Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Češi dluží o 179 miliard korun více

Celkové zadlužení Čechů se meziročně opět zvýšilo a velkou roli na tomto růstu hraje neutuchající zájem lidí o levné hypotéky nejen v předchozím roce, ale také v prvním čtvrtletí letošního roku. Celkový počet lidí s úvěrem na bydlení přitom klesá. Jak je to možné? O kolik vzrostly průměrné ceny nemovitostí a kde si za bydlení připlatíme nejvíce?

rozhodnutí

Nejvyšší podíl mají úvěry na bydlení

Celkově dlužíme ke konci prvního čtvrtletí letošního roku dle informací evidovaných v Bankovním a Nebankovním registru klientských informací už přes 2,67 bilionu korun. Meziročně se dluh navýšil o 179 miliard korun a zcela jasně nejvyšší podíl na tomto nárůstu nesou úvěry na bydlení. Celkový dluh na bydlení se za poslední rok zvýšil o 189 miliard korun na 2,18 bilionů korun.

Nejvíce si za bydlení připlatíte v Praze

Dle údajů poradenské společnosti Deloitte vzrostly průměrné ceny bytů v Praze a krajských městech ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku o 5,1 % na 73 800 Kč za metr čtvereční. Nejvýrazněji zdražily byty v Karlových Varech (o 16,4 % na 32 100 Kč/m² ), Ústí nad Labem (o 9 % na 24 800 Kč/m² ) a v Ostravě (o 8,5 % na 32 100 Kč/m² ). Nejdražší byty jsou i nadále v Praze, kde stojí metr čtvereční v průměru 98 100 Kč.

Méně hypoték za více peněz

Svou roli na vysokém dluhu na bydlení hraje fakt, že přetrvává zájem lidí o nemovitosti v Praze a ve Středočeském a Plzeňském kraji, kde jsou ceny nemovitostí vyšší než v ostatních krajích. Během prvního čtvrtletí letošního roku se objem dluhu určeného na bydlení zvýšil o 66 miliard korun, a to i přes skutečnost, že celkový počet lidí s úvěrem na bydlení se oproti konci loňského roku snížil o 1 127. Meziročně dokonce klesl počet lidí s tímto typem úvěru o 5 697 osob.

Klesá počet lidí, kteří nesplácejí své úvěry

I přes veškeré obavy ohledně splácení úvěrů po skončení zákonného úvěrového moratoria si Češi ve splácení svých závazků vedou dobře. Počet lidí, kteří své splátky nezvládají řádně splácet, dokonce v prvním čtvrtletí letošního roku poklesl. Zmenšil se také nesplácený dluh u úvěrů na bydlení o 1,3 miliardy korun (16 %) na výsledných 6,9 miliardy korun.

Hypotéky až po zralé úvaze

Také počet lidí, kteří nesplácejí své úvěry na bydlení, se meziročně snížil o 2,5 tisíce lidí. Celkově je tento počet 13 250. Dá se říci, že tento trend je spíše dlouhodobý. Za posledních 5 let se počet lidí, kteří nezvládají splácet úvěry na bydlení, snížil dokonce o 58 % (necelých 19 tis. lidí). Svou roli hraje bezesporu skutečnost, že si lidé berou úvěry na bydlení zpravidla až po zralé úvaze a dokáží si tak v dlouhodobém horizontu lépe rozvrhnout své finance.

Potřebujete hypotéku?

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

V dostupnosti bydlení patříme k nejhorším v Evropě

Všichni máme různé životní cíle, ovšem tím nejčastějším bývá pro většinu Čechů stále touha pobydlení „ve vlastním“. Také finanční poradci se shodujína tom, že nejvýhodnější je našetřit si na vlastní bydlení a nemuset tak platit celý život nájem....

Jak na nákup nemovitosti v dražbě

V posledních dvou letech ceny nemovitostí přímo raketově rostou. V některých regionech je meziroční růst cen i více jak 20 %. V kombinaci se zvyšujícími se úrokovými sazbami hypoték se tak pořízení vlastního bydlení stává pro mnohé nedostupné. Zájemci o koupi...

Konec hypoteční turistiky? Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky

Předčasné splacení hypotéky vyvolává v posledních letech vášnivé diskuze a rozděluje společnost na dva tábory. Na jedné straně stojí zastánci levné hypoteční turistiky, díky které mají možnost za poměrně nízký poplatek kdykoli předčasně doplatit...