Chcete získat výhodnou hypotéku na pozemek? Víme, jak na to!

To, že lidé využívají výhodných úrokových sazeb na plnění vlastních realitních snů je v poslední době běžné. Vždyť sazby hypoték začínají na neuvěřitelných 1,69 % a to je rozhodně číslo, které s realitním trhem posledních měsíců pořádně zahýbalo. Ovšem nejen o hypotéky na stavbu nebo koupi nemovitosti se lidé v souvislosti s nízkými hypotečními sazbami zajímají. Do jejich hledáčku se dostaly také hypotéky na pozemek. Jejich sjednání je oproti klasickým hypotékám o něco komplikovanější, ne však nemožné. Pojďme se na tento hypoteční produkt podívat pěkně zblízka.

Chcete získat výhodnou hypotéku na pozemek? Víme, jak na to!

Dva druhy úvěrů na pozemek

Aktuální nabídka bankovních domů zahrnuje jak samostatné hypotéky určené výlučně ke koupi pozemku, tak hypotéky kombinované, jejichž prostřednictvím žadatel sjednává hypotéku na pozemek a zároveň hypotéku na budoucí stavbu domu. Obě dvě varianty mají svá pro a proti a jsou určeny pro různé situace. Pokud se vám například naskytne možnost výhodně koupit pozemek, dům ovšem ještě nějakou dobu nechcete stavět, využijete samostatné hypotéky, která pokryje pouze cenu pozemku. Ve chvíli, kdy o tuto hypotéku žádáte, nemusíte dokládat i projekt budoucího domu či rozpočet a další nezbytné dokumenty. Přesto se však vyplatí zauvažovat nad tím, jakým způsobem budete budoucí výstavbu na tomto pozemku financovat. V aktuálních zástavních smlouvách bank se totiž poslední dobou objevují zákazy zcizení a zatížení nemovitosti.

Jakým způsobem doložit účel využití pozemku?

Banky v drtivé většině poskytují hypotéky výlučně na pozemky určené k pozdější zástavbě. Tuto skutečnost můžete doložit trojím způsobem. Buďto si opatříte stavební povolení, nebo územní souhlas či existenci regulačního a územního plánu, ze kterého je možné tuto informaci vyčíst. Poslední možností je také doložení vyjádření stavebního úřadu, ve kterém bude uvedeno, že se jedná o pozemek určený k výstavbě nemovitostí na bydlení.

Pozor na omezující podmínky

Co banka, to jiné podmínky pro vyřízení a sjednání hypotéky na pozemek. Zvláštní pozornost si zaslouží omezující podmínky, které řada banka při sjednávání tohoto typu hypotečního úvěru stanovuje. Někde se můžete setkat s omezením maximální velikosti pozemku nebo výše hypotečního úvěru. Řada bank také aplikuje omezení týkající se maximálního poměru výše hypotéky k výši zástavní hodnoty pozemku. Toto omezení je v praxi nazýváno zkratkou LTV („loan-to-value“).

Dokumenty, které budete muset doložit

Nyní se společně podívejme na dokumenty, které bude nutno u obou variant hypoték doložit. V případě hypotéky na koupi pozemku budete potřebovat kupní smlouvu na pozemek, popřípadě smlouvu o budoucí smlouvě kupní, aktuální výpis z katastru nemovitostí, snímek z pozemkové mapy, nabývací titul původního vlastníka pozemku, který taktéž seženete v katastru nemovitostí, znalecký odhad (pozor na to, zda nemá banka vlastního odhadce) a doklady týkající se bonity žadatele. Nyní se dostáváme k dokladům, které je nutno doložit u druhé varianty hypotéky na koupi pozemku i na stavbu domu. Zde je výčet dokladů o něco obsáhlejší a zahrnuje kupní smlouvu, popřípadě smlouvu o budoucí smlouvě kupní, výpis z katastru nemovitostí, snímek z pozemkové mapy, nabývací titul původního vlastníka pozemku, stavební povolení nebo ohlášku stavebních prací, detailně rozepsaný položkový rozpočet stavby, projektovou dokumentaci, smlouvu o dílo na výstavbu domu, nebo jeho jednotlivých částí, plánovaný harmonogram stavby, znalecký odhad a též dokumenty týkající se vaší bonity.

Jak získat nejvýhodnější hypotéku na pozemek?

Po přečtení těchto řádků již zajisté máte nějakou představu o tom, jaké typy hypotéky na koupi pozemku existují i o dokladech, jenž bude nutno shromáždit a bankovnímu domu doložit. Nyní se ovšem dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Všechny vás určitě bude zajímat, kde a jak vyřídit nejvýhodnější hypotéku na našem trhu. S tím vám pomohou odborníci ze společnosti Gepard Finance, kteří pro vás vyjednají ty nejvýhodnější sazby a podmínky, na něž byste sami jen stěží dosáhli. Neváhejte kontaktovat zástupce společnosti nebo se rovnou domluvte na osobní schůzce, kde proberete všechny nezbytné detaily.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...