Česká národní banka omezí 100% hypotéky

Česká národní banka se rozhodla zpřísnit své doporučení ve věci výše limitů ukazatele LTV u nově poskytovaných úvěrů. V současné době většina bank na trhu nabízí svým klientům možnost získání hypotečního úvěru až do výše 100 % hodnoty nemovitosti. Banky, které se omezují na 90 %, případně i méně, jsou na trhu spíše výjimkou. Tato praxe se nyní změní.

Česká národní banka omezí 100% hypotéky

Co znamená „LTV“?
Pojmem LTV se označuje poměr mezi výší úvěru a hodnotou zástavy. Např. úvěr 700.000 Kč zajištěný nemovitostí v hodnotě 1.000.000 Kč má LTV 70 %.

Jaké změny nás čekají?
Od 1. 10. 2016 se doporučený maximální limit LTV snižuje na 95 %.

Od 1. 4. 2017 se doporučený maximální limit LTV snižuje na 90 %.

Omezení limitu LTV ve dvou etapáchKonec 100% hypoték 

Současný doporučený maximální limit LTV ve výši 100 % se od 1. 10. 2016 snižuje na 95 %.

To je však jen první dílčí krok, protože tím omezení maximálního LTV nekončí. Od 1. 4. 2017 se totiž tento limit ještě dále sníží na 90 %. 

Kromě tohoto omezení maximální výše LTV ještě ČNB zpřísňuje také doporučení ohledně toho, jaký podíl nových hypoték banky mohou poskytnout v oblasti „vysokých“ LTV. Současné doporučení je stanoveno tak, aby banky poskytovaly maximálně 10 % objemu nových hypoték s LTV v rozmezí 90 – 100 %.

Nyní se tento limit posuna na maximálně 10 % objemu nových hypoték s LTV v rozmezí 85 – 95 % a následně od 1. 4. 2016 se limit stanoví dokonce na 15 % z objemu nově poskytnutých úvěrů v rozmezí hodnot LTV 80–90 %.

Jedná se tedy nejen o omezení maximální výše LTV ale navíc o opatření, které bude banky omezovat v poskytování hypoték v horní hladině povolené výše LTV.

V tuto chvíli nám nezbude, než počkat, jak se s těmito omezeními banky vypořádají. Je ale velmi pravděpodobné, že pro část klientů může toto omezení v budoucnu představovat jistou komplikaci. Proto neváhejte a kontaktujte naše specialisty.

 

foto David EimAutor článku: 
 
David Eim
produktový manager
GEPARD FINANCE a.s.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak vypočítat RPSN (roční procentní sazba nákladů)

Podle zákona o spotřebitelském úvěru pod pojmem "roční procentní sazba nákladů" (nebo častěji jen "RPSN") rozumíme "celkové náklady spotřebitelského úvěru vyjádřené jako roční procento z celkové výše spotřebitelského úvěru".

Na jednu stranu se...

Mimořádné splátky hypoték ztraceny ve slepé uličce

17. 9. 2020, Profi Poradenství & Finance: Komentář k hypotečnímu trhu

Slepá ulička se vyznačuje tím, že na jejím konci je zeď a dál to prostě nejde. Pokud zeď není vysoká, můžeme ji přelézt a uvidíme, co je za ní. Anebo se vrátíme na křižovatku a...

Úrokové sazby, očekávaný vývoj v roce 2020

Během nedávné doby Česká národní banka přistoupila bezprostředně dvakrát po sobě ke snížení klíčových úrokových sazeb. V té souvislosti se objevují úvahy, že úrokové sazby hypotečních úvěrů by mohly či dokonce měly klesnout.

Objevila se dokonce...