Česká národní banka opět zvýšila úrokové sazby. Co to znamená pro hypotéky?

Ani na začátku roku 2018 změny na hypotečním trhu nekončí. Sotva jsme se oklepali ze zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték, přišel konec intervencí ČNB vůči české koruně. A hned nato zvýšila národní finanční instituce své úrokové sazby – a jako by ani to nestačilo, následovalo ještě jedno navýšení.

Úrokové sazby hypoték i nadále rostou.

Průměrná hodnota úrokových sazeb hypoték se během loňského roku zvýšila z lednových 1,82 % na současných 2,15 procenta. Teprve nyní se totiž na hypoteční trh naplno přelévá zvýšení sazeb, se kterým přišla Česká národní banka v dubnu loňského roku.

A po sedmi měsících je zde další zvýšení. Přitom to minulé proběhlo až po pěti letech od navýšení předchozího. Nynější nárůst mění dvoutýdenní repo sazbu na 0,5 %, na stejnou hodnotu se zvyšuje sazba lombardní. Beze změny (na úrovni 0,05 %) zůstává i nadále diskontní sazba – s tou ostatně nehnul ani první letošní zásah do úrokové politiky ČNB.

Další zdražování na obzoru

Navyšování sazeb bezprostředně dopadá na variabilní hypotéky. Pro ty je typická absence fixačního období – jejich úroky odráží politiku České národní banky vůči úrokovým sazbám.

Je proto téměř jisté, že dalšímu zdražování hypoték se nevyhneme. Těm zájemcům, kteří úvěr na bydlení právě zvažujete, doporučujeme, abyste příliš neotáleli a začali konat co nejdříve. Dá se totiž čekat, že i v letošním roce Česká národní banka své úrokové sazby navýší.

Domluvte si schůzku s hypotečními specialisty

Zvažujete vlastní bydlení? Dohodněte si bezplatné, nezávazné setkání s našimi brokery. Doporučí vám, jaký hypoteční úvěr je pro vaši situaci nejvhodnější.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

ČNB počtvrté za sebou zvedá sazby

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazba) o 25 bazických bodů na 1,75 %. ČNB zvedá sazby již počtvrté za sebou, popáté v letošním roce.

Hypotéky budou zase dražší. ČNB opět zvedá sazby

Od posledního navyšování úrokových sazeb neuběhly ani dva měsíce a Česká národní banka (ČNB) opět navyšuje základní úrokovou sazbu (2T repo sazba) o čtvrt procentního bodu na 1,5 %. Jde tak o třetí zvyšování úrokových sazeb v řadě. Co vede...

Sazby hypoték porostou. Refinancujte v předstihu a ušetřete

Mnoho žadatelů o refinancování hypotéky se začne zajímat o nové podmínky příliš pozdě. S vyjednáváním výhodnějšího úroku přitom není nutné čekat na konec fixace. Lepší úrok lze vyjednat klidně i rok dopředu. Řešením je tzv. dopředné refinancování.