Česká národní banka zpřísnila podmínky pro hypotéky. Co to znamená pro české domácnosti?

3. 4. 2017 došlo k razantní změně pravidel na českém hypotečním trhu. Hypoteční úvěry plně pokrývající náklady na nemovitost jsou minulostí, přísná omezení dolehla i na hypotéky s LTV nad 80 %. Trumf v rukou drží Česká národní banka – a pokud sněmovnou projde novela zákona o ČNB, může se snadno stát, že většina českých domácností na hypotéku nedosáhne.

ČNB zpřísnila podmínky pro hypotéky. Budou pro Čechy ještě dosažitelné?

Proč dochází k regulaci hypotečního trhu?

Na hypotečním trhu začíná přituhovat. Doporučení České národní banky, která vešla v platnost začátkem dubna, jsou přímou reakcí na objem poskytovaných hypoték.

Cílem ČNB je zabránit bezhlavému poskytování 100% hypotečních úvěrů. Stačí totiž malý pokles příjmů, vzrůst úrokových sazeb a mnohé domácnosti se dostanou do platební neschopnosti. Odtud už je ke krizi hypotečního trhu jen krůček.

ČNB nyní bankám doporučuje udělovat úvěry s LTV do výše 90 %. Současně by počet úvěrů s LTV 80 % neměl překročit 15 % z celkového objemu poskytnutých hypoték.

Bankovní instituce mohou tato (nezávazná) doporučení samozřejmě odmítnout. V takovém případě ale banku čeká rozsáhlé prověřování dodržování zákonů a nejrůznějších nařízení. Podobně ochromující zásah do svého aparátu si každá instituce dvakrát rozmyslí a doporučením ČNB se raději podřídí.

Konec věřitelů v Česku?

V nezáviděníhodné situaci jsou nyní klienti, kteří nedávno začali čerpat 100% hypoteční úvěr. Pokud totiž ze své hypotéky nesplatili alespoň desetinu konečné částky, nemohou u jiné instituce požádat o refinancování. Banky jim mohou úrokovou sazbu navýšit, jak je libo – a klienti s tím nic nezmůžou.

U hypotéky s LTV nad 80 % pak zcela jistě dojde ke zvýšení úrokové sazby. Banky se totiž budou muset bránit přívalu žádostí k posouzení – a to udělají jednoduše tak, že atraktivitu podobných hypotečních úvěrů uměle sníží.

ČNB vrací úder

Ve hře je navíc novela o České národní bance. Ta by v současném znění umožnila největší bankovní instituci v zemi utáhnout kohoutky hypotečního penězovodu ještě více.

Cílem ČNB je dále zpřísnit podmínky pro poskytnutí hypotečního úvěru. Druhé a další hypotéky pro jednoho věřitele by tak banky poskytovaly nejvýše do 60 % hodnoty nemovitosti. Do budoucna by se mělo operovat i s faktory, jako jsou LTI (poměr dluhů žadatele k jeho ročnímu příjmu) a DSTI (poměr objemu splátek k ročnímu výdělku).

Smráká se nad hypotečním trhem v Česku? Jaký názor máte vy? A jaký vaši známí a přátelé? Sdílejte článek na sociálních sítích a připište svůj názor!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...