Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Česká národní banka opět zvýšila úrokové sazby. Co to znamená pro hypotéky?

Ani na začátku roku 2018 změny na hypotečním trhu nekončí. Sotva jsme se oklepali ze zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték, přišel konec intervencí ČNB vůči české koruně. A hned nato zvýšila národní finanční instituce své úrokové sazby – a jako by ani to nestačilo, následovalo ještě jedno navýšení.

Úrokové sazby hypoték i nadále rostou.

Průměrná hodnota úrokových sazeb hypoték se během loňského roku zvýšila z lednových 1,82 % na současných 2,15 procenta. Teprve nyní se totiž na hypoteční trh naplno přelévá zvýšení sazeb, se kterým přišla Česká národní banka v dubnu loňského roku.

A po sedmi měsících je zde další zvýšení. Přitom to minulé proběhlo až po pěti letech od navýšení předchozího. Nynější nárůst mění dvoutýdenní repo sazbu na 0,5 %, na stejnou hodnotu se zvyšuje sazba lombardní. Beze změny (na úrovni 0,05 %) zůstává i nadále diskontní sazba – s tou ostatně nehnul ani první letošní zásah do úrokové politiky ČNB.

Další zdražování na obzoru

Navyšování sazeb bezprostředně dopadá na variabilní hypotéky. Pro ty je typická absence fixačního období – jejich úroky odráží politiku České národní banky vůči úrokovým sazbám.

Je proto téměř jisté, že dalšímu zdražování hypoték se nevyhneme. Těm zájemcům, kteří úvěr na bydlení právě zvažujete, doporučujeme, abyste příliš neotáleli a začali konat co nejdříve. Dá se totiž čekat, že i v letošním roce Česká národní banka své úrokové sazby navýší.

Domluvte si schůzku s hypotečními specialisty

Zvažujete vlastní bydlení? Dohodněte si bezplatné, nezávazné setkání s našimi brokery. Doporučí vám, jaký hypoteční úvěr je pro vaši situaci nejvhodnější.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Proč se nyní vyplatí dlouhodobá fixace?

Na jak dlouhozafixovat hypotéku? Volit spíše kratší fixaci a ponechat si zdánlivou výhodu flexibility v možnostech nastavení nových podmínek splácení hypotéky, nebo jít do jistoty a volit co nejdelší fixační období? Úrokové sazby hovoří zcela jasně...

Banky snižují úrokové sazby z hypoték

V dubnu poklesla průměrná úroková sazba z hypotečních úvěrů a vypadá to, že už i velké banky začínají reagovat na nízkou cenu dlouhodobých peněz snižováním svých sazeb. Objem celkového zadlužení Čechů se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšil a rostla...

ČNB opět snižuje sazby. Banky se na zlevňování úvěrů nechystají

Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním zasedání opět snížila klíčové úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazba šla dolů o 75 bazických bodů na 0,25 %. Hlavním důvodem pro další uvolnění měnové politiky je zmírnění dopadů šíření koronaviru na českou...