Chci získat další hypotéku – jaké podmínky musím splňovat?

Už jednou jste si celým procesem získání hypotéky prošli. Víte, jaké dokumenty je potřeba doložit, co všechno bude banku zajímat a dokonce máte přibližnou představu o tom, jak vysoký příjem musíte mít, aby vám schvalovatel v bance žádost o hypotéku "posvětil" vlastním podpisem. Nyní se ale dostáváte do situace, kdy je nutné projít celým procesem znovu. Přišel čas, kdy budete v bance žádat o druhou hypotéku. 

Chci získat další hypotéku – jaké podmínky musím splňovat?

Více než jedna hypotéka. Je to možné?

Žádat o další hypotéku v bance můžete nejen za předpokladu, že jste již první hypoteční úvěr doplatili, ale také v momentě, kdy již jednu hypotéku splácíte a nyní potřebujete řešit životní situaci druhým hypotečním úvěrem. O jaké příklady se jedná?

Modelová situace č. 1: Jedna hypotéka na pozemek, druhá na nemovitost

Rozhodli jste se financovat koupi pozemku a výstavbu nemovitosti zvlášť? Pak bude druhá hypotéka jednou z možností, s níž budete pracovat. Počítejte s tím, že o další hypotéku budete muset požádat tu stejnou banku, u které již první hypotéku splácíte. Důvod je prostý – banka má zástavní právo na pozemek, a tak jej nebudete moci použít jako zástavu u jiné banky. Zatímco na získání hypotéky na koupi pozemku vám stačil odhad ceny pozemku, v případě hypotéky na výstavbu nemovitosti budete potřebovat také rozpočet stavby a projekt, ze kterého bude možné odhadnout budoucí hodnotu nemovitosti.

Společná hypotéka na pozemek i stavbu

Mnoho starostí s vyřizováním druhého úvěru si můžete ušetřit, pokud budete žádat společně s hypotékou na koupi pozemku také o úvěr na financování výstavby nemovitosti. Podstatnou nevýhodou je skutečnost, že dům musí být postaven a zkolaudován zpravidla do 2 let od získání hypotečního úvěru.

Modelová situace č. 2: Hypotéka na vypořádání majetkových poměrů

Další situace, kdy budete potřebovat druhou hypotéku, jako by psal sám život. Splácíte hypotéku společně s partnerem, ale vaše cesty se rozejdou a vy jej musíte z nemovitosti tzv. „vyplatit“. Nebo se vaši rodiče rozhodli, že svou nemovitost přenechají vám, pokud se společně se svým sourozencem dohodnete na majetkovém vypořádání. A protože již jednu hypotéku splácíte, nemáte jej aktuálně z čeho vyplatit. I v těchto případech může být řešením další hypotéka.

 

 

 

 

 

 

 

 

Stejně jako v první modelové situaci, i zde je ze nutné, aby druhá hypotéka byla u jedné banky, a to té, u které již první hypoteční úvěr splácíte. Pokud navíc potřebujete partnera z hypotéky vyvázat, budete potřebovat, aby k tomu banka udělila souhlas. Následně vás bude čekat druhá důležitá zkouška, kdy bude banka posuzovat, zdali můžete získat druhou hypotéku, tzn. zdali na splácení obou závazků budete stačit.

Bonita je základ

Při posuzování nové žádosti bude zásadní vaše bonita, která již bude ovlivněna splácením první hypotéky. Kromě toho, že bude nutné splňovat limity ukazatelů ČNB pro posuzování hypoték, bude banka posuzovat, jaká je vaše aktuální finanční situace, jak vysoké máte příjmy a výdaje a co můžete bance nabídnout do zástavy. Vylepšit vaši bonitu vám může druhý spoludlužník v podobě nového partnera, sourozence či rodiče.

Víte, jak se splácí hypotéka a jak banky počítají úroky? Podívejte se s námi, jak si můžete sami spočítat náklady na vaši hypotéku.

Modelová situace č. 3: Druhá hypotéka na koupi další nemovitosti

V neposlední řadě můžete banku požádat o druhou hypotéku v situaci, kdy již jeden úvěr na nemovitost splácíte a hodláte si pořídit druhou nemovitost, kterou máte v plánu pronajímat. Oproti předchozím variantám již nejste nucen žádat o financování banku, u které splácíte první hypotéku. Počítejte však s tím, že každá banka bude na takovou žádost nahlížet mnohem obezřetněji a posuzování bude přísnější než v případě první hypotéky.

Ve váš prospěch může hrát to, že některé banky při schvalování hypotéky přihlíží nejen k vašim pravidelným příjmům, ale mohou také připočítat i příjmy z budoucího pronájmu. Můžete si tak zvýšit šanci na získání potřebné výše hypotéky.

Náš tip: Je vaše situace komplikovaná? Obraťte se na naše odborníky, kteří vám rádi poradí a doporučí nejvhodnější řešení.

Komu se dvě hypotéky vyplatí?

Druhý hypoteční úvěr není vhodný pro každého. Vždy je na místě zvážit své možnosti i finanční rezervy a zároveň si dobře promyslet, co vám druhá hypotéka vezme a co díky ní naopak získáte. Pro někoho je výhodnější uhradit celou cenu pozemku prostřednictvím hypotečního úvěru a vlastními prostředky pak financovat první etapu samotné výstavby. Pro jiné klienty je potom vhodnější vzít si hypotéku na pozemek, jejíž anuitu začnou splácet bezprostředně po podpisu kupní smlouvy, a druhou hypotéku pak na výstavbu domu, jejíž splácení bude nutno zahájit bezprostředně po kolaudaci.

Jaké podmínky musíte splňovat?

Podmínky pro získání dvou hypoték jsou prakticky totožné, jako v případě jedné – klasické hypotéky. I zde rozhoduje bonita žadatele, stejně jako jeho finanční minulost. Kladně bude banka posuzovat také, pokud budete moci ručit také další nemovitostí. Vždy je ovšem na místě poradit se o vhodném postupu s odborníky, kteří vám poskytnou množství cenných rad i praktických tipů.

Potřebujete další hypotéku? Obraťte se na odborníky z GEPARD FINANCE

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

 

Sdílejte článek