Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

ČNB opět přitvrzuje a zvedá sazby. Jak budou reagovat hypotéky?

Bankovní rada ČNB na svém posledním srpnovém zasedání dle očekávání opět zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se částečně odvíjí také úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,75 %. Jak na toto navýšení budou reagovat komerční banky? Máme se obávat dalšího zdražování hypotečních úvěrů?

rozhodnutí

ČNB navyšuje své sazby

Bankovní rada ČNB na svém posledním zasedání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 25 bazických bodů na 0,75 %. Současně rozhodla centrální banka také o zvýšení lombardní sazby o 50 bazických bodů na 1,75 %, diskontní sazbu ponechala beze změny na 0,05 %. Lombardní sazba je sazba, za kterou si obchodní banky půjčují peníze u centrální banky proti zástavě cenných papírů.

Důvodem zvyšování je rostoucí inflace

Důvodem ke zvýšení sazeb jsou obavy z růstu inflace. Červencová inflace byla nad očekáváním trhu a podle ekonomů se ani v nejbližších měsících nevrátí pod 3 %. Se zvyšováním úrokových sazeb počítá ČNB dle slov jejího guvernéra Jiřího Rusnoka i nadále:

„Jsme připraveni zvyšovat na každém dalším jednání úrokové sazby. Nechceme to dělat ale žádným razantním způsobem, protože není žádná urgentní situace, která by to vyžadovala. Nejdeme ale ve směru utahování opasků, nějaké přísné měnové politiky. Jen sundaváme nohu z plynu, nešlapeme na brzdu. Máme stále velmi uvolněné měnové podmínky."

Banky se na okamžitou reakci nechystají

Komerční banky po jednání ČNB oznámily, že na zvýšení sazeb centrální bankou nebudou bezprostředně reagovat. Postupně však budou své sazby zvyšovat v souladu s vývojem tržních sazeb. Ty zohledňují řadu faktorů a budoucí zvyšování sazeb ze strany ČNB je pouze jedním z nich. Růst ceny peněz lze na hypotečním trhu pozorovat již nějakou dobu. Průměrný úrok u hypotéky již není pod 2 % a nabídkové sazby začínají běžně kolem úrovně 2,5 %. Lidé, kteří se chystají hypotéku sjednat či refinancovat v letošním a následujícím roce, tak budou muset sáhnout o něco hlouběji do kapsy.

Potřebujete hypotéku?

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nové podmínky pro hypotéky. Co se od dubna změní?

Limity pro poskytování hypoték budou od dubna 2022 přísnější. Poskytovatelé hypotečních úvěrů budou opět povinni dodržovat limity příjmového ukazatele DTI a ukazatele dluhové služby DSTI. Ukazatel LTV se pro některé žadatele zpřísní. Jak budou...

Kdy a pro koho má smysl státní půjčka na bydlení?

Existuje několik způsobů, jak financovat pořízení vlastního bydlení. Ideální variantou jsou vlastní naspořené finance, které pokryjí celou kupní cenu nemovitosti. Pro běžného smrtelníka spíše sen než jedna z možností. Další cestou je úvěrové...

Americká hypotéka na cokoliv

Hypotéka nemusí sloužit pouze k financování bydlení. V případě AMERICKÉ HYPOTÉKY můžete peníze použít na cokoliv chcete.