ČNB opět přitvrzuje a zvedá sazby. Jak budou reagovat hypotéky?

Bankovní rada ČNB na svém posledním srpnovém zasedání dle očekávání opět zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se částečně odvíjí také úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,75 %. Jak na toto navýšení budou reagovat komerční banky? Máme se obávat dalšího zdražování hypotečních úvěrů?

rozhodnutí

ČNB navyšuje své sazby

Bankovní rada ČNB na svém posledním zasedání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 25 bazických bodů na 0,75 %. Současně rozhodla centrální banka také o zvýšení lombardní sazby o 50 bazických bodů na 1,75 %, diskontní sazbu ponechala beze změny na 0,05 %. Lombardní sazba je sazba, za kterou si obchodní banky půjčují peníze u centrální banky proti zástavě cenných papírů.

Důvodem zvyšování je rostoucí inflace

Důvodem ke zvýšení sazeb jsou obavy z růstu inflace. Červencová inflace byla nad očekáváním trhu a podle ekonomů se ani v nejbližších měsících nevrátí pod 3 %. Se zvyšováním úrokových sazeb počítá ČNB dle slov jejího guvernéra Jiřího Rusnoka i nadále:

„Jsme připraveni zvyšovat na každém dalším jednání úrokové sazby. Nechceme to dělat ale žádným razantním způsobem, protože není žádná urgentní situace, která by to vyžadovala. Nejdeme ale ve směru utahování opasků, nějaké přísné měnové politiky. Jen sundaváme nohu z plynu, nešlapeme na brzdu. Máme stále velmi uvolněné měnové podmínky."

Banky se na okamžitou reakci nechystají

Komerční banky po jednání ČNB oznámily, že na zvýšení sazeb centrální bankou nebudou bezprostředně reagovat. Postupně však budou své sazby zvyšovat v souladu s vývojem tržních sazeb. Ty zohledňují řadu faktorů a budoucí zvyšování sazeb ze strany ČNB je pouze jedním z nich. Růst ceny peněz lze na hypotečním trhu pozorovat již nějakou dobu. Průměrný úrok u hypotéky již není pod 2 % a nabídkové sazby začínají běžně kolem úrovně 2,5 %. Lidé, kteří se chystají hypotéku sjednat či refinancovat v letošním a následujícím roce, tak budou muset sáhnout o něco hlouběji do kapsy.

Potřebujete hypotéku?

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...