Česká národní banka opět zvýšila úrokové sazby. Co to znamená pro hypotéky?

Ani na začátku roku 2018 změny na hypotečním trhu nekončí. Sotva jsme se oklepali ze zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték, přišel konec intervencí ČNB vůči české koruně. A hned nato zvýšila národní finanční instituce své úrokové sazby – a jako by ani to nestačilo, následovalo ještě jedno navýšení.

Úrokové sazby hypoték i nadále rostou.

Průměrná hodnota úrokových sazeb hypoték se během loňského roku zvýšila z lednových 1,82 % na současných 2,15 procenta. Teprve nyní se totiž na hypoteční trh naplno přelévá zvýšení sazeb, se kterým přišla Česká národní banka v dubnu loňského roku.

A po sedmi měsících je zde další zvýšení. Přitom to minulé proběhlo až po pěti letech od navýšení předchozího. Nynější nárůst mění dvoutýdenní repo sazbu na 0,5 %, na stejnou hodnotu se zvyšuje sazba lombardní. Beze změny (na úrovni 0,05 %) zůstává i nadále diskontní sazba – s tou ostatně nehnul ani první letošní zásah do úrokové politiky ČNB.

Další zdražování na obzoru

Navyšování sazeb bezprostředně dopadá na variabilní hypotéky. Pro ty je typická absence fixačního období – jejich úroky odráží politiku České národní banky vůči úrokovým sazbám.

Je proto téměř jisté, že dalšímu zdražování hypoték se nevyhneme. Těm zájemcům, kteří úvěr na bydlení právě zvažujete, doporučujeme, abyste příliš neotáleli a začali konat co nejdříve. Dá se totiž čekat, že i v letošním roce Česká národní banka své úrokové sazby navýší.

Domluvte si schůzku s hypotečními specialisty

Zvažujete vlastní bydlení? Dohodněte si bezplatné, nezávazné setkání s našimi brokery. Doporučí vám, jaký hypoteční úvěr je pro vaši situaci nejvhodnější.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Úrokové sazby hypoték od začátku roku vzrostly. Klesl počet zájemců o hypotéku?

Hypoteční trh se mění. Podle odborníků jsou časy rekordně nízkých hypotečních úroků definitivně minulostí. A varují, že získat hypoteční úvěr bude čím dál těžší. Už v dubnu začnou bankovní instituce poskytovat hypotéky maximálně do výše 90 %...

Růst úrokových sazeb hypoték: rekordně nízkým úrokům je konec

S počátkem roku 2017 dochází ke skokovému zvyšování úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Jednou z příčin je novelizace zákona o spotřebitelském úvěru, v pozadí stojí ale především snaha bank vymanit se z extrémně nízkých úrokových sazeb. K prvnímu navýšení...

Úrokové sazby hypoték v roce 2016: Jak vypadají nejnovější prognózy?

To, co mnozí makléři predikovali, se stalo skutečným! Rok 2015 byl – co se týče objemu a množství uzavřených hypoték – velmi úspěšný, nebojme se říci rekordní! Nejnižší úroky a největší objemy i počty poskytnutých hypoték v historii hlásí letos...