 1,3 miliardy korun (16 %) na výsledných 6,9 miliardy korun.

Hypotéky až po zralé úvaze

Také počet lidí, kteří nesplácejí své úvěry na bydlení, se meziročně snížil o 2,5 tisíce lidí. Celkově je tento počet 13 250. Dá se říci, že tento trend je spíše dlouhodobý. Za posledních 5 let se počet lidí, kteří nezvládají splácet úvěry na bydlení, snížil dokonce o 58 % (necelých 19 tis. lidí). Svou roli hraje bezesporu skutečnost, že si lidé berou úvěry na bydlení zpravidla až po zralé úvaze a dokáží si tak v dlouhodobém horizontu lépe rozvrhnout své finance.

Potřebujete hypotéku?

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...