Chcete hypotéku na rekreační bydlení? Doporučíme, jak postupovat při financování chaty či jiného rekreačního objektu

Nedávno jste možná vyřizovali hypotéku na vysněný rodinný domek. Teď se naopak poohlížíte po hypotéce, díky níž byste mohli financovat rekreační objekt – chatku v horách nebo dokonce komerční nemovitosti, kde můžete o víkendech a volných dnech relaxovat, nebo si této koupě dokonce udělat výdělečný byznys. Existují nějaké rozdíly mezi klasickou hypotékou a hypotékou na chatu? Vše, co vás okolo hypotéky na rekreační bydlení zajímá, vám odhalíme na následujících řádcích.

chata s muškáty

Rozdílné podmínky u jednotlivých bank

Hypoteční úvěr s účelem koupě nemovitosti s charakterem rekreačního objektu v dnešní době nabízí již všechny banky na našem trhu. Stejně jako u jiných bankovních produktů, i zde ovšem platí rozdílné podmínky, ale i možnosti, na které žadatel dosáhne. Některé banky mohou poskytnout 100% hypoteční úvěr na rekreační bydlení, jinde platí povinnost použití finančních prostředků třeba do výše 35 % zástavní hodnoty nemovitosti. Proto je dobré při výběru porovnat nabídky všech bankovních institucí a nezaměřit se výlučně na jednu společnost, která může oproti konkurenci nastavit mnohem přísnější podmínky.

Již nyní se ovšem smiřte s tím, že většina bank vám neposkytne 100% hypotéku a že maximální výše úvěru bývá často omezena do 80–85 % odhadní ceny nemovitosti. Některé banky také stanovují maximální možnou částku, kterou mohou na daný rekreační objekt poskytnout.

Čím se za hypotéku zaručit?

  • Kupovaným rekreačním objektem: Tento typ ručení je vhodný pouze pro klienty, kteří disponují vlastními finančními prostředky.
     
  • Jinou nemovitostí: Ručit můžete například vlastním bytem, domkem či nemovitostí třetí osoby (dá-li vám k tomuto jednání souhlas). Jakmile vám to okolnosti dovolí, lze tuto sekundární nemovitost vyměnit.
     

Pozor na rozdíly a případný prodej

Snadno se může stát, že se při koupi rekreačního objektu liší zástavní hodnota nemovitosti od té kupní. Co to znamená v praxi? Zejména ztíženou obchodovatelnost v případě následného prodeje rekreační nemovitosti, což zřejmě nyní řešit nebudete. Do budoucna je ovšem dobré o této skutečnosti vědět.

Jak vybrat nejvýhodnější hypotéku na chatu?

Ať už máte v plánu koupit chatu či celý rekreační objekt, který hodláte proměnit ve výhodný byznys, mějte na paměti informace výše uvedené. Co banka, to jiné podmínky hypotéky. Proto mezi sebou podmínky jednotlivých bankovních domů porovnejte, využijte praktických kalkulaček a vyberte si takovou hypotéku, která bude nastavenými parametry nejvíce odpovídat vašim potřebám a požadavkům. Nezaměřujte se pouze na výši úroků, zohledněte také délku fixace a splácení i další nezbytnosti, jež vám zajistí bezproblémové čerpání hypotečního úvěru.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...

Jak získat hypotéku na rozestavěný dům?

Rostoucí ceny stavebních materiálů a vysoké úrokové sazby hatí lidem plány na vlastní bydlení. Řada z nich se kvůli tomu dostala do svízelné situace. Chybí jim prostředky na dokončení rozestavěných domů a banky často odmítají navýšit stávající hypoteční...