ČNB: nemovitost na pronájem je výhodnou investicí

ČNB v prosinci zveřejnila prezentaci členky bankovní rady Evy Zamrazilové, ze které mimo jiné vyplývá, že koupit nemovitost na pronájem je čím dál výhodnější. Mohou za to historicky nejnižší úrokové sazby a pokles cen nemovitostí.

nemovitost na pronájem je výhodnou investicí

 

Gepard finance - aktuality z finančního trhuÚrokové sazby hypoték klesají, ceny nemovitostí rovněž

Úrokové sazby od letošního jara postupně klesají a s koncem roku se průměrná úroková sazba pohybuje okolo 3,35%. Spolu s úrokovými sazbami hypoték klesají i ceny nemovitostí, jak ve své analýze uvedla ČNB. Důvody, proč tomu tak je, je podle ČNB třeba hledat v nižší ekonomické aktivitě a nižším růstu reálných mezd. Nemovitosti by dále mohly zlevnit ještě vlivem nucených prodejů, případně vlivem poklesu příjmů domácností a růstu nezaměstnanosti. Jinými slovy – čím hůře na tom budou domácnosti, tím levnější nemovitosti budou.

Nemovitosti na pronájem jsou dobrou investicí

Nízké úrokové sazby hypoték a nízké ceny nemovitostí vytváří vhodné podmínky pro nákup nemovitostí za účelem jejich pronájmu. Z prezentace ČNB vyplývá, že výnosy z pronájmů jsou vyšší než výnosy z dluhopisů, a to napříč všemi regiony v ČR. Další pokles cen bytů a domů by investice do nemovitostí za účelem pronájmu učinil ještě zajímavější

Domácnosti své závazky splácí, developeři jsou na tom hůř

Zatímco domácnosti se splácením hypoték větší problém v tuto chvíli nemají, developerské společnosti jsou na tom podstatně hůře. Prezentace ČNB hovoří o více jak 14% delikvenci. Neschopnost některých developerů splácet své závazky by mohla přinést další zlevňování bytů v novostavbách. Podle ČNB lze očekávat zlevňování cen nemovitostí až do roku 2014.

Přemýšlíte-li o investici do bydlení, neváhejte se obrátit na některého z makléřů GEPARD FINANCE. Rádi Vám bezplatně pomůžeme vybrat nejlepší variantu financování vybrané nemovitosti.

 

Sdílejte článek